Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Finlandiya'da konserden memnun olmayana para iadesi

Finlandiya'da konserden memnun olmayana para iadesi

Finlandiya'da konserlerle ilgili ilginç bir yasa çıktı

Finlandiya’da 3 Temmuz’da kabul edilen bir yasa, ülkedeki müzikseverlerin yüzünü güldürürken, starları üzdü. Yasaya göre, bundan böyle, gittiği konserden memnun kalmayan ya da konser sırasında sanatçının performansını beğenmeyen seyirciler, memnuniyetsizliğini tüketici kuruluna belirterek parasının iadesini talep edebilecek.

Bu ilginç yasanın nedeni, 2013’te ülkenin başkenti Helsinki’de konser veren Rock’n Roll efsanesi Chuck Berry’nin konser sırasında sergilediği performansa yöneltilen eleştiriler ve sonucunda açılan bir dava. Finlandiya Tüketici Anlaşmazlık Kurulu Başkanı Pauli Stahlberg, yeni yasa kapsamındaki şikâyetlerin, kurulun belirlediği kriterler dahilinde değerlendirilerek karara bağlanacağını açıkladı. Finlandiya’da hayata geçen bu yasanın bir benzerinin Türkiye’de uygulanıp uygulanamayacağını, eğlence sektörünü nasıl etkileyeceğini sanatçılara, organizatörlere ve menajerlere sorduk.

'Sanatçının performansını etkiler'

Murat Tayhan-Menajer: Değerlendirme unsuru olduğunu bilmek, sanatçıyı olumsuz etkiler. İşin ticari kısmını düşünmesi gerekenler profesyonellerdir. Sanatçı sahneye çıktığı an keyif almaya bakar. Performans sırasında ses sisteminden seyircinin tavrına, kapıdaki güvenliğe kadar doğabilecek her olumsuzluk sanatçıyı etkiler. Düzeltmemiz gereken şeyler olsa da böyle bir yasaya pek sıcak bakmıyorum.

‘Ülkemizde işlemez'

Erhan Arı-Menajer: Sanatçı için önemli olan şey, sahneye çıktığı anda performansını en iyi şekilde sunmak. Böyle bir yasanın varlığı demoralize olmalarına yol açar. Bu kuralların ülkemizde işleyebileceğini zannetmiyorum.

'Biz Finlandiya seviyesine gelmeden zor'

Berk Balatlıoğlu-Menajer: Sahnedeki sanatçının seyircilere saygı duyması ve elinden gelenin en iyisini, her seferinde aynı heyecanla yapması gerek. Türkiye toplumsal olarak Finlandiya seviyelerine gelmeden böyle bir kanunun burada hayata geçmesi zor.

'Sahnedeki insan, kederi olabilir'

Özgür Aras-İletişim Danışmanı: Saçma... O zaman konseri izleyip her seferinde “Beğenmedim verin paramı” diyeyim, bunu adet haline getireyim. Sahnedeki de insan. Acısı, kederi, hastalığı olabilir.

'Seyirci parasının hakkını almalı'

Ferhat Göçer-Şarkıcı: Böyle bir yasanın sanatçıyı olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Yasanın varlığını bilmek sanatçıyı konsere daha hazır çıkmaya teşvik eder. Dinleyicinin cebinden konser için ciddi bir para çıkıyor ve bunun hakkını almalı. Ancak Türkiye’de böyle bir uygulama söz konusu olursa kötüye kullanabilecekler var.

'Bizde de uygulanmalı'

 Murat Yıldırım-Organizatör: Bir ülkede konserde playback yapılıyorsa orada performanstan söz edilemez. Türkiye’de açıkhava konserlerinde bile playback yapma oranı yüzde 80’e yaklaştı. Parayı hak etmesi için sanatçının iyi performans sergilemesi gerek. Bence çok doğru bir karar, bizde de olmalı. İstismar filan da edilmez.

'Konser kalitesini artırır'

İrem Derici-Şarkıcı: Bu karar konser kalitesini artırır. O seyirci gelip beni izlemeye para veriyorsa etkisinden haftalarca çıkmamalı, kendini özel hissetmeli. Seyirci memnun kalmıyorsa parasını da isteyebilmeli. Benim şarkılarıma âşık biri sahneme gelip de “Fos çıktı” dememeli. Bu ilginç yasa, rock’n roll efsanesi chuck Berry’nin Helsinki konserinden sonra gündeme geldi.

Habertük Gazetesi

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi