Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

DOKSAN DAKİKA MOLA

DOKSAN DAKİKA MOLA

İstanbul Meydan Sahnesi oyuncularının Her Yöne Doksan Dakika oyunu Londra’da sahnelendi.

Begüm Birsen Arslan’ın Özel Haberi /Avrupa Ajansı (AVA) Londra-Türkiye’de kapalı gişe oynayan, İstanbul Meydan Sahnesi oyuncularının Her Yöne Doksan Dakika oyunu Londra’da sahnelendi. Divaa Events tarafından gerçekleştirilen etkinliğe ilgi oldukça yoğundu. Londra’da birçok başarılı organizasyona imza atan Diva Events Organizasyon’un sahibi İsmail DOĞUŞ, ilgiden çok memnun olduklarını belirtti.  

Türkiye’de yılın en iyi komedi oyunu seçilen, yüzlerce kez sahnelenen Her Yöne Doksan Dakika oyunu, 17 Mart Pazar akşamı Londra’da yaşayan Türklere kahkaha dolu saatler yaşattı. 2010 yılı Mart ayında Faruk SOFUOĞLU tarafından kurulan İstanbul Meydan Sahnesi’nin bünyesinde çıkan oyunun oyuncuları Deniz ORAL, Ahmet ÇEVİK, Veysel DİKER, Hülya ŞEN ve Tuğba ERSÖZ; ülkemizde yaşanan ironikomik meseleleri sempatik ve doğal üsluplarıyla seyircilerle paylaştılar. Her yöne doksan dakika oyunu daha önce Belçika ve Almanya’da da sahne aldı. 

Londra’da ilgiyle seyredilen oyun izleyenlerden tam not aldı. İnteraktif, dinamik ve kahkaha dolu oyunda sahneye, seyircilerden seçilen konuklar davet edildi. Diziler, evlendirme programları, sosyal paylaşım sitelerinde kurulan ilişkilere kadar televizyonun toplum üzerindeki yansımalarını ele alan oyun, mizahi bir yolla izleyenlere sosyal mesajlar verdi. 

Daha önce birçok başarılı organizasyona imza atan Divaa Events Organizasyon yöneticisi İsmail DOĞUŞ, tiyatro gösterisinin Londra’da oldukça ilgi gördüğünü, şirketin bu ve bunun gibi ses getirecek proje ve etkinliklere aynı hızda devam edeceklerini, belirtti. 

 

KULİSTE, HER YÖNE 20 DAKİKA! 

Avrupa Gazetesi olarak, oyun öncesi tiyatrocularımızı kuliste ziyaret ettik. Kendileriyle keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Sahne arkası da sahne önünde sergilenen oyun kadar keyifli ve şamata doluydu. Meydan Sahnesi kurucusu Faruk SOFUOĞLU, bu oyunun İstanbul Meydan Sahnesi’nin ilk göz ağrı olduğunu, üç yıldır Avrupa ve Türkiye’de dörtyüzden fazla oyun sergilediklerini dile getirdi.  

Enerjisi ile herkesi şenlendiren Veysel Diker’e, oyunları üç senedir devam etmesine rağmen sahne arkasındaki coşku ve keyfin sırrını sorduk. 

‘Biz arkadaşlarımla çok eğleniyoruz. Haliyle bu keyif oyunda seyircilere de yansıyor. Oyunu tüm oyuncu arkadaşlarımla birlikte yönetiyoruz. Oyun, sürekli revize ettiğimiz, güncel sorunlarla ilgili yeni espiriler eklediğimiz için devamlı yenileniyor ve taze kalıyor. Oyunumuzun çıkış noktası, yaşadığımız ülkedeki sıkıntıları, sorunları mizahi bir dille anlatabilmekti. Her Yöne Doksan Dakika, derlediklerimizi, oyun vasıtasıyla sahneye yansıtmaya çalıştığımız bir nevi sosyal dertleşme sürecidir. Türkiye’de insanlar mutsuz. Biz bu mutsuzlukları gülerek sahnelemeye çalıştık. Oyun esnasında koltuklarından düşen seyirciler gördüm. Birlikte çok eğleniyoruz. Sanırım başarabildik hissettiklerimizi oyunumuza samimiyetle aktarabilmeyi ki, üç senedir aynı coşkuyla devam ediyoruz. Bizdeki heyecan ise ilk aşk gibi hiç bitmiyor.’  

Biz konuşurken Ahmet Çevik son hazırlıklarını yapmakla meşgul. Kendisine Londra’yı nasıl buldunuz diye soruyoruz:‘ Ben daha öncede Levent Kırca ve Oya Başar ile sergilediğimiz bir başka oyun ile gelmiştim Londra’ya. Çok seviyorum bu şehri. Zamanımız olduğu ölçüde gezmeye çalışıyoruz. Özellikle tiyatro oyunlarını seyretmek istiyoruz ama kısa süreli geldiğimiz için günü tutturmak sorun olabiliyor. Tek kelimeyle bir kültür şehri diyebiliriz Londra için.’ Sözleriyle cevap veriyor. Kulis kapısı açılıyor ve içeri Deniz Oral giriyor. Deniz Bey’in otuz yıllık bir tiyatro geçmişi var. On yaşından beri sahne tozu kokluyor. Kendisi, Ahmet Çevik ile hemfikir değil. Londra’nın kapalı havasını çok sevmediğini ifade ediyor. Sizin meslekte otuz yılı devirdikten sonra sonrası kolaymış doğru mudur? Sorumuza gülümseyerek cevap veriyor: ‘ Öyle bir meslek ki her an her saniye yeni bir şey öğreniyorsun. Yani hiçbir zaman kolaylaşmıyor. Hala sahneye çıkarken aynı heyecanı, coşkuyu hissediyorum.’  

Her Yöne Doksan Dakika Ekibine yeni katılan Tuğba ERSÖZ, konservatuardan mezun olduktan sonra Meydan Sahnesi Ekibine katılmış. Sahnede mimikleri ve jestleriyle izleyenleri mest eden güzel oyuncu da oyun öncesi oldukça heyecanlı. Ekibe sonradan katılmanın zorlukları olup olmadığını sorduk kendisine. ‘Elbette önceden başka bir oyuncu arkadaşımızın oynadığı rolü tekrardan yorumlamak kolay değil. Ama öyle keyifli ve doğal bir ekibiz ki adapte olmam hiç zaman almadı.’ Şeklinde yanıtladı sorumuzu. 

Her Yöne Doksan Dakika ekibine teşekkür ediyor ve başarılar dileyerek, salonda yerimizi alıyoruz. İki saate yakın tadından yenmez, kahkaha dolu bir oyun izliyoruz. Emeği geçen herkesi, doğal, samimi izleyiciyi içine alan oyun için tebrik eder, başka bir oyunda tekrar görüşmek umuduyla, başarılarının devamını dileriz. 

 

 

 

 

 


Serinin son filminin fragmanı yayında Örümcek Adam eve dönüyor

Çizgi romandan uyarlanan Örümcek Adam serisinin son filmi "Eve Dönüş"ün fragmanı yayınlandı. Film 7 Temmuz'da sinemalarda olacak

Mozart’ın Idomeneo oyunu İstanbullu opera severler ile buluşuyor

Müzik dehası Mozart’ın savaş sonrası Girit Adası’nda geçen bir aşk hikâyesi etrafında kurguladığı ünlü eseri ‘Idomeneo’ İstanbullu opera severler ile buluşuyor.

Mert Erkan Defilesi, Keşke bordo ekoseli bir eteğim olsaydı şiirinden

Mert Erkan, Sonbahar 2017 koleksiyonunu, Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında moda severler ile buluşturdu