Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Kral Midas ve Türk Kristali’nin Tılsımı'nın hakları Frigküm'e bağışlandı

sema_gunay_turk_kristali

Birleşik Krallık Kraliçesi Elizabeth’e yazdığı Ankara anlaşması sorunlarına dikkat çeken mektubu ile basında adından söz ettiren sanatçı ve tasarımcı Sema Günay, kitabının haklarını, Frigya Kültürel Mirasını Koruma Ve Kalkınma Birliği Başkanlığı’na bağışladı.

Lületaşı’na Türk kristali adını veren,yazdığı ve resimlediği fantastik öyküsü “Kral Midas ve Türk Kristali’nin Tılsımı “ve sağlık alanında istihdam yaratacak tasarım kombinasyonu ile bütünleştirdiği projesini ,önce Eskişehir Büyükşehir Belediyesine ve ardından Eskişehir Valiliği’ne sunmasının adından, Frigküm encümen üyelerinin kabul etmesi ile kitabının haklarını ,Frigküm (Frigya Kültürel Mirasını Koruma Ve Kalkınma Birliği Başkanlığı’na bağışladı. Kitabın basımı için gerekli resmi prosedürleri yerine getiren sanatçı ve tasarımcı Londra’da kurduğu tasarım şirketinin adından ,TPE ‘ce  onaylanan “Paon Bleu”tekstil markasının kurucusu olup,endüstriyel tasarım alanında yüksek lisansını tamamlamıştır.

Devletin kalkınması ve ülkenin kültürel değerlerinin dünyaya tanıtılmasında ,sanatçı ve tasarımcının özveri ile çalışması, özgün eser ve orijinal ürün tasarlaması gerektiğini belirten Sema Günay; Projesini değerli adderek, edebiyat tarihine kazandıran “Frigküm Kütahya Birliği’ne” ve bugünlere gelmesinde desteği olan tüm makamlara teşekkür ettiğini belirtti.

Kral Midas ve Türk Kristali’nin Tılsımı adlı projesinin kabul görür değerde bir proje olduğunun altını çizen sanatçı ve tasarımcı,”tasarım yetkinlik gerektiren derecelere sahip olan insanların projeleri ile marka ve pazarlamada en önemli DEĞER haline gelir” diyerek tasarımda eğitimin önemine dikkat çekmektedir.

Özgün sanat ve tasarım;şehirlerin markalaşmasında çok önemli bir rol oynar diyen sanatçı ve tasarımcı; kitabı ve “Türk Kristali’nin sanat merkezleri,üniversiteler ,lise ve ilkokullarda düzenlemeyi planladığı sergi ve seminerlerle halka tanıtmak istediğini,faklı dillerde yurtdışındaki okullara da gönderilmesinin ülke turizmine katkısının büyük olacağını belirtti.

Yine aynı eserin devamı niteliğindeki yeni çalışmasında da ,Yazılıkaya ve Midas öykülerine yer verecek olan Sema Günay 6 kişisel sanat sergisi açmış olup, farklı firmalara marka danışmanlığı yaparak,kreasyon dosyası hazırlamaktadır. Üyesi olduğu Rekreasyon Derneği, sosyal sorumluluk projelerinden sorumlu olarak ,Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Han İlçesi Sanat Köyü çalışmasında da destek veren sanatçı ,Han ilçesinde bulunan festivalde yer alan karma sergide de “Turkish Women” adlı eseri ile yöreye renk katmış,iç ve dış basında yer almıştır.

Frigküm’le yapılan resmi bağlantı sonucunda ,Kral Midas Ve Türk Kristali’nin Tılsımı adlı kitabın basımına başlandığını belirten sanatçı,hedefinin ülkenin pek çok yöresi için böyle eser ve tasarım projeleri üreterek topluma faydalı olmak istediğini belirtti. Geçtiğimiz günlerde Yazılıkaya’yı ziyaret eden Sema Günay,sürdürülebilir lüks  üzerine başladığım  çalışmanın, takdir görüp bu noktalara gelmesinden çok mutluyum dedi.

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi