Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

İngiliz Ressam Ned Pamphilon'dan History of The World Göbeklitepe

NED PAMPHILON

İNGİLİZ RESSAM NED PAMPHILON TÜRKİYE’NİN GLOBAL SANAT MECRALARINDA TANITILMASI İÇİN KOLLARI SIVADI. “HISTORY OF THE WORLD: GÖBEKLİTEPE” SERGİSİ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

İngiliz Ressam Ned Pamphilon Anıtkabir Komutanlığı ve Türk Deniz Kuvvetleri ile ortaklaşa gerçekleştirdiği sanat faaliyetlerinin ardından, yeni resim sergisi History of The World: Göbeklitepe’nin hazırlıklarına İstanbul’da gerçekleştirdiği stüdyo çalışmaları ile başladı.   Birbirinden renkli İstanbul resimleri ve Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu hayranlıkla resmetiği  Atatürk temalı eserleri ile sanatseverlerin yakından tanıdığı İngiliz ressam Ned Pamphilon; 2015 yılının ilk 6 ayında bir dizi sanat etkinliğine Türkiye’nin önde gelen kurumlarının teşviki ile imza attı. Anıtkabir Komutanlığı ile ortaklaşa gerçekleştirdiği 23 Nisan  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı “Küçük Ressamlar Anıtkabir’de” etkinliği ve 24 Nisan ve 19 Mayıs 2015 Anıtkabir mozolesi önünde yer alan Atatürk’ün gözleri ve Samsun heykeli resim çalışmalarını düzenleyen sanatçı; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın himayelerinde düzenlenen sanat etkinlikleri çerçevesinde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yılı anma faaliyetleri ve Ertuğrul Fırkateyni 125. Yıl anma etkinliklerinin Türkiye ve Japonya organizasyonlarında yer aldı.

Ned Pamphilon yılın ilk yarısında parçası olduğu tüm faaliyetler ile ilgili yaptığı açıklamada; Anıtkabir’de resim yapma fırsatı verilen bir yabancı sanatçı olarak Türkiye’nin bugün kan ve acı dolu ortadoğu coğrafyasında nasıl barışı koruyan ileri bir medeniyet ufkunda yer aldığını ve bu eşsiz çizgiyi Atatürk’ün vizyonuna borçlu olduğunu vurguladı. Ertuğrul Fırkateyni’nin 125. Yıl anma etkinlikleri nedeniyle Japonya’da düzenlenen faaliyetlere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın daveti ile katılan sanatçı; Türk-Japon dostluğundan oldukça etkilendiğini 125. Yıl önce yaşanan bir facianın iki ülkenin yüzmilyonlarca insanını nasıl kaynaştırdığını görmekten dolayı dünya barışı adına büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. 

Japon Prensesi Akiko’ya Özel Tablo Hediye Etti, TCG Gediz Fırkateyni’nde Resim Yaptı :

Japonya Kushimoto’da düzenlenen anma etkinlikleri esnasında Japon Prensesi Akiko’ya; Kushimoto’nun kardeş şehri Mersin’de yer alan, Kushimoto Sokağı görsellerinden oluşan orijinal akrilik tabloyu hediye eden Ned Pamphilon, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın izni ile TCG Gediz Fırkateyni’nde gerçekleştirilen Ertuğrul Şehitleri’ne Saygı töreninin de resimi yaptı. 

 

 

Göbeklitepe Sergisi ile Hedef Türkiye’nin Tanıtımı :

Çalışmalarını İstanbul ve Londra’da sürdüren sanatçı oldukça yoğun bir sanatsal takvime de hazırlık yapıyor. Nisan ayında Şanlıurfa Göbeklitepe’yi ziyaret eden Pamphilon; Göbeklitepe’nin dünya tarihini değiştirecek bulguları ile uluslararası önem taşıyan tarih kurumları tarafından tartışıldığını ve dünya çapında önemli bir kaynak olarak nitelendiğini ifade eden Ned; Türkiye’yi dünyaya tanıtmak ve bana sağlanan imkanların karşılığında renkli sanat eserleri ortaya koymak istediğini vurgulayarak yeni sergisinin ilk lansmanını Ekim ayında İstanbul’da gerçekleştireceğini belirtti. 

Göbeklitepe kazı alanına yaptığı inceleme gezisinde kazı yapılan alanda kayalar içinde bulunan bazı figürlerin kendisinin ilgisini çektiğini, Göbeklitepe’nin dünyanın tarihine ışık tutuğunu ve bunun Türkiye’nin tanıtımı için önemli bir fırsat olduğunu; Türkiye’nin bu önemli hazinesinin global sanat platformlarında da hak ettiği değeri bulabileceğini de sözlerine ekledi.  

Yaklaşık 50 sanat eserinin yer almasının planladığı “History of The World : Göbeklitepe” sergisi Ned Pamphilon’un Ned’s Turkey Sanat Projesi kapsamında açılması planlanıyor. 2015 sonuna kadar Türkiye’yle ilgili pek çok başka özel projeyi gündeminde bulunduran Ned Pamphilon, İstanbul1881 markasıyla, İstanbul’u ve Mustafa Kemal Atatürk’ü dünyaya tanıtmaya devam edecek. 

Ned Pamphilon hakkında

İngiltere’de tamamladığı mimari eğitiminin yanında resim sanatına olan hayranlığını yaşadığı şehrin renkleri ile birleştiren Ned Pamphilon, 1963 yılında Londra’da dünyaya geldi. Gençlik yıllarında kurduğu orkestrası ile yaptığı seyahatler sırasında dünya kültürlerini yakından tanıma ve inceleme fırsatını bulan Ned Pamphilon, bu seyahatlerinin birisinde İstanbul’a uğrar, Boğaziçi ve onun engin maviliği ile tanışır. Boğaz’ın çevrelediği muhteşem şehre aşık olan Ned, aşkı İstanbul’un günlük hayatını tuvale yansıtarak geçimini sağlar. Beyoğlu’nun tramvayı, İstanbul’un simitçileri, Galata Köprüsü’nde balık tutanlar, bebelere baloncular, ayakkabı boyacıları ve mısırcıları ile İstanbul’un güzellikleri Ned’in tablolarında farklı bir bakış açısıyla hayat bulur. Atatürk’ün hayatını okuyarak ona duyduğu sevgi ve saygısını da tuvali aracılığıyla resmeden Ned’in iki ünlü Atatürk tablosu “Atatürk Gülümsüyor” Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde “Atatürk’ün Gözleri” tablosu ise Mayadrom Sports Center’da görülebilir. Geçtiğimiz 10 Kasım’da Palladium AVM’de 24 Saatte canlı Atatürk tablosunu resmeden sanatçı Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve İstanbul Deniz Müzesi ile ortak sanat çalışmalarını gerçekleştirdi. Anıtkabir Komutanlığı ile ortaklaşa düzenlediği Küçük Ressamlar Anıtkabir’de projesinde 500 çocuk ile çalışmayı planlayan Ned 23 Nisan 2015 tarihinde 1.500 çocuk ile ortak çalışmayı Yurtta Sulh Cihanda Sulh konsepti ile gerçekleştirdi. 

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi