İngiliz basını özetleri, 18 Aralık 2015

ingiliz basını

Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesine ve Chelsea menajeri Jose Mourinho'nun kovulması İngiliz basınında geniş yankı uyandırdı

Independent gazetesi AB liderler zirvesinden göçmen krizi konusunda sonuç alınamadığını aktarıyor."Avrupalı liderler 1500 kişi gücünde yeni bir sınır güvenlik biriminin oluşturulması konusunda fikir birliğine varamadı" denen haberde, Polonya ve Hırvatistan'ın teklifi 'anayasanın ihlali' olarak gördüğü aktarılıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in zirve öncesinde beklentileri aşağı çekmek için 'Bu zirveden net bir sonuç beklemiyorum' açıklaması yaptığı belirtilen haberde, Merkel'in Türkiye'yle işbirliğinin sonuç verebileceği konusunda da iyimser olduğu ifade ediliyor.

Gazeteye konuşan Peterson Küresel Ekonomi Enstütüsü araştırmacısı Jacob Kirkegraad ise Avrupa'nın acilen ortak sınır güvenliğine ihtiyaç duyduğunu söylese de, planın hayata geçmesinin zor olduğunu, hayata geçse dahi personel ve teçhizat sayısının bu kritik görev için yeterli olmayabileceğini ifade ediyor.

Times gazetesi ise zirvenin İngiltere'yi yakından ilgilendiren kısmını birinci sayfasına taşıyor.

Haberde, İngiltere Başbakanı David Cameron'un AB liderleriyle ülkesinin imzaladığı AB müktesebatını yeniden gözden geçirme çabalarından geri dönmeye başladığı ifade ediliyor.

"Cameron, AB ülkelerinden gelen göçmenlere tanınan kamu yardımlarında kesintri talebinden geri adım atmaya başladı" denen haberde, Macaristan, Polonya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'nin İngiltere'yi 'AB'nin temel prensiplerine ihanetle' suçladığı belirtiliyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk'ın da Cameron'un getirdiği teklifi 'Kabul edilemez' olarak yorumladığına dikkat çekiliyor.

Guardian gazetesinde ise Chelsea'yi geçen sezon şampiyon yapan Portekizli menajer Jose Mourinho'nun görevine son verilmesine birinci sayfadan yer veriliyor.

"Teknik direktörlük makamının tek küresel süper yıldızı Mourinho" tanımlamasının yapıldığı haberde, Mourinho'nun Chelsea'yi çalıştırdığı dönem için de "Şanlı, eğlenceli, gürültülü ve toksik" ifadeleri kullanılıyor.

Sezonun beşinci ayında görevine son verilen Mourinho'nun özellikle sonhaftalardaki tavırlarıyla kararı kaçınılmaz hale getirdiği de belirtiliyor.

Mourinho yönetiminde Chelsea oyuncularının isteksiz ve isyankar hale geldiği belirtilen haberde, ünlük teknik direktörün görevine son verilmesinin yönetim için kaçınılmaz hale geldiği de belirtiliyor.


İngiliz basını özetleri 24 Şubat 2017

İngiliz basınında bugün öne çıkan başlıca haberler arasında Doris Fırtınası ile kendini Musul'da patlatan İngiliz vatandaşının IŞİD bağlantıları yer alıyor

İngiliz basını özetleri 23 Şubat 2017

Yazar Helen Bailey'in öldürülmesi ve yedi gezegenin keşfi İngiliz basınında geniş yankı uyandırıyor

İngiliz basını özetleri 22 Şubat 2017

İngiliz basınında bugün İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının (Brexit) yaratacağı etkiler öne çıkıyor