İngiliz basını özetleri, 27 Mayıs 2016

İngiliz basını

İngiltere'de referanduma az süre kala basında AB'yle ilgili haberler yer alıyor

Times gazetesi Avrupa Komisyonu'nun hazırladığı 'AB ordusu' planlarının İngiltere'deki referandum nedeniyle gizli tutulduğu ifade ediliyor:

"Bir Avrupa ordusunun kurulması yönünde hazırlanan planlar gelecek ay yapılacak referandum öncesinde İngiliz seçmenlerden gizlendi.

"Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi tarafından hazırlanan plan kapsamında Avrupa düzeyinde askeri bir yapının oluşturulmasını öngörüyor. Başta Almanya olmak üzere AB üyesi ülkeler planı destekliyor ve planı gelecekte kurulabilecek bir AB ordusunun ilk adımı olarak görüyor.

"Benzer bir plan 2011 yılında İngiltere tarafından veto edilmişti. Ancak bu kez 9 AB üyesi ülkenin bir araya gelerek plana karşı çıkanların etkisini azaltmayı hedeflediği belirtiliyor.

"Planın basına sızmasının önlenmesi için İngiltere'deki referandum öncesi ulusal parlamentolara gönderilmemesi kararının alındığı anlaşılıyor."

'Net göç rekor kırdı'

Independent gazetesindeyse, İngiltere'ye gelen net göçün geçen yıl 330 bine ulaşarak rekor kırdığı aktarılıyor ve bu göçün büyük kısmının AB üyesi ülkelerden geldiği ifade ediliyor:

"AB'den çıkılmasından yana olanlar, açıklanan son göç istatistiğinin neden referandumda 'Çıkalım' yönünde oy kullanılması gerektiğinin en güzel örneği olduğunu söylüyor.

"Eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, AB'de kalınması durumunda İngiltere'nin göçü kontrol altına alma hedefine veda etmesi gerektiğini söyledi.

"AB karşıtı UKIP lideri Nigel Farage ise göçün boyutunun kontrolden çıkmış vaziyette olduğunu savunuyor.

"AB'de kalınması taraftarları ise İngiltere'ye gelen AB vatandaşlarının ülkede kritik sektörlerde görev yaptığını ve AB'den çıkılması halinde büyük bir istihdam açığının oluşacağını savunuyor.

'Terör zanlılarının bilgileri yanlışlıkla silindi'

Daily Telegraph gazetesindeyse terörle mücadele ve güvenlik alanında bir haber dikkat çekiyor. Gazetenin manşetinden aktarılan habere göre İngiltere'deki istihbarat yetkilileri yaşanan bir hata sonucu '800 terör zanlısının kişisel bilgisini sistemlerden sildi':

"800 terör zanlısı için oluşturulan parmak izi ve DNA veritabanı, yaşanan bir hata nedeniyle yanlışlıkla silindi.

"Verilerin depolanması için düzenlenmesi gereken belgelerin zamanında hazırlanmaması sonucu tüm bilgilerin silindiği ifade ediliyor.

"Yaşanan hata, terör tehdidinin yüksek olduğu bir dönemde İngiltere'nin önemli bir istihbarat kaynağından yoksun hale geldiği anlamına geliyor.

"Milletvekilleri, yaşanan hatanın kabul edilemez olduğunu belirterek, emniyet ve istihbarat birimlerinin acilen bir soruşturma başlatması gerektiğini söylüyor."


İngiliz basını özetleri 17 Ocak 2017

Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) süreciyle ilgili bugün yapması beklenen açıklama İngiliz basınında öne çıkan haberler arasında yer alıyor

İngiliz basını özetleri 12 Ocak 2017

Donald Trump'ın Amerikan istihbarat servislerini, Rusya'nın kendisi hakkında bilgiler topladığına yönelik iddiaları içeren dosyayı kamuoyuna sızdırmakla suçladığı açıklaması İngiliz basınında öne çıkan başlıca haberler arasında yer alıyor

İngiliz basını özetleri 10 Ocak 2016

Altın Küre ödül töreninde yaptığı konuşma dünyanın gündemine oturan ünlü oyuncu Meryl Streep ve hastanelerde yaşanan kriz İngiliz basınında öne çıkan başlıca haberler arasında yer alıyor