Ana Sayfa | Konuk Yazarlar

Okuyucu soruları


Değerli okurlar, kısa birzaman önce yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız için başladığımız hukuk köşemizin siz okuyucularımız tarafından takip ediliıyor ve okunuyor olması bizler için memnuniyet verici olduğu kadar, aynı zamanda yurtdışıda yaşayan gurbetçilerimizin Türkiye  ile devam eden gerek fiziksel gerekse hukuksal bağlarının bir göstergesidir.

 Geçenlerde bir sohbet esnasında karşılaştığım bir soruyu sizlerle  paylaşmak isterim. Arkadaşlardan birisi bana aynen şu soruyu yöneltti '' Avukat hanım yazılarınızı takip ediyorum, gayet aydınlatıcı bilgiler veriyorsunuz ama benim anlamadığım, Türkiye'nin hukuku bizi ne ilgilendirir biz burda yaşıyoruz. ''  Değerli arkadaşımıza aynen şöyle bir soruyla  cevap verdim. Acaba güne Türkiye'nin habelerini izleyerek mi başlıyorsunuz yoksa İngiliz haberlerini mi izleyerek başlıyorsunuz? Arkadaşımız meğer çok nadir İngiliz haberlerini izlermiş genel olarak güne Türk haberlerini izleyerek başlıyor.  Hergün  günümüze haberlerini izleyerek başladığımız,  acılarına ve sevinçlerine ortak olduğumuz  bir ülkenin     acaba neden hukukunu ve buna bağlı olarakta sahip olduğumuz haklarımızı okumayalım? Yada neden takip etmeyelim yada izlemeyelim? En azından yeni çıkan kanunlarla vaya yeni düzenlemelerle ilgili bir haber gördüğümüzde neden okumayalım?  Bugün burda yaşasakta  çoğunluğumuzun  düşüncesi birgün birşekilde tekrar Türkiye'de yaşamak değilmidir  yada yaz mevsimi aklımıza gelince hangimizin aklına Türkiye gelmez?

 

Bu hafta daha  çok siz okuyucularımız tarafından  çoğunlukla  sorulan ve uygulamada karşımıza çıkan   sorulara cevap vermeye çalışacağım. 

Okuyucumuz C.G tarafından sorulan soru; 

Yurtdışı Hizmet Borçlanması ile ilgili gazetedeki açıklamalarınızı okudum. 58 yaşındayım, parttime calışıyorum. Borçlanarak Turkiyeden emekli olmak istiyorum. Bir sorum olacak, Emekli olduktan sonra çalışmam ve devletten yardım almam yasak mıdır? Yasak ise orta bir yol varmıdır?

Öncelikle belirtmek isterimki, sayın okuyucumuzun sorduğu soru, birçok gurbetçi vatandaşımız içinde önemli bir konu olup özellikle uygulamada bazı sorunlar karşımıza çıkarmaktadır.

Bu konumda bulunan gurbetçi vatandaşlarımızın  emekli olmasına uygulamada sorunlar olmakla beraber,  yasa açısından  herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak Sosyal Sigortalar Kanuna göre Türkiye'de emekli aylığı alan kişiler yurtdışında çalışamazlar ve devlet yardımı alamazlar. Yani emekli olmanıza bir engel yoktur, ancak Türkiye'de maaşa bağlanma aşamasında yuırtdışında çalışyor olmanız sorun olabilir. Başka bir anlatımla, Türkiye'de emekli aylığı almaya başlayanlar,İngiltere'de çalışamazlar veya sosyal yardım alamazlar.

Okuyucumuz D.Y tarafından sorulan soru;

Sayın Sevim Hn,  İngiltere'de yaşayan teyzemin önerisi ile internetten gazetenizdeki hukuk köşenizi okudum. 

Ben Türkiye'de yaşamaktayım ama İngiltere'de birçok yakın akrabalarım yaşamakta. Onların ricası ile Türkiye'deki  emeklilik işlemlerini takip etmek istiyorum. Acaba benim takip etmem konusunda böyle bir olanak var mı? Ayrıca İngiltere'de çalışmış oldukları yılları nasıl Türkiye'de gösterebileceğiz. Bu konularda nasıl bir yol gösterebilir ve yardımcı olabilirsiniz acaba bizlere? 

Daha önceki yazılarımda da  belirttiğim üzere, yurtdışı hizmet borçlanması gurbetçi vatandaşlarımız için  çok önemli bir sosyal güvenlik hakkıdır ve dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun kanundaki şartları yerine getirmek şartıyla bu haktan yararlanmanıza bir engel yoktur. Kısaca hatırlatmak gerekirse; yurtdışı borçlanması, yurtdışında yaşayan gurbetçilerin, yurtdışında geçirdikleri süreleri belgelemek şartıyla, bu süreler karşılığında hesaplanacak primin Türk Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesidir. Değerli okurumuzun yurtdışında yaşayan akrabalarının emeklilik işlemlerini takip etmesinde yasaca bir engel bulunmamaktadır. Ancak sayın okurumuzun elinde ilgili kişi tarafından verilmiş bir vekaletneme ve YAZILI TALEP mutlaka bulunmalıdır.Ayrıca emeklilik başvurusunda bulunacak kişilerin yurtdışında sağlamaları gereken belgeler mutlaka başvuru sırasında elinizde olmalıdır Bu noktada okurumuza en önemli tavsiyem; emeklilik durumu kişilerin özel durumuna göre her kişi için değişik şartlarda olabilir. Bu sebepten mutlaka resmi makamlara ve uzmanlara danışmalısınız.  Bu konularda daha ayrıntılı bilgi almak isteyen okuyucular mail yoluyla bana ulaşabilirler. 

Dünyanın hangi ülkesinde olursak olalım haklarımızın bilincinde olalım , haklarımızı   ne kadar iyi bilirsek, kullanması bizim için o kadar kolay olur. Hepinize haktan ve hukuktan yana herşeyden önemlisi adaletten yana barış dolu bir hafta diliyorum.

 

Dünyanın En Mutlu Ülkesi

Sevgili okuyucularımız, bu hafta yazarımız Arzu Sheridan'ın seyahatte olması nedeniyle arkadaşı İlkgül Karaca konuk yazar olarak sizler için güzel bir şehir paylaştı.