Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

İstanbul'u içimizdeki çocukla fotoğrafladı


İstanbul'da doğan fakat Fransa'da büyüyen Bekir Aysan, İstanbul'a döndüğünde "1-2-3 İstanbul" isimli çalışmayı yaptı

Bekir Aysan, 45 yıl önce İstanbul’da doğdu fakat 3 yaşındayken ailesiyle birlikte Fransa’ya taşındı. Çocukluğundan beri fotoğraf ve animasyon filmlere ilgi duydu. İlk filmlerini babasının Super8 kamerasıyla çekti. Mesleğinde profesyonelleştikçe Paris ve Monako’da birçok yarışmaya katılıp “FilmAction” ve “Imagina”da gibi yarışmalarda ödüller kazandı. Bu ödüller ona 3D film stüdyolarının kapılarını araladı. Sonrasında ise 8 yıl boyunca Avrupa ve Kanada arasında fotoğraf çekimlerine devam etti.

Yolu 5 yıl önce doğduğu şehre, İstanbul’a düştü ve burada bir fotoğraf çalışması yapmaya karar verdi. 5 yıliçerisinde yaptığı 3 fotoğraf projesinden sonra “1-2-3 İstanbul” isimli çalışmasını tamamladı ve bunu bir albüm olarak yayımladı. Albümde göreceğiniz fotoğraflar İstanbul’un çeşitli yerlerinde zıplayan kişilerden oluşuyor. Aysan bu çalışmasını, “İçimizdeki çocuğu ve kim olmayı hayal ettiğimizi hatırlamak istedim. Bu yüzden İstanbul sokaklarında gezdim, kayboldum ve fotoğrafını çektiğim insanların benim için havaya zıplamalarını istedim. Projeye doğduğum şehrin içinde kaybolup, gözlerimi ve ruhumu gezdirip kendimi (tekrar) keşfetme amacı ile başladım” sözleriyle anlatıyor.

‘NE ZIPLAMASI KARDEŞİM’

100 fotoğrafın yer aldığı albümde fotoğrafı yer alan kişilerin kısa hayat hikâyeleri de bulunuyor. Aysan’ın zıplamasını istediği kişilerle oldukça ilginç anıları da var. Mesela sandalın üzerinde zıplayan Şaban beyle başta pek anlaşamamışlar. “Ne zıplaması kardeşim” diye terslemiş. Ancak keyifli bir çekimin ardından Aysan’ı sandalına davet ederek çay ikram etmiş ve keyifli bir gün geçirmişler. Aysan çekimler esnasında ve sonrasında yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Kimden zıplamasını istediysem ilk önce ‘Bekir ben zıplayamam ki, unuttum’ dediler. Ancak hepsini teker teker motive ederek onlara bunun o kadar da zor bir şey olmadığını anlattım. Tesadüfen karşılaştığım ve çalışmam için zıplayan genç yaşlı herkesle sonra hayat hikâyelerini konuşmaya başladım. Akıllarına gelen ilk çocukluk anılarını bana anlatmalarını istedim. Her fotoğrafın altında o hikâyeler için ayırdığım bir yer var.”

Albüme Fransa ve Belçika’da ilgi büyük

- Albüm ilk kez Ekim 2014 Belçika Tiyatro Festival’inde yer aldı.

- Mart ve Nisan Fransa Mulhouse Güzel Sanat Müzesi’nde sergilendi.

- Europalia (Brüksel) Festivali bu sene 3 ay boyunca Türkiye’yi değerlendiriyor. Albümde yer alan

“Tuğba” fotoğrafı festivalde birinci seçildi.

- Fransız TV CultureBox sitesi, sergi hakkında sayfa açtı.

- Sergi şu anda uluslar arası festivallerde geziyor, haziran ayı gibi İstanbul’a gelmesi planlanıyor.

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi