Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Kırgızistan’dan Esen Yeller dans ve müzik gösterisi Gümüşhane’de

Kırgızistan’dan Esen Yeller

EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren’e hizmetlerinden dolayı program öncesi plaket verildi. Eren “Türk Dünyasını buluşturma programlarımız sürecek”dedi.

Avrupa Ajansı (AVA) Necdet Sivaslı-Gümüşhane Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği’nin (EkoAvrasya) katkılarıyla hazırlanan ’’Kırgızistan’dan Esen Yeller’’ isimli dans ve müzik gösterisi Gümüşhane’de gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Gümüşhane İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşan Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, aynı kültürün insanlarının çok uzun yıllar birbirinden kopuk halde yaşadığını belirterek, “İslam ümmetinin önünde tek çıkış ve kurtuluş yolu Türk milletinin birliği ve beraberliğinden, güçlü olmasından geçiyor. Türk-İslam ülküsünün ne kadar kıymetli, ne kadar önemli bir unsur olduğunu biliyoruz. Görev ve sorumluluğumuzun da ne olduğunu biliyoruz. Bir milletvekilinin sadece kendi konularıyla alakalı olmadığını, kendi ilinin problemlerinin yanında diğer mazlum milletlere de el uzatması gerektiğini biliyoruz. Bu alanda çalışmalar yapan ve Türk kültürünün gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayan TÜRKSOY’u Gümüşhane’de ağırlamaktan büyük onur duyuyorum” dedi.

 

EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren’e hizmetlerinden dolayı program öncesi plaket verildi. Eren “Türk Dünyasını buluşturma programlarımız sürecek”dedi.

 

“TÜRKLERİN UNESCO’SU TÜRKSOY’DUR”

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov ise TÜRKSOY’un kurulduğu günden itibaren ortak Türk kültürünün araştırılması, ortaya çıkartılması, tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve insanlık tarihi içinde layık olduğu yeri alması için bugüne kadar emsalsiz çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. TÜRKSOY’un Türk dünyasının UNESCO’su olduğunu, Türk halklarının kardeşliği için çalışan en eski uluslararası örgüt olduğunu kaydeden Kaseinov, TÜRKSOY’un kurucu üyesi olan Kırgızistan’ın aynı zamanda en aktif üye ülkelerden birisi olduğunu kaydetti.

Gerçekleştirilen konserde izleyicilerin Kırgızistan’ın zengin kültürüyle tanışacağını, müzik ve halk dansları ile Tanrı Dağları’ndan buraya bir sanat esintisi ulaşacağını dile getiren Kaseinov, bu sayede aradaki kardeşlik bağlarının daha da sağlamlaşacağına, ortak geleceğin inşası çalışmalarına katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ise programda emeği geçen herkese teşekkür ederek bundan sonra da bu tür programlara devam edeceklerini söyledi. İki kültür arasında her konuda bağları bundan sonra da devam ettireceklerini belirten Çimen, “Gümüşhane ile Kırgızistan arasında kültür köprüsü kuracağız” dedi.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ise Milletvekili Üstün’ün sadece Gümüşhane’nin milletvekili değil, Kerkük, Bişkek, Üsküp, Prizren, Lefkoşa ve Saray Bosna’nın da milletvekili olduğunu ve Türk dünyası vizyonuna her zaman katkı sağlamaya çalışan bir siyasetçi olduğunu belirtti.

Milletvekili Üstün ve Belediye Başkanı Çimen’e Kırgız kalpağı hediye edilen programda Gümüşhane İmam Hatip Ortaokulu halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından Kırgızistan’dan Türkiye’ye gelen “Ay Biy” müzik ve dans topluluğu sanatçıları izleyenlere müzikal ziyafet ile dans ve müzik gösterisinin yanı sıra renkli kostümleriyle Kırgız geleneksel koreograflarından örnekler sundu.

 

 

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi