İngiliz basını özetleri, 1 Eylül 2016

İngiliz basını

Suriye'de yaşanan gelişmeler ve AB'den çıkışı müzakereye hazırlanan İngiltere hükümetinin izleyeceği strateji İngiltere basınında öne çıkan başlıca haberler arasında

Independent gazetesinin Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn, IŞİD yöneticilerinden Ebu Muhammed el Adnani'nin öldürülmesini ele aldığı yazısında, Türkiye'nin Suriye harekâtına ve Kürtlerin bölgedeki geleceğine de değiniyor:

"Türkiye ve Suriyeli Kürtler her ne kadar IŞİD'le mücadele konusunda kararlı olduklarını dile getirseler de bugün en keskin zehirlerini birbirlerine karşı kullanmak üzere saklıyorlar.

"Son günlerde ABD Suriyeli Kürtler ve Türkiye arasında bir ateşkesin sağlanması için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Ancak Ankara 'terörist' olarak tanımladığı Suriyeli Kürtlerle herhangi bir anlaşma olamayacağı konusunda ısrarcı.

"Bu noktadan sonra kuzey Suriye'de devlet benzeri bir yapı kuran Suriyeli Kürtlerin ABD hava kuvvetleriyle yürüttükleri başarılı müttefikliği devam ettirmeleri çok zor.

"ABD'yle yapılan işbirliği Kürtlerin kendilerine fazla güvenmesine ve ABD hava desteğinin devam edeceğine inanmalarına yol açtı.

"Fırat Nehri'nin doğusundaki Kürt yönetimindeki bölgeler, Türkiye'den gelebilecek olası saldırılara karşı oldukça savunmasız. Önemli yerleşim yerlerinin neredeyse tamamı sınırda bulunuyor.

Daily Telegraph: Esad'dan kurtulmadan IŞİD'i yenemeyiz

Daily Telegraph gazetesi yazarı David Blair ise, IŞİD yöneticilerinden Ebu Muhammed el Adnani'nin öldürülmesinin ardından örgüte karşı mücadelenin nasıl şekillenmesi gerektiğini ele alıyor ve 'Esad gitmeden tam başarı elde edilemez' diyor:

kabul edilmesi gereken bir gerçek var: IŞİD'in elindeki toprakların geri alınması örgütün yenilgiye uğradığı anlamına gelmeyebilir.

"IŞİD yeni saldırılar düzenlemek için her yolu deneyecektir. Suriye ve Irak'ı hedef alacaklardır. Ama aynı zamanda Avrupa'da da saldırılar düzenlemek için uğraşacaklardır.

"Ellerindeki toprakları yitirip idare edecek kentleri kaybedince tam anlamıyla bir terör örgütüne dönüşmeleri muhtemel.

"Bu sorun bizi krizin temeline götürüyor. IŞİD'in yükselişi rastlantı sonucu olmadı.

"Hem uluslararası güçleri hem de Suriye halkını kendisi ve cihatçılar arasında bir seçime zorlayan Esad, IŞİD'in palazlanmasına izin verdi.

"Eğer nihai amaç Orta Doğu'da terörizmin bitirilmesiyse IŞİD'in askeri manada yenilgiye uğratılması yeterli olmayacaktır.

"Suriye'de Sünnilerin de siyasi sisteme dahil olduğu bir yapı oluşturulmak zorunda. Bu da Esad Şam'da oturduğu sürece mümkün değil."

Times: Theresa May'den göçmen sınırı sözü

Times gazetesinin birinci sayfasındaysa AB'yle üyelikten çıkışı müzakereye hazırlanan Başbakan Theresa May'in stratejisine dair detaylar yer alıyor.

Haberde Theresa May'in AB'den gelen göçmen sayısının sınırlandırılması konusunu kırmızı çizgi olarak belirlediği ve bu alanda Brüksel ile herhangi bir pazarlığa girmeyeceği ifade ediliyor.

May'in AB üyesi olmayan Norveç ya da isviçre gibi ülkelerdeki anlaşmalardan daha dezavantajlı bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini ifade eden gazete, üyelikten çıkış müzakerelerinin ardından ortaya çıkacak taslağı parlamento oylamasına götürmeyeceğini de ifade ediyor.


İngiliz basını özetleri 17 Ocak 2017

Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) süreciyle ilgili bugün yapması beklenen açıklama İngiliz basınında öne çıkan haberler arasında yer alıyor

İngiliz basını özetleri 12 Ocak 2017

Donald Trump'ın Amerikan istihbarat servislerini, Rusya'nın kendisi hakkında bilgiler topladığına yönelik iddiaları içeren dosyayı kamuoyuna sızdırmakla suçladığı açıklaması İngiliz basınında öne çıkan başlıca haberler arasında yer alıyor

İngiliz basını özetleri 10 Ocak 2016

Altın Küre ödül töreninde yaptığı konuşma dünyanın gündemine oturan ünlü oyuncu Meryl Streep ve hastanelerde yaşanan kriz İngiliz basınında öne çıkan başlıca haberler arasında yer alıyor