Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Hafızalardan silinmeyen Zeki-Metin filmleri

Zeki Alasya ve Metin Akpınar

Usta oyuncu Zeki Alasya, Metin Akpınar ile birlikte 1970'li yıllardan bu yana büyük başarılara imza attı. İkili, oynadıkları tüm filmlerde izleyicinin gönlünde taht kurdu

Salak Milyoner 1974 Yönetmen: Ertem Eğilmez
Kayseri’nin bir köyünden define bulmak için İstanbul’a gelen dört kardeşin öyküsü. Himmet (Zeki Alasya), Hayret (Metin Akpınar), Gayret (Halit Akçetepe) ve Saffet’in (Kemal Sunal) birbirlerinden habersiz İstanbul’a doğru yola çıkmalarıyla başlayan define serüvenleri, eğlenceli ve unutulmaz sahneler vaat ediyor. Zeki Alasya, sinemadaki ilk önemli rollerinden biri olan Himmet Ağa’da harika bir performans çıkartıyor. Mehmet Çavuş’a (Münir Özkul) haber vermeden gizlice evin temelinde define aradıkları bölümler, defalarca seyretseniz dahi hâlâ çok komik.

Köyden İndim Şehire 1974 Yönetmen: Ertem Eğilmez
“Salak Milyoner”in gişede gösterdiği büyük başarının ardından çekilen ve özellikle açılış sahnesiyle hatırlanan bir devam filmi. İstanbul’daki başarısızlıktan sonra köylerine dönen kardeşler defineyi kendi tarlalarında bulur ve altınları bozdurmak için Ankara’ya giderler. Dörtlünün Ankara macerası, İstanbul’da yaşadıklarını aratmayan komik olaylarla dolu olsa da, film en çok köydeki altın sayma sahnesiyle hatırlanır.

Mavi Boncuk 1974 Yönetmen: Ertem Eğilmez
Hesap yüzünden dayak yedikleri gazinodan intikam almak isteyen 6 arkadaş, assolist Emel Sayın’ı kaçırmaya karar verirler. Ünlü yıldızı halının içinde kaçırırlar. Her şey planladıkları gibi gider, gazino patronunu dize getirirler. Hesapta olmayan şey, Emel Sayın’la ekip arasında kurulan sevgi bağıdır. Senaryoya da katkıda bulunan Alasya, Şeker Kamil’de filmin yine en komik ve şirin karakterlerinden birine hayat veriyor.

Güler misin Ağlar mısın 1975 Yönetmen: Osman F. Seden
Bir sahil beldesinde geçen filmde Zeki ile Metin, yıllardır oturduğu evden acımasızca atılan Rasim Usta (Kadir Savun) ve ailesine destek olurlar. Birlikte bir “yüzer ev” bile inşa ederler. Komedi ve dramı, toplumsal eleştiriyle birleştiren filmde Zeki Alasya, çocuksu, şirin ve sakar bir karakteri canlandırıyor. Meyhaneye ağlayarak geldiği, Metin’le tartıştığı ve sonra da sarhoş olduğu sahne başta olmak üzere bütün film boyunca harika bir komedi performansı çıkartıyor. Defalarca seyredilecek filmlerden.

Hasip ile Nasip 1976 Yönetmen: Atıf Yılmaz
Neredeyse bebeklikten başlayan, öğrencilikten askerliğe ve kasabanın belediye başkanlığı seçimlerine kadar uzanan ezeli bir rekabetin hikâyesi. Senaryosunu Umur Bugay’ın yazdığı filmde Zeki Alasya, Metin Akpınar’la birlikte üç kuşağı birden canlandırıyor. Alasya’nın şiir okuduğu iki sahne de birbirinden komik. İlkinde ilkokul sıralarında, ikincisinde ise sahnede... Babaların çocuklarının pipilerini ölçtükleri sahneyi de unutmayalım. Gerek Alasya’nın gerek Akpınar’ın komedi yeteneklerinden maksimum ölçüde yararlanan bir film.

