İngiliz basını özetleri, 25 Mart 2016

İngiliz basını

İngiltere basınında bugün öne çıkan başlıca konular arasında Brüksel saldırılarının ardından devam eden soruşturma, Türkiye'nin Belçika ve Hollanda'ya uyarıları yer alıyor

Financial Times gazetesi, Brüksel saldırılarını düzenleyen kişilerden birisinin Türkiye tarafından sınır dışı edilerek Belçikalı ve Hollandalı yetkililere bildirilmesine karşın Brüksel'de yaşananların önlenememesinin Avrupa'daki güvenlik ve istihbarat zaafiyetini ortaya koyduğunu yazıyor.

Gazeteye konuşan bir Türk yetkili, "'Sınır dışı ettiğimiz kişilerin ülkeye giriş yasağı konsa dahi geri döndüklerini gördük. Örnekleri var. Çünkü Avrupa'da sahte pasaportlar bulabiliyorlar. Bu radikalleşmiş kişilerin kendi ülkelerinde tutulmalarını istiyoruz. Böylece Türkiye de kendi sorunlarına odaklanabilir" diyor.

'IŞİD Paskalya katliamı planlıyordu'

Times gazetesindeyse Belçika'daki IŞİD hücresinin asıl hedefinin Paskalya bayramı sırasında bir dizi saldırı gerçekleştirmek olduğu, ancak son haftalarda düzenlenen baskınlar nedeniyle planların değiştirildiği aktarlılıyor.

Haberde, "IŞİD hücresinin lideri Cezayir asıllı Mohamed Belkaid, baskın sırasında çıkan çatışmada öldürülmüştü. "Belkaid, elindeki kalaşnikofla ateş açarken polis keskin nişancısı tarafından vurularak öldürülmüştü. Baskının sonunda hücre evine girildiğinde Belkaid'in bedeninin IŞİD bayrağına sarıldığı görülmüştü" deniyor. Haberin devamını okumak için tıklayın.

'Suriye barış görüşmeleri Rusya'nın Esad kararına bağlı'

Guardian gazetesindeyse ara verilen Suriye barış görüşmelerinin geleceğine dair bir analiz yer alıyor.

Yazıda, görüşmelerin artık siyasi geçiş sürecini ele almaya başlaması gerektiğini ifade etse de "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Beşar Esad'ı ikna edemezse görüşmelerin tıkanması ve çatışmaların yeniden başlaması olası" deniyor.

Yazı şöyle devam ediyor:

"BM Suriye Özel Temsilcisi Saffan de Mistura Cenevre'de ilerleme sağlandığı izlenimini verebilmek için 12 madde üzerinde uzlaşıldığını söyledi. Ancak bu 12 madde içinde Esad'ın siyasi geleceğina dair hiçbir şey yok.

"Suriye'de başarıya ulaşan Rus askeri operasyonunun ardından Amerikalılar arabuluculuk görevini Moskova'nın üstlenmesi fikrini kabullenmiş durumda.

"Suriye muhalefeti de Putin'den uluslararası toplumun çağrılarına kulak vererek Esad üzerinde baskı kurmasını bekliyor."


İngiliz basını özetleri 17 Ocak 2017

Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) süreciyle ilgili bugün yapması beklenen açıklama İngiliz basınında öne çıkan haberler arasında yer alıyor

İngiliz basını özetleri 12 Ocak 2017

Donald Trump'ın Amerikan istihbarat servislerini, Rusya'nın kendisi hakkında bilgiler topladığına yönelik iddiaları içeren dosyayı kamuoyuna sızdırmakla suçladığı açıklaması İngiliz basınında öne çıkan başlıca haberler arasında yer alıyor

İngiliz basını özetleri 10 Ocak 2016

Altın Küre ödül töreninde yaptığı konuşma dünyanın gündemine oturan ünlü oyuncu Meryl Streep ve hastanelerde yaşanan kriz İngiliz basınında öne çıkan başlıca haberler arasında yer alıyor