Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Kültürel Miras Yönetimi Projesi Pisidya Bölgesi

 Pisidya Bölgesi

Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nün Kültürel Miras Yönetimi bağlamındaki projesi, Türkiye’de akademik bir alan olarak son zamanlarda görünürlük kazanan kültürel miras yönetimini hem teorik açından incelemeyi hem de bu bilgiyi pratiğe dökmeyi amaçlıyor.

İngiliz vakıf Headley Trust tarafından finansal olarak desteklenen proje, Aspendos antik şehrini ve Pisidya bölgesini ayrı ayrı ele almakta. Her iki projenin de temel amacı bu alanlardaki arkeolojik mirasın bölge halkına sosyo-ekonomik faydalar sağlamak amacıyla kullanılması için bir yol haritası belirlemek.  1947 yılında Türk hükümetinin de resmi olarak tanıması ile Ankara’da kurulmuş olan enstitü, kurulduğu yıldan beri Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılan kazılara hem finansal hem de operasyonel destek veriyor. Son yıllarda araştırma alanlarında genişlemeye giden enstitünün kadrosuna uluslararası ilişkiler, ekonomi gibi sosyal bilimlerle uğraşan araştırmacılar da katıldı. Kültürel miras yönetimi ise arkeoloji ve ‘güncel Türkiye çalışmaları’ diye nitelendirilebilecek bu alanların birleştiği bir dal. Ayrıca Türkiye’nin zengin kültür mirasının değerlendirilmesi için farklı yöntemler sunması açısında da önemli. Kültürel miras yönetimi Türkiye için yeni ve gelişen bir alan; bu bağlamda projemizin diğer arkeolojik projeleri için bir model haline gelmesini ve bu konudaki resmi yaklaşımı da etkilemesi söz konusu. Türkiye’de artan sayıda kamu kuruluşu da bu konuya ilgi duymaya başlamış durumda. Kültürel miras yönetimi projesinin ortaya çıkmasının altında yatan motivasyon topluma arkeolojiyi anla(t)mak. Bize göre karşılıklı iletişim, arkeolojik alanların ziyaretçilere en anlamlı şekilde sunumunda ve yerel halkların kendi kültürel miraslarını yönetme sürecine dahil edilmelerinde en önemli etken. Bilimsel araştırmalardan elde edilen bilginin paylaşılmasının son derece gerekli olduğuna inanıyoruz. Bizce, Türkiye’de arkeolojinin sadece akademik çevrede sınırlı kalmayarak etki alanının genişletilmesi bir sorumluluk. 

 

 

Pisidya

 

Antik Pisidya Bölgesinde Arkeolojik ve Eko-Turizmin Geliştirilmesi Antik Pisidya bölgesi günümüzde Isparta, Burdur ve kuzey Antalya’nın sınırları içinde yer alır. Burdur, Eğridir ve Beyşehir göllerinden Antalya körfezine uzanan bu alan arkeolojik açıdan oldukça zengin olmasına rağmen yeterince tanınmamakta ve ziyaret edilmemektedir. Antik Pisidya bölgesinde günümüze kadar korunarak gelmiş pek çok arkeolojik alan yer alır. Bunlardan en ünlüsü Belçikalı KU Leuven Üniversitesi tarafından 25 yıldır büyük bir titizlikle ve disiplinler arası çalışmalar ışığında araştırılan Sagalassos kentidir. Sagalassos’un dışında Termessos, Pisidya Antioch, Kremna, Adada, Selge, Pednelissos, Amblada, Anabura, Tymriada, Ariassos, Pityassus, Tarbassus, Cretepolis, Panemoteichos, Kodrula ('Kaynar Kale'), Prostanna, Andeda, Ceraitai, Comama, Seleuceia Sidera, Pogla, 'Melli', Sandalion, Etenna, Sia, 'Gökbel', 'Kapılıtaş (Kapıkaya)', Hyia, Colbasa, 'Kepez Kalesi (Kartalpınar)' ve Döşeme Boğazı bilinen Pisidya yerleşimleridir.  

 

 

AİAE’nün kültürel miras yönetimi projesi, enstitüye bağlı arkeologlar tarafından yıllarca araştırılmış olan güney Pisidya kentleri üzerine yoğunlaşır. Bunlar, Pednelissos, Melli, Sia, Ariassos, Cremna, Adada, Selge, Kapıkaya ve Döşeme Boğazı’dır. Pisidya’nın nefes kesen güzellikteki ormanları arasında gizlenmiş olan bu alanlar ziyaretçilerine masalsı bir gezi deneyimi sunarlar.Ariassos, Selge & Cremna: Pisidya AİAE’nden bilim insanları uzun yıllardır bölgede arkeolojik araştırmalar yürütmüş, yöre halkıyla yakın ilişkiler kurmuşlar ve yıllar içinde belli alanların kaçak kazılar ve ilgisizlik nedeniyle özelliklerini kaybetme noktasına geldiklerine üzüntüyle şahit olmuşlardır. Bu kayıplardan dolayı duyulan endişe AİAE’nün “kültürel miras yönetimi” üzerine 2 ayrı proje başlatmasına neden olmuştur; projelerden biri “Pisidya bölgesi için bölgesel kültürel miras yönetimi” projesidir. Bu proje, özellikle yerel halkın arkeolojik, kültürel ve doğal miras hakkında bilgilendirilmesi ve bunlardan sosyo-ekonomik çıkarlar sağlamalarına destek 

 

İlgili haberler:

 
İngilizce haber için: ( English news) 
 

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi