Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Sedat Kumova “AN D”OLSUN” Resim Sergisini Sanatseverlerle Buluşturuyor

resim sergisi

Sergi 28 Eylül – 09 Ekim 2015 tarihleri arasında VAKIFBANK Ankara Genel Müdürlük Sanat Galerisi’nde yapılacak

Ressam Sedat Kumova'nın ilk döneminden son dönemine yaptığı işleri izlediğiniz zaman hayat felsefesi, yaşamı gözler önüne seriliyor. İnsanların sahte yaşamlar yaşadığı, kendini olduğundan başka gösterdiği bu dönemlerde Ressam Sedat Kumova fütursuzca ve cesaretle tüm duygularını ve hiç bir zaman pişmanlık duymadığı yaşanmışlıklarını ve tecrübelerini tuallerinde tüm cesaretiyle gösteriyor ve bu doğallığıyla insanların kendileriyle yüzleşmelerini sağlıyor.

2004 yılında; 'Enerji Patlaması' adını verdiği, gençlik dönemine denk gelen ilk serisi ile korkusuzca yaşadığı deneyimlerini, karşılaştığı farklı dünyaları, insanları ve dolayısıyla kendisini sarmalayan girdapları içindeki enerji patlamalarını sansürsüzce ortaya koyuyor.

Yaşadığı bu deneyimlerden sonra dinginleştiğinde, 2005 – 2010 yılları arasında geçmiş değerlerin kıymetini gözler önüne sererek geçmişle bağlarını koparmanın insanlara insani değerlerini unutturacağından yola çıkarak, yaşam izlerimizi korumamız gerektiği düşüncesiyle tuallerinde 'Dantel'leri kullanmaya başlıyor. Kumova yaptığı zincirlerle yaşama bağlanmayı, yaşamı korumayı ve sağlamlaştırmayı hedefliyor ve başarılı bir seri ortaya çıkarıyor.

İnsan ilişkilerini, yaşamın anlamını, yaşamdaki rolünü sürekli sorgulayan Sedat Kumova, gözlemleri sonucunda çelişkiler ve ikilemler arasındaki bu dünyada yaşayan toplumun taktığı maskeleri resmederek, gizlediklerini sorgulayarak farkındalıklarını arttırmak amacıyla 2010 yılında 'Çelişkili Hayatlar' serisini oluşturuyor.

2012 yılında olgunluk dönemine denk gelen 'Aman Nazar Değmesin' serisi ile hayatın olmazsa olmazı 'Aşk' temasını kendi değerlerine göre yorumlayarak işliyor ve bu evrensel konuda ulaştığı kendi doğrularını aktarmaya çalışıyor. Kullandığı tüllerle kendi gerçekliklerini saklıyor, kim bilir belki de ‘nazar değmesin’ diye yaşanan aşk gizli kalıyor. Sevgiliye, çocuğa, maddeye, objeye duyulan aşklara ve aşk'a saygı duyduğunu ve Aşk'a olan inancını ve saygısını dile getiriyor.

Bundan sonra yapacağı sergilerle yaşama dair felsefesini ve tecrübelerini resimleri aracılığıyla bize aktarmaya devam edecek olan Sedat Kumova'nın yeni çalışmalarını merakla bekliyoruz.

 

Kamer Batıoğlu | Ressam, Sanat Danışmanı

Adres: VakıfBank Ankara Genel Müdürlük Sanat Galerisi, Atatürk Bulvarı No:207 , Kavaklıdere / Ankara

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi