İngiliz basını özetleri, 21 Mart 2016

İngiliz basını

İngiltere basınında bugün öne çıkan başlıca konular arasında Türkiye ile AB arasında imzalanan ve yürürlüğe giren göçmen anlaşması ve Türkiye'de artan terör olayları yer alıyor

Times gazetesi, AB - Türkiye anlaşmasının dün itibarıyla yürürlüğe girmesinden sonra Yunanistan'ın Midilli Adası'na ulaşan göçmenlerle konuştu.

5 çocuğuyla birlikte Yunanistan'a ulaşmayı başaran Afgan bir anne, yeni anlaşma gereği Türkiye'ye geri gönderileceğini öğrenince "Hayır! Hayır! Hayır! Lütfen olmaz! Türkiye olmaz. Geri gönderilmektense burada ölmeyi tercih ederim" diyor. Yazının tamamını okumak için tıklayın.

FT yazarı: AB ruhunu sattı

Financial Times gazetesinde ise Wolfgang Münchau imzalı yazıda "AB Türkiye'yle anlaşmak için ruhunu sattı" deniyor.

AB'nin bugüne kadar üye ülkelerin hükümetlerine kıyasla daha az yozlaşmıi, prensiplerine sahip çıkan ve kurallara riayet eden bir yapı olduğunu söyleyen Münchau, "Cuma günü yapılan anlaşma Avrupa'nın modern siyasi tarihinde gördüğüm en pis anlaşmaydı" diyor ve Türkiye'deki insan hakları konusunun sorunlu olduğuna dikkat çekiyor.

Münchau, anlaşma kapsamında Türkiye'ye verilen vize serbestisinin takvime bağlanması ve üyelik müzakerelerinin hızlandırılması gibi tavizleri de eleştirerek, "AB ruhunu satmakla kalmadı çok da kötü pazarlık etti" diyor.

Anlaşmanın uygulamaya konmasının çok zor olduğunu ifade eden Münchau, "Uygulansa dahi AB'ye göç akınını tersine çevirmesi olanaksız. Türkiye'den sadece 72 bin Suriyelinin alınıp AB ülkelerine yerleştirilmesi üzerinde anlaşıldı. Yapılan çalışmalar bu sayının çok daha yüksek olacağını gösteriyor" diyor.

Financial Times'ın bir diğer yazısında ise son dönemde Türkiye'de yaşanan bombalı saldırılara dikkat çekilerek "Türkiye artan terör tehdidiyle karşı karşıya" deniyor.

Yazıda, PKK'nın yanı sıra TAK ve IŞİD'in de saldırılar düzenleyerek Türkiye'deki güvenlik güçlerini zor bir duruma düşürdüğü ifade ediliyor. Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Guardian: Bütçe Muhafazakarlar arasında iç savaş başlattı

Guardian gazetesinde ise diğer tüm İngiliz gazetelerinde olduğu gibi, geçen hafta açıklanan bütçe kesintilerinin ardından iktidardaki Muhafazakar Parti içerisinde yaşanan çatlaklar yer alıyor.

Partinin önemli isimlerinden Çalışma Bakanı Iain Duncan Smith, Maliye Bakanı George Osbourne'un hazırladığı bütçede engellilere sağlanan devlet desteğinde kesintiye gitmesi üzerine kabinedeki görevinden istifa kararı almıştı.

Guardian gazetesi, bazı muhafazakar milletvekillerinin Duncan Smith'i "Partinin ortasına el bombası atmakla" suçladığını aktarıyor.

Ancak haberde Duncan Smith'e destek olanların da çıktığı ifade ediliyor ve "Onlarca muhafazakar milletvekili partinin eski liderine destek mesajlartı yolladı ve Başbakan Cameron ile Osbourne'u topa tuttu" deniyor.

Duncan Smith istifasının ardından BBC'ye verdiği röportajda Maliye Bakanı Osbourne'u körü körüne bütçe açığını kapatmaya çalışmakla ve sosyal destekleri gözardı etmekle suçlamıştı.


İngiliz basını özetleri 23 Şubat 2017

Yazar Helen Bailey'in öldürülmesi ve yedi gezegenin keşfi İngiliz basınında geniş yankı uyandırıyor

İngiliz basını özetleri 22 Şubat 2017

İngiliz basınında bugün İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının (Brexit) yaratacağı etkiler öne çıkıyor

İngiliz basını özetleri 21 Şubat 2017

İngiliz basınında bugün öne çıkan başlıca haber başlığı arasında emeklilik maaşında kesinti tartışmaları ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılığının (Brexit) ekonomiye etkisi yer alıyor