İngiliz basını özetleri, 22 Mart 2016

İngiliz basını

İngiltere basınında bugün öne çıkan başlıca konular arasında Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan ve yürürlüğe giren göçmen planı yer alıyor

Daily Telegraph gazetesinde yer alan bir haberde, AB'nin Türkiye'nin yanı sıra Afganistan'la gizli bir anlaşma yapabilmek için çalıştığı belirtiliyor.

Haberde, "Gizli anlaşma uyarınca 80 bin Afganın sınırdışı edilmesi gündemde" deniyor ve bu kişilerin Afganistan'da Taliban'ın kontrolündeki 'savaş bölgelerine' gönderilme riskinin bulunduğu da ifade ediliyor.

"Sızan raporda, Avrupa Komisyonu'ndan Kabil'e Avrupa'ya gelen Afganları geri almayı reddetmesi halinde ülkeye sağlanan mali yardımı azaltma tehdini iletmesi isteniyor" denen haberde, Afgan hükümetinin işbirliği yapması halindeyse yönetim kademesindeki isimlerin ailelerine Avrupa'da eğitim kapılarının açılacağı söyleniyor.

Haberde Taliban'ın şiddet eylemlerinin geçen yıl hızla tırmandığı ve 2015'te ülkede 11 bin kişinin çatışmalarda öldüğü de hatırlatılıyor.

Türkiye'deki yasal mevzuat göçmen planı için sorun mu?

Daily Telegraph'ın bir diğer haberindeyse, Türkiye'deki yasal mevzuatın Brüksel ile Ankara arasında imzalanan ve Pazar günü yürürlüğe giren göçmen anlaşmasını uygulanamaz hale getirebileceğini söylüyor. Haberi okumak için tıklayın.

BM göçmen planının takviminden rahatsız

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) Avrupa Bürosu Direktörü Vincent Cochetel, Avrupa Birliği (AB) ile varılan anlaşma sonrası sığınmacıların Türkiye'ye gönderilmeye başlanmaları için belirlenen 4 Nisan tarihinin gerçekçi olmadığını söyledi.

Guardian gazetesine konuşan Cochetel, "Anlaşmanın zamanında uygulanabileceğini düşünmüyorum" dedi. Haberin devamını okumak için tıklayın.

Hindistan'ın su mafyasıyla mücadelesi

76 milyon kişinin temiz suya erişmekte zorlandığı Hindistan'da hükümet, açtıkları yasadışı kuyulardan su çekip yüksek fiyattan halka satmaya çalışanlarla mücadele ediyor.

Independent gazetesinin haberinde, kendi su kuyularını açanbazı fırsatçıların piyasa fiyatının üzerinde fiyatlardan su sattığı belirtiliyor. Bu kişilerin kimi zaman yerel yönetim temsilcileriyle işbirliği yaptığı da haberde aktarılıyor.

Delhi Meclisi'nde yasadışı su satışının yüksek olduğu Sangam Vihar bölgesini temsilen konuşan Dinesh Mohaniya su mafyası için 'Yaptıkları tamamen ahlaksızlık' dese de sorumluluğun hükümette ve devlet kurumlarında olduğunu da ekliyor:

"Ülkemizin bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana geçen 65 yılı aşkın sürede başkent Delhi'de dahi vatandaşlarımıza temiz içme suyu veremiyoruz. Utanç verici."

İngiliz basını özetleri 3 Nisan 2017

Financial Times (FT) gazetesinin ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı mülakat İngiliz basınında manşetlere taşınmış

İngiliz basını Brexit sürecine dair endişeleri yazıyor

İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin (Brexit) Çarşamba günü başlatılacak olması İngiliz basınında yer buluyor

İngiliz basını özetleri 13 Mart 2017

İngiliz basınında bugün Türkiye ile Hollanda arasında artan diplomatik gerilim ön plana çıkıyor