İngiliz basını özetleri, 19 Ocak 2016

ingiliz basını

İngiliz basınında bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayat hikayesinin anlatılacağı sinema filmi ve doğuda yaşanan çatışmalar yer alıyor

Independent gazetesi Diyarbakır'dan izlenimleri aktardığı dizisinin ikinci bölümünde bölgedeki PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'yi anlatıyor.

Laura Pitel imzalı haberde YDG-H için şu tanımlama yapılıyor:

"PKK'nın ateşkes ilan etmesinden kısa bir süre önce 2013 yılı Şubat ayında ilan edildi. Amaçlarının, uyuşturucu ve fuhuşla mücadele olduğunu, aynı zamanda halkı kendi ifadeleriyle 'polisin zulmünden' koruyacaklarını duyurdular."

"Temmuz ayında çatışmalar yeniden başlayınca üyeleri evlerin dükkânların arasına hendek kazmaya, barikatlar kurmaya başladı. 'Özerk bölgeler' ilan ettiler."

"PKK'nın Kürt özerkliği amacını desteklese de, YDG-H gençlik yapılanmasının, ne ölçüde büyükleri tarafından kontrol edildiği net değil. Kasım ayında PKK yöneticisi Cemil Bayık iki örgütün birbiriyle bağlantılı olduğunu inkâr etti. Fakat örgüt kurulmadan yalnızca birkaç ay önce Murat Karayılan, güneydoğuda devlet politikalarına karşı 'gençlik devrimi' çağrısı yaptı."

Independent gazetesinin görüş aldığı akademisyen Bill Park da 'Güneydoğuda PKK'dan habersiz hiçbir şeyin olmadığını' ifade edip yine de gençlik yapılanması için "en azından doğaçlama davranıyorlar gibi görünüyor" dedi. Park, "Eminin PKK'nın üzerlerinde tam kontrolü yoktur" diye ekledi.

Haber, İngiltere ve Türkiye'nin diğer müttefiklerinin Kürt soruna ilişkin kaygılı olduğunu belirtiyor. "Diyarbakır sokaklarında anlatılan hikayeler, uzun ömürlü bir barış umuduna dair kaygı verici işaretler sunuyor" denilen haber, restoran sahibi Yaşar'ın şu sözleriyle noktalanıyor:

"Bizim kuşağımız, konuşabildiğin, müzakere edebildiğin bir kuşak. Bu yeni kuşak daha radikal. Bu ülkeyle bir bağları yokmuş gibi hissediyorlar."

Yapay zeka teknolojisi

Times gazetesinde yer alan bir haberde, gelişen robot teknolojisinin gelecekte çok sayıda insanı işsiz bırakacağına dair bir haber var.

Haberin balığı "Robotların yükselişi 5 milyon işe mal olabilir".

Davos Ekonomik Forumu'na dayandırılan haberde yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle 2020 yılına kadar 5 milyon kişinin işini kaybedebileceği yazıyor.

Buna göre, idari veya büro işleri gibi daha 'dar yetenekler' gerektiren işlerin robot işçiler tarafından yapılabileceği yeni dönemde iş verenler çalışanlarında 'eleştirel düşünce, duygusal muhakeme ve etkin dinleme' gibi özellikler arayacak.

Times'ın aktardığı Davos Ekonomik Forumu'nun araştırmasına göre 7 milyon iş robotlara kaptırılacak ancak 2 milyon iş imkânı oluşturulacak.

Yaratılacak iş alanları arasında, bankacılık, muhasebecilik, sigorta, mimarlık, mühendislik, veri analizi, işletme, eğitim ve öğretim var.

Robotlara kaptırılacak iş alanları arasında da idari, büro işleri, üretim, imalat, inşaat, madencilik sayılıyor.

Daily Telegraph gazetesinin manşetinde, İngiltere Başbakanı David Cameron'un radikalleşmeye yönelik aldığı tedbirlere dair bir haber "Cameron, Müslümanlara peçe yasağına destek çıkacak" başlığıyla veriliyor.

Haberde, Cameron'un 'Müslüman kadınların okullarda, mahkemelerde ve diğer İngiliz kurumlarında peçe takmalarının yasaklanabileceği' yönündeki sözlerine yer veriliyor.

Times gazetesi 'Reis' filmini yazdı

Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatını anlatacak 'Reis' adlı filmiyle ilgili bir habere yer veriyor.

"Erdoğan'ın yıldızı beyazperdede yükseliyor" başlıklı haberde film için "Türk medyası üzerindeki demir pençesine bakılırsa bugüne kadar yapılan en eleştirel biyografi filmi olması beklenemez" deniyor.

Erdoğan'ın İstanbul'da 'işçi sınıfı mahallesinden cumhurbaşkanlığı sarayına uzanan' hayatının konu edileceğini aktaran gazete gösterim tarihi olarak belirlenen 25 Mart'ın, "anayasanın değiştirilmesi ve Erdoğan'ın görev süresinin uzatılması girişimlerine" denk geldiğini yazıyor.

Haberde, "Hüdaverdi Yavuz'un yönetmenliğindeki filmin fragmanı Erdoğan'ın liderliği döneminde, Kürtlerin bastırılması gibi tartışmalı sorunlara dokunulmayacağı izlenimini doğuruyor" deniyor.

Times gazetesinde Hannah Lucinda Smith imzalı haberinin devamı şöyle:

"Onun yerine, Reis'in iki dakikalık fragmanında, Erdoğan ezan okuduğu için bir Türk askeri tarafından dövülen yaşlı bir adamı izleyen küçük bir çocuk olarak görülüyor. Çocuk askerlere meydan okuyor ve kendisini izleyenleri şaşırtarak ezanı kendi okumaya başlıyor."

"Modern Türkiye'nin, Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri temelindeki laik anayasası uyarınca, Türklerin çoğunun Müslüman olmasına rağmen ezan 1950 yılına kadar yasaktı. Erdoğan'ın 1954'te doğduğu göz önünde bulundurulduğunda, böyle bir sahneye tanıklık etmiş olması çok olası değil."

İngiliz basını özetleri 3 Nisan 2017

Financial Times (FT) gazetesinin ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı mülakat İngiliz basınında manşetlere taşınmış

İngiliz basını Brexit sürecine dair endişeleri yazıyor

İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin (Brexit) Çarşamba günü başlatılacak olması İngiliz basınında yer buluyor

İngiliz basını özetleri 13 Mart 2017

İngiliz basınında bugün Türkiye ile Hollanda arasında artan diplomatik gerilim ön plana çıkıyor