İngiliz basını özetleri, 24 Mart 2016

ingiliz basını

İngiltere basınında bugün öne çıkan başlıca haberler arasında Avrupa'daki IŞİD tehdidi, yaklaşan Avrupa Birliği (AB) referandumu ve Belçika'daki son saldırıların ardından devam eden soruşturmaya dair detaylar yer alıyor

Independent gazetesi manşetten verdiği haberinde Brüksel'de 31 kişinin hayatını kaybetmesine ve yüzlerce kişinin de yaralanmasına yol açan IŞİD saldırılarının önlenememesinde güvenlik ve istihbarat birimlerinin büyük payı olduğunu söylüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın saldırganlardan birisinin geöen yıl sınırdışı edilerek Hollanda'ya gönderildiğini söylediği hatırlatılıyor ve gazeteye konuşan bir Türk yetkilinin "Paris saldırısından önce Fransa'yı uardık. Şimdi de bu olay. İnanılır gibi değil" dediği aktarılıyor.

'Dev cihatçı hücresi'

Financial Times gazetesinde ise IŞİD'in Avrupa'da oluşturmuş olabileceği 'dev bir cihatçı hücresi' olabileceğini aktarıyor.

Haberde, "Belçikalı yetkililerin yürüttüğü soruşturmada ulaşılan zanlılar birbirleriyle bir şekilde bağlıydı. Kullandıkları gizli evler, son Brüksel saldırısıyla Kaısm 2015'teki Paris saldırısının ilişkili olabileceği şüphesini doğuruyor" deniyor.

Gazeteye konuşan eski bir Fransız istihbarat yetkilisi olan Louis Caprioli, "İlk kez bu boyutta bir hücreyle karşı karşıyayız" diyor.

Haberde, "Son saldırının ışığında incelenen veriler, son iki yıldır Avrupa'da düzenlenen saldırılara karışanların hepsi olmasa dahi büyük bölümünün birbirleriyle bağlantılı olma ihtimali var" deniyor.

'AB'den ayrılmak güvenliği artırır'

Times gazetesinde ise Brüksel'deki son saldırıların ardından 23 Haziran'da AB'de kalıp kalzmamayı referandumda oylayacak olan İngiltere'nin güvenliğine dair bir haber var.

İngiltere'nin eski dış istihbarat bürosu MI6 direktörü Richard Dearlove, AB'den ayrılmanın güvenliği artıracağını savunuyor.

Dearlove, "İngiltere istihbarat ve güvenlik açısından Avrupa'nın lideri. İstihbarat alışverişinde aldığımızdan çok daha fazlasını veriyoruz" diyor.

İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda istihbarat alışverişinin kesileceğini iddia edenlere yanıt veren Dearlove, "İngiltere'den bu kadar faydalanan AB ülkelerinin kendilerini bu kaynaktan mahrum bırakmalarını beklemek doğru olmaz" diyor.

Dearlove AB'nin karşı karşıya olduğu göçmen krizinin güvenlik açısından daha büyük bir sorun olduğunu da ifade ediyor.

Karaciç için karar günü

Hollanda'nın başkenti Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanan Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karaciç hakkındaki mahkeme kararı bugün çıkıyor. Karaciç, Boşnaklara soykırım yapmakla suçlanıyor.

İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesinin 'Nazilerin yargılandığı Nuremberg mahkemesinden bu yana Avrupa'da sonucu en çok merak edilen savaş suçları mahkemesi' olarak nitelediği karar duruşması için "Bosna savaşını yaşamış onlarca Boşnak ve savaşta hayatını kaybedenlerin aileleri bugünkü kararı yerinde duymak için Lahey'e geldi" deniyor.

İngiliz basını özetleri 3 Nisan 2017

Financial Times (FT) gazetesinin ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı mülakat İngiliz basınında manşetlere taşınmış

İngiliz basını Brexit sürecine dair endişeleri yazıyor

İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin (Brexit) Çarşamba günü başlatılacak olması İngiliz basınında yer buluyor

İngiliz basını özetleri 13 Mart 2017

İngiliz basınında bugün Türkiye ile Hollanda arasında artan diplomatik gerilim ön plana çıkıyor