Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Edinburgh Festivali'nde İlk Türkçe Oyun İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

Hayal Perdesi, 68 yıldır dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılara performanslarını sergileme imkanı veren Edinburgh Festivali'ne katılıyor. Sanat yönetmenliğini başarılı oyuncu Selin İşcan’ın üstlendiği Hayal Perdesi’nin ilk yapımı olan, “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz” festival izleyicisi ile buluşacak

Özellikle çağdaş gösteri sanatları için etkili bir platform olan Edinburgh Fringe Festivali programına kabul edilen Hayal Perdesi heyecan verici bir ilke imza atıyor. Bu yıl 49 ülkeden tiyatroların katılımıyla gerçekleşecek olan festivalde Türkiye'den Hayal Perdesi, ilk yapımı “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz” ile Fringe programında ingilizce üstyazıyla sahnelenen ilk Türkçe oyun olacak. Bugüne kadar  ilk kez Türkçe bir oyunun sahnelenecek olması Türkiye Tiyatrosu adına önemli bir gelişme olarak görülüyor. Selin İşcan’ın projelendirdiği, bir Boris Vian klasiği olan İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz (The Empire Builders) yazarın dünya tiyatrolarında en çok sahnelenen oyunu. Ünlü  Makedon  yönetmen Aleksandar Popovski’nin rejisiyle izleyici ile buluşuyor. Nilüfer Belediyesi'nin katkılarıyla prömiyerini 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde yapan İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, Türkiye’de kazandığı başarıyla, Aleksandar Popovski’ye Yılın En Başarılı Yönetmeni, oyuncu Selin İşcan’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdı. Şimdi de dünyanın dört bir yanından gelecek sanatseverler ile İskoçya’da buluşmak için gün sayıyor.

 

TUANA Sanat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği işbirliği ile T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteğini alan proje, Nilüfer Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi’nin katkıları ve Türk Hava Yolları, Western Union, TRYİAD, istanbuldasanat.org sponsorluğunda festivale katılıyor. 

 

Hayal Perdesi Büyülü Şehir Edinburgh’da Bir Hayale Perde Açacak

Türkiye’de ödüle doymayan, eleştirmenlerden tam not olan ve izlenmesi için tavsiye edilen oyun, festival kapsamında 14 akşam izleyici karşısına çıkacak. Edinburgh'un merkezinde yer alan “C Venues” ( Venue 34 ) programına kabul edilen oyun; 05-18 Ağustos tarihleri arasında 230 kişilik bir salonda her akşam saat 19:50’de sahnelenecek. 

 

Biletler İskoçya’da satışta! 

Oyunu izlemek isteyenler https://tickets.edfringe.com/whats-on/empire-builders adresinden bilet satın alabiliyor.

 

Sezonun en dikkat çeken oyunlarından biri…

‘İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’, muhteşem oyuncu kadrosunun performansları, yönetmenin rejideki üstün başarısı ile birleşince yılın en dikkat çeken oyunlarından biri olarak gösteriliyor. Boris Vian’ın metnini İstanbul Şehir Tiyatroları'nda yapmış olduğu rejilerle tanıdığımız ödüllü yönetmen Aleksandar Popovski yönetiyor. İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’ün oyuncu kadrosunda ise televizyon ve sinemada da takip edilen Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatroları’nın önemli oyuncuları yer alıyor. Reha Özcan, Ayşe Lebriz Berkem, Selin İşcan, Selin Tekman, Tuba Karabey, Nihat Alptekin oyunda rol alıyor.

 

Usta oyuncu Reha Özcan’ın oyunun başından sonuna kadar çok başarılı bulunan performansı ise özelikle 3. perdede seyirciyi koltuğa çivileyecek kadar iyi olarak nitelendiriliyor. Aynı zamanda Hayal Perdesi’nin kurucularından olan Selin İşcan, oyunun sessiz kahramanı Şümürz karakterine yüksek performansıyla hayat veriyor.

 

İmza attığı tasarımlarla birçok ödül kazanan Hırvat Sanatçı Sven Jonke tarafından yapılan ve her odanın giderek küçüldüğü tasarım da oyunun etkisini daha da artırıyor. Kostüm tasarımı Taciser Sevinç’e, Işık tasarımı Aleksandar Popovski’ye, müzik ve efekti Barış Manisalı’ya ait olan oyunun koreografisini Handan Ergiydiren yaparken yardımcı yönetmenliği ise Hümay Güldağ üstleniyor. 

 

Hayal Perdesi İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz oyunuyla bu sezon 3 ödül kazandı. Selin İşcan – 2015 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün; Aleksandar Popovski ise Afife Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Yönetmeni Ödülü’nün sahibi olurken; Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü tarafından verilen Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri’nde En İyi Yapım Ödülü’nü kazandı. 

 

Ayrıca; Selin İşcan “Şümürz” karakteriyle 20. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde “Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” kategorisinde; Sven Jonke 2015 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde “Yılın Sahne Tasarımcısı” kategorisinde; Tabu Karabey de “Zenobia” karakteriyle 2015 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde “Yılın Umut Veren Genç Kadın Oyuncusu” kategorisinde aday gösterildi. 

 

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz bize ne anlatıyor?

Bizi rahatsız eden nedir? Hayatınızda neyi kabul ya da inkar ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız… Alaycı trajedi İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, bu ve benzeri sorularla başlıyor. Kule şeklinde yüksek bir evde yaşayan aile, nereden geldiği belli olmayan gizemli bir sesin yarattığı korkuyla kaçmaktadır. Kaçtıkları yer, evlerinin gittikçe daralan ve boşalan üst katlarıdır. Neden korktuklarını bile bilmeyen bu insanların her çıkışı, her kaçışı, korku esaretiyle birlikte yalnızlığa, eksilmeye, çöküşe doğru yapılan bir yolculuktur. Kendi ihtiyaçları adına dünyayı reddeden kişilerin en gizli ve karanlık tutkularına yolculuk eden oyun, trajikomik karakterleri aracılığıyla kaybetmeyi ve son yüzleşmeye kadar her şeyin inkârını gözler önüne seriyor.

 

 

Hayal Perdesi 

Hayal Perdesi Beyoğlu sahnesi, ulusal ve uluslararası toplulukların yaratıcı performanslarına yeni, alternatif bir alan yaratma amacıyla, 2013'te Hayal Kahvesi bünyesinde kuruldu. Hayal Perdesi, performansların niteliğine göre değişen sahne ve seyir düzeniyle 40 ile 150 kişi arasında seyirci kapasitesine sahip. Hayal Perdesi Beyoğlu, bugüne kadar pek çok alternatif tiyatronun oyunlarına ev sahipliği yaptı. Sanat Yönetmeni Selin İşcan ve yönetmen Aleksandar Popovski önderliğinde ilk yapım İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, Nilüfer Sanat'ın katkılarıyla sahnelenen 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde' ilk' prömiyerini yaptı. Uluslararası Üsküp Tiyatro Festivali programında da sahnelenen oyun, 2014-2015 sezonunda Bursa'da ve İstanbul'da seyirciyle buluşmaya devam edecek. Oyun, Edinburgh Fringe Festivali sonrası Kıbrıs’ta da sanatseverler ile buluşacak. Topluluk bundan sonraki projelerini, kültürler ve uluslararası bağlar kurarak hayata geçirmeyi hedefliyor.

 

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi