Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

UNESCO Dünya Miras Listesine Türkiye’den 2 adet kültürel varlık girdi

efes_antik_kenti_unesco_liste

UNESCO Dünya Miras Merkezi Efes Antik Kenti ile Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj’larının üstün evrensel değer taşıdığını deklere edip, resmi olarak Dünya Miras Listesine eklemiştir.

Londra, 16 Haziran 2015- UNESCO Dünya Miras Merkezi Efes Antik Kenti ile Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj’larının üstün evrensel değer taşıdığını deklere edip, resmi olarak Dünya Miras Listesine eklemiştir. Böylelikle her iki Türk bölgesi tescil edilmek için gereken kriterlerden; Bütünleşmişlik, Orjinallik ve Koruma ve Yönetim, en az birini karşılamış bulunmaktadır. Efes Antik Kenti İzmir’e yakın olup, deniz kanalı ve liman havzası ile Roma liman kentinin şeçkin bir örneğidir.  Efes, Hellenistik ve Roma yerleşimleriyle iftihar eder ve yapılan kazılarla Roma İmparatorluk döneminden kalan görkemli eserleri ortaya çıkarmıştır,  ayrıca Celsus Kütüphanesi, Efes Büyük Tiyatrosu ve “Dünyanın Yedi Harıkası”ndan biri olan ünlü Artemis Tapınağı’nın kalıntılarını da gözler önüne sermiştir. Bu bölgeler 5. yüzyıldan beri tüm Akdeniz çevresinden gelen hacıların odak noktası olup, bugün dünyanın her yerinden, her ay binlerce ziyaretçiyi ağırlmaktadır.

 

 

 

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj’ları, Yukarı Dicle Havzası’nda bir kayalık üzerinde yer almaktadır ve Helenistik döneminden günümüze kadar olan sürede önemli bir merkez olmuştur. Diyarbakır sitesi İçkale olarak bilinen 5.8 uzunluğundaki surlarla kaplı olup, sayısız kule, kapı, payanda ve farklı dönemlere ait 63 yazıt bulunmaktadır. Hevsel bahçeleri yanı sıra, Dicle nehri ve şehir nehirleri arasında oluşan yeşil bağlantı şehrin gıda ve su ihtiyacını karşıladı.

 

Londra Kültür ve Tanıtma Ataşesi Ali Selçuk CAN;

“Efes Antık Kenti, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj bölgelerinin UNESCO Dünya Miras Bölgelerine eklenmesinden dolayı mutluluk duyuyoruz. Ülkemizin zengin kültür ve tarihiyle gurur duyuyoruz ve bu olağanüstü anıtları yakından görmek için dünyanın her yerinden ziyaretçileri davet ediyoruz”.

 

 UNESCO, Dünya Miras Komitesi 40. oturumunun 10-20 Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşeceğini açıkladı. 

Türkiye hakkında daha fazla bilgi için www.goturkey.com


Recep İvedik 5 filminin fragmanı yayınlandı

Sevilerek izlenen Recep İvedik serisinin beşinci filminin fragmanı yayınlandı.

VAR GİT GÜZEL VAR GİT

Kekik kokulu yaylalarda gezersin Gerdanına gök boncuk dizersin Bilmemki beni neden üzersin Var git guzel  zamanım değil Yaylanın doruklarındadır yerimiz Koyun keçidir  evvelden sürümüz Çok ömür geçirdi  herbirimiz Senin için koşar gelir

Yılmaz Erdoğan sinemayı bırakıyor mu

Ünlü oyuncu Yılmaz Erdoğan radikal bir karar alarak sinemayı bıraktığını, bundan sonra tiyatroya ağırlık vereceğini açıkladı.