İngiliz basını özetleri 6 Ocak 2017

İngiliz basını

İngiliz basınında bugün İzmir'deki terör saldırısı ve 380 iş adamı hakkında çıkarılan gözaltı kararı var

Independent'ın baskı versiyonu I gazetesinde İzmir saldırısı 'Adliye'ye saldırıyı PKK'nın düzenlediği düşünülüyor' başlığıyla yer alıyor.

Başta gelen haberlerde saldırıyı üç kişinin düzenlediği, bir kişinin kaçmayı başardığının belirtildiği vurgulanan haberde, İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın daha sonra yaptığı açıklamalarda üçüncü saldırgandan bahsetmediği belirtiliyor.

Guardian gazetesinde 'İki saldırgan çatışmada öldürüldü' başlıklı haberde, güvenlik güçlerinin İzmir'de Reina saldırısıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltılar yaptığı hatırlatılıyor.

Tükiye'nin IŞİD ve PKK tarafından hedef alındığını ifade eden gazete, son saldırıyı PKK'nın düzenlediğinden şüphelenildiğini ifade ediyor.

Reina saldırganının yakalanması için yürütülen çalışmalara da değinen Guardian, "Saldırganın Uygur Türkü olduğu düşünülüyor. Ancak yetkililer, Özbek olabileceği ihtimalini de değerlendiriyor" diyor.

Daily Telegraph ise haberi 'Türkiye'de bir haftada ikinci terör saldırısı, 2 kişi hayatını kaybetti' başlığıyla okurlarına duyuruyor.

"Yetkililer saldırıyı PKK'nın düzenlediğini söylüyor. PKK genellikle güneydoğu bölgesinde güvenlik güçlerini hedef alan bir örgüt. Bu kadar Batı'da bir saldırı düzenlemesi alışılmadık" yorumunu yapan gazete, bir saldırganın olay yerinden kaçmayı başardığı haberlerinin geldiğini hatırlatıyor ve ülkede güvenlik endişelerinin arttığını vurguluyor.

Financial Times gazetesindeyse, 380 işadamı hakkında Fethullah Gülen yapılanmasıyla bağlantılı oldukları suçlaması nedeniyle gözaltı kararı çıkarıldığı haberi aktarılıyor.

"Son gözaltı kararları Türkiye zorlu bir dönemden geçerken geldi ve yatırımcı güvenini daha da zedeledi" denen haberde, Doğan Grubu'ndan da iki yöneticinin gözaltına alındığı ifade ediliyor.

Haberde Türkiye ekonomisinin 2016'nın üçüncü çeyreğinde yüzde daraldığı hatırlatılıyor ve "Ekonomik küçülme kısmen yatırımcı ve tüketici güvenindeki erozyondan kaynaklanıyordu" diyor.


İngiliz basını özetleri 24 Şubat 2017

İngiliz basınında bugün öne çıkan başlıca haberler arasında Doris Fırtınası ile kendini Musul'da patlatan İngiliz vatandaşının IŞİD bağlantıları yer alıyor

İngiliz basını özetleri 23 Şubat 2017

Yazar Helen Bailey'in öldürülmesi ve yedi gezegenin keşfi İngiliz basınında geniş yankı uyandırıyor

İngiliz basını özetleri 22 Şubat 2017

İngiliz basınında bugün İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının (Brexit) yaratacağı etkiler öne çıkıyor