Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Leblebici Horhor Ağa'nın 140. yıldönümünde Çuhacıyan ve Papasian'dan Gariné

Leblebici Horhor Aga

Leblebici Horhor Ağa” opereti, 1875'te ilk kez “Osmanlı Operası” tarafından sahneye konuldu. 1923 ve 1934 yıllarında, Muhsin Ertuğrul ve Nazım Hikmet tarafından filmi çekildi. Operet, adı, Verdi ve Offenbach gibi ünlü besteciler ile birlikte anılan, Avrupa ve Doğu müzik geleneklerini, yeni ve benzersiz bir biçimde sentezleyen Dikran Çuhacıyan tarafından bestelendi.

Arcola Theatre, o günlerden bugüne değişik biçimlerde sahnelenen operetin, “Gariné” adlı Gerald Papasian adaptasyonunu, 14 – 15 Ağustos tarihlerinde seyirci ile buluşturuyor. Gariné, 2007 yılından bu yana, yükselmekte olan besteci ve müzisyenlerin, yepyeni eserlerinin sahnelendiği, Grimeborn Opera Festivali dahilinde oynanacak. Festival, bilinmeyen ya da nadir görülen heyecan verici eserlerin yanısıra, geleneksel eserlerin yeni versiyonlarını da görme fırsatı sağlıyor. Operanın çoğunluklar tarafından ulaşılamaz ve elitist bir sanat dalı olduğu algısına meydan okuyan Grimeborn, yeni yeteneklere de kendilerini gösterebilecekleri bir vitrin sağlıyor.

Gerald Papasian'ın yönettiği Gariné, popüler sokak tiyatrosu geleneğini kırarak, İstanbul'daki ilk büyük tiyatro kumpanyasını kurup, büyük yazarların eserlerini sahneleme hayalleri olan genç adam Armen'in hikayesi. Tiyatrosunun açılış gecesinde, başrol oyuncusu, rakip tiyatronun ekibine katılarak, onu yüzüstü bırakır. Bu kadar kısa sürede onun yerine başka birisini bulmak imkansız görünür, ta ki Gariné sahnede belirene kadar. Bu genç kadının sesi ile büyülenen Armen, onu açılış gecesinde şarkı söylemeye ikna etmeye çalışır, fakat Gariné'nin tiyatrodan nefret eden babası buna çok büyük bir engeldir.

 

 

Papasian'ın adaptasyonu olan Gariné, daha önce Paris Theatre of Saint-Maur ve  Marsilya Theatre de L’Odeon'da sahnelenmiş ve eleştirmenlerden tam not almış. Bir Arcola Theatre yapımı olan operet, İngiltere'de ilk kez İngilizce olarak sahnelenecek ve prömiyerini yapacak. Bu nadir eser, Grimeborn Festivali dahilinde, sadece iki gün için Arcola Theatre'da olacak.

Gerald Papasian esere ve Dikran Çuhacıyan'a tutku ile bağlı: “Operaya olağanüstü katkıları olan Çuhacıyan'ın müziği unutulmaya yüz tuttu. Batılar ise onu tanımıyorlar bile. Oysa ki, insanlar onu dinler dinlemez çok seviyor ve neden daha önce duymamış olduklarına hayret ediyorlar. Bu nedenle, bana onun müziğini tanıtma fırsatı sağlayan Arcola Theatre ve Mehmet Ergen ile çalışmaktan çok mutluyum. Ayrıca bu, sanatın ne kadar evrensel olduğunun da bir göstergesi.”

Ayrıca Papasian, Leblebici Horhor Ağa'nın 140. yılında, bu eseri, kendi dönemlerinin tabularına baş kaldıraran, üç cesur kadın sanatçıya adıyor. Arousyak Papazian (1841-1907); Osmanlı'nın ilk profesyonal kadın oyuncusu, Şazik Köylüyan (1854-1895); Leblebi Horhor Ağa'da Fatime'yi oynayan profesyonel opera sanatçısı ve Afife Jale (1902 – 1941); ilk müslüman kadın oyuncu.

Arcola Theatre'in Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen düşüncelerini şöyle özetliyor: “Dokuzuncu yılında Grimeborn Opera Festivali, ulaşılabilir ve ekonomik bir şekilde en heyecan verici opera sanatçılarının işlerini sergileyecek. Puccini, Verdi ve Strauss gibi klasiklerin yeniden düşünülmüş versiyonları yani sıra, Çuhacıyan'ın Gariné'si gibi az bilinen şaheserleri de görebilecek, operanın kültürümüz içindeki canlılık ve devamlığına tanık olabileceksiniz 

 

 

Arcola Theatre, 24 Ashwin Street London E8 3DL, www.arcolatheatre.com

 

Gariné

 

14 Ağustos  Cuma, 15 Ağustos  Cumartesi Saat 19:30

 

£15/ £12 indirimli

 

 

Arcola Theatre

24 Ashwin Street

London E8 3DL

Office: +44 (0)20 7503 1645

Box Office: +44 (0)20 7503 1646

www.arcolatheatre.com 

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi