İngiliz basını özetleri, 24 Mayıs 2016

İngiliz basını

İngiltere basınında bugün gündem olan başlıca konular arasında Haziran ayında gerçekleşecek Avrupa Birliği (AB) referandumu, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci ve ülkedeki Hristiyanların azınlık konumuna düşmesi yer alıyor

Times gazetesinin başyazısında ele alınan Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci 'saçmalık' olarak niteleniyor ve AB'nin bir an önce Türkiye'yle tam üyelik müzakerelerine son vermesi gerektiği ifade ediliyor:

"Bu meselenin acilen açıklığa kavuşturulması gerek. Gerçek şu ki, 75 milyonluk nüfusuyla (2050'de bu nüfusun 91 milyona çıkacağı öngörülüyor) Türkiye AB'nin sindirebilmesi için çok büyük.

"Erdoğan üst üste hızlı büyüme yıllarını yakaladı. Ancak Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir, hâlâ AB ortalamasının yarısından da az ve ülkedeki gelir eşitsizliği devasa boyutlarda.

"AB üyeliği Batı'ya doğru kitlesel bir göç akını anlamına gelir.

"Türkiye'nin yüzde 97'sinin Asya'da olması da üyelik konusunu zora sokuyor.

"Göçmen krizi de gösterdi ki AB'nin Suriye, Irak veya İran gibi ülkelerle komşu hale gelmesi çılgınlık olur."

'AB'de kalalım' diyenler öne geçti

Daily Telegraph gazetesindeyse AB referandumu öncesinde yapılan anketlerin yaşlı nüfusun AB'de kalış yönünde oy kullanma eğiliminde olduğu ifade ediliyor:

"Yaşlı nüfus, muhafazakarlar ve erkeklerin çoğunluğu AB'de kalınmasından yana.

"23 Haziran'daki referandum öncesinde 'AB'de kalalım' diyenlerin oyu, çıkıştan yana olanların 13 puan önünde. 'Kalalım' kampı yüzde 55, 'Çıkalım' diyenlerse yüzde 42'de bulunuyor.

"Mart ayında büyük kısmı AB'den çıkmaktan yana olan muhafazakarlar ile 65 yaş üzeri nüfusun fikrini değiştirdiği görülüyor.

"Uzmanlar, 'AB'den çıkalım' diyenlerin üyeliğin sona ermesiyle yaşanabilecek finansal sıkıntılar konusunda seçmeni ikna edecek bir söylem geliştiremediğini belirtiyor.

İngiltere'de Hristiyanlar çoğunluğu yitirdi

Guardian gazetesinin manşetindeyse, ülke çapında yapılan bir araştırmanın sonuçları aktarılıyor ve ülkede Hristiyan sayısının toplam nüfusa oranının ilk kez yüzde 50'nin altına gerilediği ifade ediliyor.

Herhani bir dine inanmadığını söyleyenlerin oranının yüzde 48,5'e yükselmesiyle, Hristiyanların çoğunluğu kaybettiği vurgulanan haberde, Hristiyanların oranının yüzde 43,8'e indiği ifade ediliyor.

Haberde Anglikan kilisesinin açıklamalarına da yer veriliyor. Anglikan kilisesi, sürekli olarak düşen kilise ziyaretçilerinin sayısına vurgu yapıyor ve harekete geçilmesi gerektiğini söylüyor.


İngiliz basını özetleri 13 Mart 2017

İngiliz basınında bugün Türkiye ile Hollanda arasında artan diplomatik gerilim ön plana çıkıyor

İngiliz basını özetleri 24 Şubat 2017

İngiliz basınında bugün öne çıkan başlıca haberler arasında Doris Fırtınası ile kendini Musul'da patlatan İngiliz vatandaşının IŞİD bağlantıları yer alıyor

İngiliz basını özetleri 23 Şubat 2017

Yazar Helen Bailey'in öldürülmesi ve yedi gezegenin keşfi İngiliz basınında geniş yankı uyandırıyor