İngiliz basını özetleri, 31 Aralık 2015

ingiliz basını

İngiliz basınında bugün Donald Trump'ın İngiltere'ye girişinin yasaklanabileceği sıkça işlenen başlıklar arasında yer alıyor

Daily Telegraph gazetesi, ABD'de Müslümanların ülkeye girişinin yasaklanmasını isteyen Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından Donald Trump'ın İngiltere'ye girişinin yasaklanabileceğini yazıyor.

Gazeteye göre, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, Trump'ın Paris'te 130 kişinin öldüğü saldırılardan sonra yaptığı çağrının "kutuplaştırıcı, faydasız ve yanlış" olduğu belirtilerek, "İçişleri Bakanı, ülkedeki varlıklarının kamu yararı için uygun olmayacağına kanaat getirmesi durumunda AB vatandaşı olmayan kişilerin ülkeye girişine izin vermeyebilir" denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

'İngiltere'ye gelmek hak değil, ayrıcalıktır'

"İçişleri Bakanı, İngiltere'ye gelmenin bir hak değil bir ayrıcalık olduğunu, toplumumuza zarar vermeye çalışan ve temel değerlerimizi paylaşmayan kişilerin ülkeye girişini engellemek için yetkilerini kullanmaya devam edeceğini söylemiştir."

Trump'ın ülkeye girişinin yasaklanması için hükümete gönderilen dilekçeye 560 bin kişi destek verdi. Bu sayının 100 bin'e ulaşmasından sonra hükümet konunun parlamentoda ele alınabileceğini teyit etmişti.

'Dana eti yedi' diye linç edildi, laboratuvar 'keçi eti' dedi

Hindistan'da Eylül ayında dana eti yediği söylentisi üzerine ailesinin önünde başı taşlarla ezilerek öldürülen Müslüman adamın aslında keçi eti yediği ortaya çıktı.

Polis, Uttar Pradeş eyaletine bağlı Dadri köyündeki linçin ardından 50 yaşındaki Muhammed Ahlak'ın evinden aldığı etleri tahlile göndermişti.

Times gazetesine göre, hazırlanan ön raporda incelenen örneklerin keçi eti olduğu belirtildi. Etlerin bir başka laboratuvara daha gönderileceği açıklandı.


İngiliz basını özetleri, 24 Ekim 2016

İngiltere basınında bugün öne çıkan başlıca haberler arasında Fransa'nın kapatmaya hazırlandığı Calais kampıyla ilgili gelişmeler ve yorumlar, Musul operasyonu ve ABD'de AT&T'nin Time Warner'a satın alması yer alıyor

İngiliz basını özetleri, 21 Ekim 2016

İngiltere'nin AB liderlerine yönelik, Suriye'deki hava saldırılarına son vermesi için Rusya'ya "yaptırımlar uygulanması" yönündeki çağrısı bugün İngiliz basınında öne çıkan önemli konular arasında yer alıyor

İngiliz basını özetleri, 20 Ekim 2016

İngiliz basınında bugün, Musul operasyonu ve Birleşmiş Milletler'in Musul'dan "yeni bir göç dalgası" geleceği uyarıları ön plana çıkan başlıca haberler arasında yer alıyor