İngiliz basını özetleri, 31 Aralık 2015

ingiliz basını

İngiliz basınında bugün Donald Trump'ın İngiltere'ye girişinin yasaklanabileceği sıkça işlenen başlıklar arasında yer alıyor

Daily Telegraph gazetesi, ABD'de Müslümanların ülkeye girişinin yasaklanmasını isteyen Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından Donald Trump'ın İngiltere'ye girişinin yasaklanabileceğini yazıyor.

Gazeteye göre, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, Trump'ın Paris'te 130 kişinin öldüğü saldırılardan sonra yaptığı çağrının "kutuplaştırıcı, faydasız ve yanlış" olduğu belirtilerek, "İçişleri Bakanı, ülkedeki varlıklarının kamu yararı için uygun olmayacağına kanaat getirmesi durumunda AB vatandaşı olmayan kişilerin ülkeye girişine izin vermeyebilir" denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

'İngiltere'ye gelmek hak değil, ayrıcalıktır'

"İçişleri Bakanı, İngiltere'ye gelmenin bir hak değil bir ayrıcalık olduğunu, toplumumuza zarar vermeye çalışan ve temel değerlerimizi paylaşmayan kişilerin ülkeye girişini engellemek için yetkilerini kullanmaya devam edeceğini söylemiştir."

Trump'ın ülkeye girişinin yasaklanması için hükümete gönderilen dilekçeye 560 bin kişi destek verdi. Bu sayının 100 bin'e ulaşmasından sonra hükümet konunun parlamentoda ele alınabileceğini teyit etmişti.

'Dana eti yedi' diye linç edildi, laboratuvar 'keçi eti' dedi

Hindistan'da Eylül ayında dana eti yediği söylentisi üzerine ailesinin önünde başı taşlarla ezilerek öldürülen Müslüman adamın aslında keçi eti yediği ortaya çıktı.

Polis, Uttar Pradeş eyaletine bağlı Dadri köyündeki linçin ardından 50 yaşındaki Muhammed Ahlak'ın evinden aldığı etleri tahlile göndermişti.

Times gazetesine göre, hazırlanan ön raporda incelenen örneklerin keçi eti olduğu belirtildi. Etlerin bir başka laboratuvara daha gönderileceği açıklandı.


İngiliz basını özetleri 17 Şubat 2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın medyaya yönelik eleştiri İngiliz basınında bugün öne çıkıyor

İngiliz basını özetleri 16 Şubat 2017

İngiliz basınında bugün Donald Trump'ın İsrail-Filistin sorununda iki devletli çözümden vazgeçilebileceğine ilişkin açıklamaları ön plana çıkıyor

İngiliz basını özetleri 15 Şubat 2017

Kuzey Kore liderinin üvey kardeşi Kim Jong-nam'ın şüpheli bir şekilde ölümü İngiliz basınında bugün yer alan önemli haberler arasında bulunuyor