Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Finlandiya'da konserden memnun olmayana para iadesi

Finlandiya'da konserden memnun olmayana para iadesi

Finlandiya'da konserlerle ilgili ilginç bir yasa çıktı

Finlandiya’da 3 Temmuz’da kabul edilen bir yasa, ülkedeki müzikseverlerin yüzünü güldürürken, starları üzdü. Yasaya göre, bundan böyle, gittiği konserden memnun kalmayan ya da konser sırasında sanatçının performansını beğenmeyen seyirciler, memnuniyetsizliğini tüketici kuruluna belirterek parasının iadesini talep edebilecek.

Bu ilginç yasanın nedeni, 2013’te ülkenin başkenti Helsinki’de konser veren Rock’n Roll efsanesi Chuck Berry’nin konser sırasında sergilediği performansa yöneltilen eleştiriler ve sonucunda açılan bir dava. Finlandiya Tüketici Anlaşmazlık Kurulu Başkanı Pauli Stahlberg, yeni yasa kapsamındaki şikâyetlerin, kurulun belirlediği kriterler dahilinde değerlendirilerek karara bağlanacağını açıkladı. Finlandiya’da hayata geçen bu yasanın bir benzerinin Türkiye’de uygulanıp uygulanamayacağını, eğlence sektörünü nasıl etkileyeceğini sanatçılara, organizatörlere ve menajerlere sorduk.

'Sanatçının performansını etkiler'

Murat Tayhan-Menajer: Değerlendirme unsuru olduğunu bilmek, sanatçıyı olumsuz etkiler. İşin ticari kısmını düşünmesi gerekenler profesyonellerdir. Sanatçı sahneye çıktığı an keyif almaya bakar. Performans sırasında ses sisteminden seyircinin tavrına, kapıdaki güvenliğe kadar doğabilecek her olumsuzluk sanatçıyı etkiler. Düzeltmemiz gereken şeyler olsa da böyle bir yasaya pek sıcak bakmıyorum.

‘Ülkemizde işlemez'

Erhan Arı-Menajer: Sanatçı için önemli olan şey, sahneye çıktığı anda performansını en iyi şekilde sunmak. Böyle bir yasanın varlığı demoralize olmalarına yol açar. Bu kuralların ülkemizde işleyebileceğini zannetmiyorum.

'Biz Finlandiya seviyesine gelmeden zor'

Berk Balatlıoğlu-Menajer: Sahnedeki sanatçının seyircilere saygı duyması ve elinden gelenin en iyisini, her seferinde aynı heyecanla yapması gerek. Türkiye toplumsal olarak Finlandiya seviyelerine gelmeden böyle bir kanunun burada hayata geçmesi zor.

'Sahnedeki insan, kederi olabilir'

Özgür Aras-İletişim Danışmanı: Saçma... O zaman konseri izleyip her seferinde “Beğenmedim verin paramı” diyeyim, bunu adet haline getireyim. Sahnedeki de insan. Acısı, kederi, hastalığı olabilir.

'Seyirci parasının hakkını almalı'

Ferhat Göçer-Şarkıcı: Böyle bir yasanın sanatçıyı olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Yasanın varlığını bilmek sanatçıyı konsere daha hazır çıkmaya teşvik eder. Dinleyicinin cebinden konser için ciddi bir para çıkıyor ve bunun hakkını almalı. Ancak Türkiye’de böyle bir uygulama söz konusu olursa kötüye kullanabilecekler var.

'Bizde de uygulanmalı'

 Murat Yıldırım-Organizatör: Bir ülkede konserde playback yapılıyorsa orada performanstan söz edilemez. Türkiye’de açıkhava konserlerinde bile playback yapma oranı yüzde 80’e yaklaştı. Parayı hak etmesi için sanatçının iyi performans sergilemesi gerek. Bence çok doğru bir karar, bizde de olmalı. İstismar filan da edilmez.

'Konser kalitesini artırır'

İrem Derici-Şarkıcı: Bu karar konser kalitesini artırır. O seyirci gelip beni izlemeye para veriyorsa etkisinden haftalarca çıkmamalı, kendini özel hissetmeli. Seyirci memnun kalmıyorsa parasını da isteyebilmeli. Benim şarkılarıma âşık biri sahneme gelip de “Fos çıktı” dememeli. Bu ilginç yasa, rock’n roll efsanesi chuck Berry’nin Helsinki konserinden sonra gündeme geldi.

Habertük Gazetesi


Mozart’ın Idomeneo oyunu İstanbullu opera severler ile buluşuyor

Müzik dehası Mozart’ın savaş sonrası Girit Adası’nda geçen bir aşk hikâyesi etrafında kurguladığı ünlü eseri ‘Idomeneo’ İstanbullu opera severler ile buluşuyor.

Mert Erkan Defilesi, Keşke bordo ekoseli bir eteğim olsaydı şiirinden

Mert Erkan, Sonbahar 2017 koleksiyonunu, Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında moda severler ile buluşturdu

Tiyatro oyunundaki kız kıza öpüşme sahnesi tepki çekecek

Kadıköy'de Akla Kara Tiyatrosu'nda sahnelenen '15 Dakikalık Şöhret İçin Neleri Göze Alırsınız?' oyunun prömiyerinde kız kıza öpüşme sahnesinin tepki çekeceği iddia ediliyor.