Her Gönülde Bir Aslan Yatar 1976 Yönetmen: Osman F. Seden
Senaryosunu Ahmet Üstel’in yazdığı film, Zeki-Metin ikilisinin 1970’li yıllardaki klasikleşmiş komedilerinin yanında dram yönü ağır basan duygusal, hüzünlü bir öykü anlatır. Polis olmak isteyen Bekçi Zeynel karakterinde Zeki Alasya, oyunculuğunun çok yönlülüğünü ispat eder; kariyerinin en iyi performanslarından birini çıkarır. Başta hemşire zannettiği Doktor Şükran’a (Selma Güneri) olan imkânsız aşkı, Cahit Berkay’ın müzikleri eşliğinde filmin en dokunaklı sahnelerine vesile olur.

Nereye Bakıyor Bu Adamlar? 1976 Yönetmen: Osman F. Seden
Yeşilçam’ın en komik Haydarpaşa Garı sahnelerinden biriyle açılır film. İkilinin en çok güldüren filmlerinden olan “Nereye Bakıyor Bu Adamlar?”, köylülerin saflığıyla büyük şehirdeki ahlaki yozlaşmayı karşı karşıya getirir. Kâbus sahnesinde idamdan son anda kurtulan Metin Akpınar’ın göbek atmaya başladığı, Alasya’nın da ona dehşet içinde baktığı, geniş açı lenslerle çekilmiş sahneyi izlemenizi tavsiye ederim. Reklam  çekimlerindeki makarna yeme sahnesi de harikadır.

Aslan Bacanak 1977 Yönetmen: Zeki Alasya
Zeki Alasya’nın kamera arkasına geçip yönetmenlik yaptığı ilk film. Alasya, mahallenin kabadayısının (Metin Akpınar) kız kardeşine âşık olan minibüs şoförü Selim’i canlandırıyor. Alasya ve Akpınar, birbirinden komik sahnelerde yine çok iyiler. Yediği onca dayağa rağmen sevdiği kızdan vazgeçmeyen Selim, Alasya’nın unutulmaz karakterlerinden biri. Filmin bir sahnesinde Türk sinemasının “en güzel ve en komik sarhoş olan” oyuncularından biri olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. İlk filminde yönetmen olarak acemiliğini hiç hissettirmediğini de belirtelim.

Sivri Akıllılar 1977 Yönetmen: Zeki Alasya
Deniz kenarındaki bir otelde garsonluk yapan Zeki ile Metin, mücevher soygunu nedeniyle suçlanan arkadaşlarını kurtarmaya çalışırlar... Film için bir kez daha kamera arkasına geçen, senaryoyu da Yaşar Seriner’le birlikte yazan Zeki Alasya, Perran Kutman’ı da yıldızlaştırmasını biliyor. 1970’li yılların en çok sevilen Zeki – Metin filmlerinden biri olan “Sivri Akıllılar”, Zeki – Metin’in karşılıklı içtiği ve Metin Akpınar’ın şarkı söylediği sahneyle de bilinir.

Güle Güle 1999 Yönetmen: Zeki Ökten
Zeki-Metin’i 13 yıl sonra bir araya getiren film. Gişede gösterdiği başarının yanı sıra Antalya’da en iyi film dalında Altın Portakal da kazandı. Senaryosunu Fatih Altınöz’ün yazdığı filmde Bozcaada’da yaşayan, yaşını başını almış bir grup çocukluk arkadaşı banka soymaya karar verir. Amaçları, kansere yakalanan Galip’i (Akpınar) ölmeden önce son bir kez sevgilisini görmek üzere Küba’ya göndermektir. Şükran Güngör, Yıldız Kenter ve Eşref Kolçak’ın da oynadığı filmde Alasya, yine seyirciyi güldüren ve duygulandıran bir performans sergiliyor.


Mozart’ın Idomeneo oyunu İstanbullu opera severler ile buluşuyor

Müzik dehası Mozart’ın savaş sonrası Girit Adası’nda geçen bir aşk hikâyesi etrafında kurguladığı ünlü eseri ‘Idomeneo’ İstanbullu opera severler ile buluşuyor.

Mert Erkan Defilesi, Keşke bordo ekoseli bir eteğim olsaydı şiirinden

Mert Erkan, Sonbahar 2017 koleksiyonunu, Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında moda severler ile buluşturdu

Tiyatro oyunundaki kız kıza öpüşme sahnesi tepki çekecek

Kadıköy'de Akla Kara Tiyatrosu'nda sahnelenen '15 Dakikalık Şöhret İçin Neleri Göze Alırsınız?' oyunun prömiyerinde kız kıza öpüşme sahnesinin tepki çekeceği iddia ediliyor.