Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

İngiiz Sanatçı sergi gelirini Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız’ın ailesine verecek

ingiliz ressam Ned Pamphilon sehit Binbasi Arslan Kulaksiz

İngiliz ressam Ned Pamphilon 20 Temmuz’da Çeşme Marina’da açılan sergisi Yaz Zamanı’ndan elde edeceği geliri Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız’ın geride kalan 2 çocuğu için oluşturacağı bir fon ile eğitimlerine katkı sağlamayı planladığını açıkladı.

AVRUPA AJANSI (AVA) LONDRA/30 TEMMUZ 2015-İNGİLİZ RESSAM NED PAMPHILON ÇEŞME MARİNA’DA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ YAZ ZAMANI SERGİSİ’NİN GELİRİ İLE MALAZGİRT’TE ŞEHİT OLAN BİNBAŞI ARSLAN KULAKSIZ’IN GERİDE KALAN İKİ ÇOCUĞUNUN EĞİTİM MASRAFLARINA KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞACAK. 

Birbirinden renkli İstanbul resimleri ve Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu hayranlıkla resmetiği  Atatürk temalı eserleri ile sanatseverlerin yakından tanıdığı İngiliz ressam Ned Pamphilon halihazırda Ekim ayında lansmanını gerçekleştireceği Göbeklitepe sergisi için çalışmalarını Londra’da sürdürüyor. 

 

 

Türkiye gündemini özellikle internet ve sosyal medya aracılığı ile takip eden Pamphilon; terörün dünyanın her yerinde insanlık suçu olduğunu dile getirerek, bir askerin kendi eşinin ve kızının önünde terrör şiddetine maruz kalmasının dünyanın hiç bir yerinde kabul edilemeyeceğini vurguladı. Çeşme Marina’da yer alan sergisinden elde edeceği geliri daha önce de yaptığı gibi şehit Binbaşı’nın evlatlarının eğitimleri için kullanılmasını sağlayacak olan sanatçı; benim Mustafa Kemal Atatürk’ün tarif ettiği “sanat” kavramından anladığım sosyal olaylarda dayanışmayı sağlayabilmek, bu nedenle hiç kimseden bir karşılık beklemeden değerli komutanın anısına sahip çıkmaya çalışacağım, internette özellikle çocuklar ile sosyal aktivitelerde yer alan Arslan komutanın fotoğrafları bir insan olarak beni etkiledi ben üzerime düşeni yapıp bu olay aracılığı ile dayanışma göstermek ve bir nebze olsun acıların hafifleyeceği vakur duruşu sergilemek istedim dedi.

Sanatçı 2005 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar günü için yaptığı Sabiha Gökçen Tablosu’nun  gelirini 03 Mart 2005 tarihinde düşen F-16’da Şehit olan Yüzbaşı Fatih Devralut’un çocuğunun eğitimi için bağışlamış, tablo İşadamı Ali Y. Koç tarafından satın alınarak Sabiha Gökçen belgeseli yapımcılarına hediye edilmişti. 

 

 

Ned Pamphilon

İngiltere’de tamamladığı mimari eğitiminin yanında resim sanatına olan hayranlığını yaşadığı şehrin renkleri ile birleştiren Ned Pamphilon, 1963 yılında Londra’da dünyaya geldi. Gençlik yıllarında kurduğu orkestrası ile yaptığı seyahatler sırasında dünya kültürlerini yakından tanıma ve inceleme fırsatını bulan Ned Pamphilon, bu seyahatlerinin birisinde İstanbul’a uğrar, Boğaziçi ve onun engin maviliği ile tanışır. Boğaz’ın çevrelediği muhteşem şehre aşık olan Ned, aşkı İstanbul’un günlük hayatını tuvale yansıtarak geçimini sağlar. Beyoğlu’nun tramvayı, İstanbul’un simitçileri, Galata Köprüsü’nde balık tutanlar, bebelere baloncular, ayakkabı boyacıları ve mısırcıları ile İstanbul’un güzellikleri Ned’in tablolarında farklı bir bakış açısıyla hayat bulur. Atatürk’ün hayatını okuyarak ona duyduğu sevgi ve saygısını da tuvali aracılığıyla resmeden Ned’in iki ünlü Atatürk tablosu “Atatürk Gülümsüyor” Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde “Atatürk’ün Gözleri” tablosu ise Mayadrom Sports Center’da görülebilir. Geçtiğimiz 10 Kasım’da Palladium AVM’de 24 Saatte canlı Atatürk tablosunu resmeden sanatçı Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve İstanbul Deniz Müzesi ile ortak sanat çalışmalarını gerçekleştirdi. Anıtkabir Komutanlığı ile ortaklaşa düzenlediği Küçük Ressamlar Anıtkabir’de projesinde 500 çocuk ile çalışmayı planlayan Ned 23 Nisan 2015 tarihinde 1.500 çocuk ile ortak çalışmayı Yurtta Sulh Cihanda Sulh konsepti ile gerçekleştirdi. 

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi