Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Ayvaz Dede şenlikleri bitti

ayvaz dede şenlikleri

Boşnakların Müslüman olmasının en önemli simgelerinden Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede anısına 505 yıldır düzenlenen şenlikler sona erdi

Boşnakların Müslüman olmasının en önemli simgelerinden Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede anısına 505 yıldır düzenlenen şenlikler, Prusats (Akhisar) kasabasında, binlerce kişinin katılımıyla kılınan namaz ve edilen duaların ardından sona erdi.

Bosna Hersek'in en uzun soluklu etkinliği olan Ayvaz Dede Şenlikleri kapsamında, günler önce farklı şehirlerden ellerinde sancaklarıyla yola çıkan atlılar, sabah saatlerinde merkezi programın yapıldığı Prusats'a ulaştı.

Şenliklere, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden çok sayıda insan katıldı. Etkinliğe katılanlar, atlılar öncülüğünde, inanışa göre 505 yıl önce yaşanan kuraklık sırasında Ayvaz Dede'nin 40 gün 40 gece boyunca dua ettiği ve daha sonra suyun çıktığı kayalık alana yürüdü. Yaklaşık 8 kilometrelik yürüyüşün ardından binlerce kişi, kayanın yarılıp suyun çıktığına inanılan alanda dua etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Bölüğü'nün konseri, Türkiye ve Bosna Hersek'ten ilahi gruplarınca söylenen ilahiler ve semazenlerin gösterisi vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

- "Bir olun" çağrısı

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Hüseyin Kavazoviç,  Ayvaz Dede Şenlikleri geleneğinin korunmasının önemine işaret ederek, bu geleneğin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi. Kavazoviç, "Dedelerimiz, babalarımız bu geleneği en zor zamanlarda dahi korumayı başardı" ifadesini kullandı.

Müslümanlara "bir olma" çağrısında bulunan Kavazoviç, "İyiliğimizi istemeyenlerin aramıza girmesine izin vermeyin. Bu yeri, devleti, vatanımızı, miiletimizi ve geleneğimizi koruyun. Allah, her daim yanınızda olsun" dedi.

Etkinliğe, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, Travnik Müftüsü Ahmed Adiloviç, belediye başkanları, imamlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

- Ayvaz Dede hakkında

Sarı Saltuk gibi irşad maksadıyla Anadolu'dan bölgeye gelen Horasan erenlerinden olan Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede, inanışa göre 500 yılı aşkın süre önce, kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklere ev sahipliği yapan Donyi Vakuf kentinin Prusats (Akhisar) kasabasındaki dağa geldi.

Halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye suyu getirmek için 40 gün 40 gece burada ibadet eden Ayvaz Dede, bir gece uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını gördü. Boynuz sesiyle uykusundan uyanan Ayvaz Dede, bir anda karşısında yarılan dağı ve gürül gürül akan ırmağı buldu. Böylece bölge suya kavuşmuş, kuraklık sona ermiş oldu. Bu olayı duyan çok sayıda kişi de İslam'a geçti. 

Şenliklerin, bu bölgedeki insanların İslam'a geçmesi dolayısıyla da düzenlendiği biliniyor.

Eski Yugoslavya döneminde, 1947 yılında düzenlenmesi yasaklanan Ayvaz Dede Şenlikleri, 1990 yılından itibaren yeniden yapılmaya başlandı.

(AA)


Recep İvedik 5 filminin fragmanı yayınlandı

Sevilerek izlenen Recep İvedik serisinin beşinci filminin fragmanı yayınlandı.

VAR GİT GÜZEL VAR GİT

Kekik kokulu yaylalarda gezersin Gerdanına gök boncuk dizersin Bilmemki beni neden üzersin Var git guzel  zamanım değil Yaylanın doruklarındadır yerimiz Koyun keçidir  evvelden sürümüz Çok ömür geçirdi  herbirimiz Senin için koşar gelir

Yılmaz Erdoğan sinemayı bırakıyor mu

Ünlü oyuncu Yılmaz Erdoğan radikal bir karar alarak sinemayı bıraktığını, bundan sonra tiyatroya ağırlık vereceğini açıkladı.