İngiliz basını özetleri, 10 Şubat 2016

İngiliz basını

İngiliz basınında bugün öne çıkan başlıca konular arasında Suriye ordusunun Halep operasyonu ardından Suriye'yle ilgili yaşanan gelişmeler yer alıyor

Independent gazetesi, Suriye kriziyle ilgili ABD'ye çağrı yapan bir editoryal yazı yayımlamış.

Independent: Suriye'de uçuşa yasak bölge kurulmalı

Yazıda, son askeri ve diplomatik gelişmeler sonucu Suriyeli muhalif grupların sahada güçsüzleştiği; ABD'nin bu gruplara destek vermesi, körfez ülkelerinin kara operasyonu önerisini ciddiye alması ve siviller için uçuşa yasak bölge kurması gerektiği belirtiliyor.

Independent'ın yazısında özetle şu görüşlere yer veriliyor:

"Rejim güçleri, Rusya'nın hava gücü desteğiyle, muhaliflerin kilit konumdaki kalelerinden Halep'i koparma tehdidinde bulunuyor. Eğer kenti geri alabilirlerse bu, muhalefetin, 2011'de başlayan devrimin başından bu yana yaşadığı en büyük yenilgi olacak.

"Korktuğumuz gibi Beşar Esad ve müttefikleri askeri operasyonlarını artırmak için BM aracılığındaki barış görüşmelerini bir kılıf olarak kullandı.

"ABD, Esad'ın ekmeğine yağ sürdü. Beyaz Saray, savaşı geriletme düşüncesiyle Cenevre görüşmeleri öncesinde isyancılara desteği azalttı ve Körfez ülkelerine silah tedarikini yavaşlatma baskısı yaptı.

"Önümüzde iki yol duruyor. Birincisinde Rusya ve Esad adım adım isyancıları ezer. (…) İkincisinde Batı ve Körfez güçleri durumu değiştirip bir pat haline geri çevirme girişimde bulunur ve bunun ardından müzakereler başlar.

"Bu, Barack Obama'nın harcamak istediğinden daha fazla siyasi sermaye gerektirir. Ancak yapılacak doğru şey budur.

"Obama, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin kara gücü teklifini ciddi bir şekilde değerlendirmelidir.

"Obama, Türkiye daha fazla sivilin sınırı geçmesine izin vermediği için, olabildiği kadar çok sivilin korunması amacıyla bir uçuşa yasak bölge kurmalıdır. Kuşatma altındaki kentlere havadan yardım atılmalıdır.

"ABD eğer daha fazla geri çekilirse, Suriye halkına ihanet etmiş ve en kötü aşamasına girebilecek insani felakete sırtını dönmüş olacaktır."

FT: S. Arabistan ve Türkiye, Suriye'de askeri müdahaleyi değerlendiriyor

Financial Times, Suudi Arabistan ve Türkiye'nin, Suriye'de bir askeri müdahale gerçekleştirmeyi değerlendirdiğini yazıyor.

Haber, dört ayrı muhabir ismi ve İstanbul, Beyrut, Dubai ile Washington mahreçleriyle yazılmış.

Haberde, Suudi Arabistan'ın, Suriye'de muhaliflere destek için, ülkenin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturma hedefiyle, Türkiye'nin de içinde yer aldığı ülkelerle, bu alana kara gücü göndermeyi tartıştığı belirtiliyor.

FT'nin haberinde özetle şu ifadeler yer alıyor:

"Suudi Arabistan, Suriye'de, çöküş riskindeki isyanı hayatta tutmaya çalışmak amacıyla, bir güvenli bölge için, Türkiye'nin de içinde yer aldığı bölgesel müttefikleriyle, bu ülkeye kara birlikleri gönderme planlarını tartışıyor.

"Suudilerin planlarını bilen iki kişi Financial Times'a, üst düzey Körfez ülkeleri yetkililerinin, Suriye içindeki savaşçılar koalisyonunun başına geçmek için bu ülkeye kara birlikleri gönderilmesi seçeneklerini tartışmak amacıyla, Riyad'daki toplantıda Türk yetkililerle bir araya geldiğini söyledi.

"Suudi yetkililer önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni bir plan oluşturmayı hedefliyor. Yemen'deki Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun sözcüsü Tuğgeneral Ahmed Asiri, Pazartesi günü, Suudi Arabistan'ın Suriye'de geniş bir uluslararası kara gücüne katılmak istediğini söyledi.

"Planlar hakkında bilgisi olan kişilerden biri Financial Times'a, 'Henüz orada değiliz ama çok yakınız' dedi. Bu kişi isminin gizli tutulmasını istedi.

"Planlara, Riyad Savunma Bakanı ve Veliaht Prensi Muhammed Bin Selam öncülük ediyor gibi görünüyor.

"Bir Suudi yetkili, '(askeri müdahaleyle ilgili) henüz tek bir plan yok, koalisyon henüz karar vermedi' dedi."

Financial Times, Türkiye'nin, ABD'nin YPG'ye desteğinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını ve Suriye'de müdahale için kendi nedenleri olduğunu yazıyor.

Gazeteye konuşan ve ismi açıklanmayan üst düzey bir Türk yetkilisiyle Türkiye'nin kara operasyonu için hazırlandığı iddialarını reddetmiş.

FT, Başbakanlık yetkilisinin gazeteye şu açıklamayı yaptığını aktarıyor:

"Çok büyük sayıdaki askeri birliklerle ilgili bütün bu haberler temelsizdir. Evet, Suudilerle ve tüm ortaklarımızla ılımlı muhalefeti nasıl destekleyeceğimiz üzerine konuşuyoruz. IŞİD'le savaşan koalisyonun ortağı olan Türkiye'nin çok sayıda ülkeyle diyalog ve işbirliği vardır."

Gazete, olası bir askeri müdahale için mevki ve detayların tartışılmakta olduğunu, birçok seçenekte ABD'nin hava desteğinin yer aldığını ancak bunun gerçekleşmesinin mümkün görünmediğini yazıyor.

FT ayrıca böylesi bir müdahalenin savaşın boyutunun etkileyici bir şekilde genişlemesi riskini taşıdığını da belirtiyor.

Suudi ve Türk güçlerinin, Suriye'nin kuzeydoğusundan müdahaleye girişmeleri durumunda, Rusya'nın da, YPG'nin de etkin olduğu alanlara gireceklerini yazıyor gazete.

FT'ye göre en olası seçenek ise bu ülkelerin, hâlihazırda IŞİD'in elinde bulunan, Suriye'nin doğusunda isyancılar için bir üs kurmaya çalışması.

Haberin sonunda Türkiye'nin, sınırına yığılan Suriyeli mültecileri işaret ederek, Batı ülkelerinden Suriye'nin içinde bir güvenli bölge kurulmasını isteyebileceği, bu olmazsa Batı'yı, bu mültecilerin akın akın Avrupa'ya gitmelerine izin vermekle tehdit edebileceği yazıyor.

"81 yaşındaki Müslüman adam 'ırkçı saldırıda' öldürüldü"

Times gazetesinde İngiltere'de 81 yaşındaki bir Müslüman adamın öldürülmesiyle ilgili davaya ilişkin bir haber dikkat çekiyor.

Rotherham kentinde yaşanan olayla ilgili dava Sheffield'da görülüyor.

Times'ın haberine göre davanın savcısı, Mushin Ahmed adlı adamın sabah namazı için camiye giderken uğradığı ırkçı saldırıda yumruklanarak ve üzerinden tepinilerek öldürüldüğünü söyledi.

Habere göre, davanın üst düzey avukatı Andrew Robertson, saldırganların bu kişiyi öldürmeden önce kendisine "çocuk tacizcisi" dediğini belirtti.

Haberde Robertson'ın davada özetle şunları söylediği aktarılıyor:

"4 çocuğun babası, 12 çocuğun dedesi Ahmed, 10 Ağustos'ta, sabah namazı için, Rotherdam'daki evine yürüme mesafesi uzaklığındaki camiye giderken iki kişi tarafından saldırıya uğradı.

"Bu kişilerden Dale Jones gün içinde kokain, içki ve diyazepam kullanmıştı. Saldırıdan önce yaşlı adamı "cinsel tacizci" olmakla suçladılar.

"Ahmed iki saat sonra yoldan geçen biri tarafından kaldırımda bulundu. Hastaneye kaldırıldı ancak 11 gün sonra öldü.

"Jones olaydan önce siyah bir taksi şoförüne de sözlü ırkçı tacizde bulundu. Jones, gün içinde, üvey oğlunun babasının evinde yatakta değil kanapede uyuduğunu öğrenmesi ardından çılgına dönmüştü."

Avukat, diğer saldırganın Jones'un kız arkadaşının kardeşi Damien Hunt olduğunu, Hunt'ın olayda Jones'u durdurmaya çalıştığını söylediğini ancak CCTV kamera kayıtlarının iki kişinin Ahmed'e saldırı ardından olay yerinden birlikte ayrıldıklarını gösterdiğini söyledi.

Davanın devam edeceği aktarılıyor.

'Tui, Türkiye eksiğini İspanya'yla kapatacak'

Independent'ın ekonomi sayfalarında ise dünyanın en büyük tur operatör şirketi Tui'nin Türkiye'deki tatil rezervasyonlarında yüzde 40'lık düşüş yaşandığına dair açıklaması var.

Türkiye tatil rezervasyonlarının, geçen ay gerçekleştirilen Sultanahmet saldırısı ardından düştüğü belirtilen haberde Tui'yi İspanya ve Kanarya Adaları'nın kurtardığı belirtiliyor.

Gazete, bu süreçte İspanya'ya ilginin arttığı aktarıyor.

İngiliz basını özetleri 3 Nisan 2017

Financial Times (FT) gazetesinin ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı mülakat İngiliz basınında manşetlere taşınmış

İngiliz basını Brexit sürecine dair endişeleri yazıyor

İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin (Brexit) Çarşamba günü başlatılacak olması İngiliz basınında yer buluyor

İngiliz basını özetleri 13 Mart 2017

İngiliz basınında bugün Türkiye ile Hollanda arasında artan diplomatik gerilim ön plana çıkıyor