Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Ankara’nın müze kenti Beypazarı'nın ilk uluslararası festivali

Ankara_Beypazari__festival

Beypazarı 12-14 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası festivale hazırlanıyor. Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, festivalde bu yıl ilklerin yaşanacağını ve dünyanın bir çok yerinden konuk ağırlayacaklarını söyledi.

Necdet Sivaslı-Her yıl geleneksel olarak yapılan ve uluslar arası anlamda yapılan festivallere damga vuran Beypazarı, 12-14 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek yeni bir festivale hazırlanıyor. Beypazarı Belediyesi’nce gerçekleştirilen festivalde bu yıl ilkler yaşanacak ve kapsam genişletilecek.Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Beypazarı Festivali sayesinde ilçenin dünyanın her yerinde tanınır hale geldiğini, her yıl turizm ve kültür açısından Beypazarı’nın daha da ilgi görmeye başladığını söylüyor. Osmanlıdan günümüze buram buram tarih kokan, yıllar boyu gümüşü, bakırı, demiri, deriyi, ipeği işleyen ellerin sanatı saklı kültür ve turizm kenti, Ankara’ nın gözbebeği Beypazarı geleneksel festivali için gün sayıyor…

 

Uluslararası boyutta gerçekleştirilen ve bu yıl 22.si yapılacak Beypazarı Festivali için hazırlıklar tüm hızıyla sürerken, katılımcıları yoğun, eğlenceli ve dolu dolu bir program bekliyor. 

 

12-13-14 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek festival bu yıl bir adım öteye geçerek ilklere de imza atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Ankara’ dan hareket edecek bir deve kervanı 3 günlük yolculuktan sonra festivalin ilk günü tarihi İpekyolu üzerindeki Beypazarı’ na ulaşacak. Festival ayrıca kültür mozaiği oluşturarak birçok yabancı ülkelerden gelecek halk dansları topluluklarına da ev sahipliği yapacak.

 

Türkiye’ nin çeşitli il ve ilçelerinin yöresel yemek ve sanat tanıtımlarının stantlarının da yer alacağı festival kapsamında geleneksel ata sporlarımız da unutulmuyor. Bu yıl ilk kez profesyonel sporcuların da katılımıyla gerçekleştirilecek Türkiye Güreş Federasyonu'nun düzenleyeceği yağlı güreşler, Atlı Okçuluk Federasyonu'nca hazırlanan okçuluk müsabakaları ve cirit müsabakaları şampiyonlarını bekliyor.

 

Çeşitli yöresel ürün stantları, açılışlar, çocuklara yönelik eğlenceli aktiviteler, stand up gösterileri, konserler, halk oyunları ve animasyon ekipleri ile Beypazarı Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da çok renkli görüntülerle misafirlerine kapılarını açmayı bekliyor.

 

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan ise Festival ile ilgili detaylar ve ayrıntılı programı önümüzdeki günlerde paylaşacaklarını ifade ederken "Uluslararası Beypazarı Festivali her yıl binlerce kişiyi ağırladığımız ve şölen havasında geçen, ilçemizin güzelliklerini, değerlerini vitrine çıkardığımız en önemli günlerimizden. Bu yıl 12-13-14 Haziran Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri üç gün süresince gerçekleştireceğimiz dolu dolu bir festival için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

Kaplan; İlçemiz adeta bir açık hava müzesi ve yaşayan bir tarih. Bu güzellikleri gelip görmek isteyen vatandaşlarımızı, özellikle festivalimizin gerçekleştirileceği bu tarihlerde ilçemize bekliyoruz." Diye konuştu. Küçük akbabaların göç yolunun son durağı, vaşakların, geyiklerin, vahşi doğanın, en bakir ve en doğal kanyonların, doğal göletlerin, yaylaların, trekking bisiklet parkurlarının, doğal keşfedilmemiş ormanların merkezi Beypazarı'nın görülmeye değer bir yer olduğunu ifade eden Kaplan, Tüm Türkiye'yi, hem festival coşkusunu yaşamak, hem de Beypazarı'nın doğal güzelliklerini görmek için İlçemize davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 


Oscar ödül törenine damga vuran Trump tepkisi

89. Oscar ödül töreninde Trump'ın 7 Müslüman ülke vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesi ve göçmenler hakkındaki sözlerine yönelik tepkiler dikkati çekti

Oscar Ödül Töreni'nde yönetmen Kur'an'dan ayet okudu salonda alkış koptu

Oscar Ödül Töreni'nde "En İyi Belgesel" dalında ödül alan "Beyaz Kasklar" ın yönetmeni törene Kur'an'dan okuduğu ayetle damga vurdu. Kur'an-ı Kerim'in 32. ayetini okuyan (Bir hayatı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış olur) yönetmen salondan Suriye'de barışın sağlanması için alkış istedi.

İşte 2017 Oscar'ın kazanan oyuncuları ve filmleri

89. Oscar Ödül Töreni'nde kazananlar açıklandı.