İngiliz basını özetleri, 25 Mart 2016

İngiliz basını

İngiltere basınında bugün öne çıkan başlıca konular arasında Brüksel saldırılarının ardından devam eden soruşturma, Türkiye'nin Belçika ve Hollanda'ya uyarıları yer alıyor

Financial Times gazetesi, Brüksel saldırılarını düzenleyen kişilerden birisinin Türkiye tarafından sınır dışı edilerek Belçikalı ve Hollandalı yetkililere bildirilmesine karşın Brüksel'de yaşananların önlenememesinin Avrupa'daki güvenlik ve istihbarat zaafiyetini ortaya koyduğunu yazıyor.

Gazeteye konuşan bir Türk yetkili, "'Sınır dışı ettiğimiz kişilerin ülkeye giriş yasağı konsa dahi geri döndüklerini gördük. Örnekleri var. Çünkü Avrupa'da sahte pasaportlar bulabiliyorlar. Bu radikalleşmiş kişilerin kendi ülkelerinde tutulmalarını istiyoruz. Böylece Türkiye de kendi sorunlarına odaklanabilir" diyor.

'IŞİD Paskalya katliamı planlıyordu'

Times gazetesindeyse Belçika'daki IŞİD hücresinin asıl hedefinin Paskalya bayramı sırasında bir dizi saldırı gerçekleştirmek olduğu, ancak son haftalarda düzenlenen baskınlar nedeniyle planların değiştirildiği aktarlılıyor.

Haberde, "IŞİD hücresinin lideri Cezayir asıllı Mohamed Belkaid, baskın sırasında çıkan çatışmada öldürülmüştü. "Belkaid, elindeki kalaşnikofla ateş açarken polis keskin nişancısı tarafından vurularak öldürülmüştü. Baskının sonunda hücre evine girildiğinde Belkaid'in bedeninin IŞİD bayrağına sarıldığı görülmüştü" deniyor. Haberin devamını okumak için tıklayın.

'Suriye barış görüşmeleri Rusya'nın Esad kararına bağlı'

Guardian gazetesindeyse ara verilen Suriye barış görüşmelerinin geleceğine dair bir analiz yer alıyor.

Yazıda, görüşmelerin artık siyasi geçiş sürecini ele almaya başlaması gerektiğini ifade etse de "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Beşar Esad'ı ikna edemezse görüşmelerin tıkanması ve çatışmaların yeniden başlaması olası" deniyor.

Yazı şöyle devam ediyor:

"BM Suriye Özel Temsilcisi Saffan de Mistura Cenevre'de ilerleme sağlandığı izlenimini verebilmek için 12 madde üzerinde uzlaşıldığını söyledi. Ancak bu 12 madde içinde Esad'ın siyasi geleceğina dair hiçbir şey yok.

"Suriye'de başarıya ulaşan Rus askeri operasyonunun ardından Amerikalılar arabuluculuk görevini Moskova'nın üstlenmesi fikrini kabullenmiş durumda.

"Suriye muhalefeti de Putin'den uluslararası toplumun çağrılarına kulak vererek Esad üzerinde baskı kurmasını bekliyor."

İngiliz basını özetleri 3 Nisan 2017

Financial Times (FT) gazetesinin ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı mülakat İngiliz basınında manşetlere taşınmış

İngiliz basını Brexit sürecine dair endişeleri yazıyor

İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin (Brexit) Çarşamba günü başlatılacak olması İngiliz basınında yer buluyor

İngiliz basını özetleri 13 Mart 2017

İngiliz basınında bugün Türkiye ile Hollanda arasında artan diplomatik gerilim ön plana çıkıyor