Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Londra’da İlk Uzun Metraj Türk Filmi Çekiliyor

Altın Kafes

Londra’da çekilen ilk uzun metraj Türk filmi olacak Altın Kafes (The golden Cage) filminin çekimlerine Eylül 2015’te başlanıyor.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra- Altın Kafes (The Golden Cage) filmi Londra’da uzun metraj çekilecek ilk Türk filmi olma özelliğini taşıyor. Filmin senaristi ve yönetmeni Kenan Hüdaverdi, gazetemize filmle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Sinemada 25 Yıllık Tecrübe: Kenan Hüdaverdi

 

1957 ‘de Kıbrıs Larnaça İskele’de dünyaya gelen Kenan Hüdaverdi, 47 yıldır İngiltere’de yaşamakta, ve gelecek sene Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çekilmek üzere planlanan uzun metraj filmler üzerinde çalışmakta. Kendisi oyuncu, yazar, yönetmen ve oyuncu eğitmeni olarak 25 yıldır sinema sektöründe çalışıyor.

Kenan Hüdaverdi geçmişte Dirty Pretty Things (2002), Beautiful People (1999), Nil by Mouth (1997) gibi üç uluslararası yapımda rol aldı. Bu filmlerin hepsi BAFTA, Cannes ve çeşitli Oscar ödülleri olmak üzere yirmiden fazla ödüle aday gösterildi.

Kenan Hüdaverdi’nin yazıp yönettiği uzun metraj, kısa metraj ve belgesel nitelikli filmlerden bazıları The Outcast, No Winners, Saving Lives Documentary’ dir.

 

Filmde Deneyimli Oyuncular Yer Alıyor

 

Başrol oyuncularından Tuncay Akpınar, otuzdan fazla tiyatro oyununda rol aldı, bunlardan en sonuncusu Shrapnel 32 isimli, Londra Arcola Theatre’da üç hafta, İstanbul ve Bursa’da bir hafta süresince gösterilen oyundur. Bir diğer başrol oyuncusu Dilek Yorulmaz, Türkiye'de bir çok film ve dizi projesinde yer aldı. Uzun ve kısa metraj bir çok filmde rol almış Cengiz Derviş, ayrıca Hollywood yapımlarında rol aldı.

 

Çekimlere Eylül’de Başlanıyor

 

“Londra’da çekilen ilk uzun metraj Türk filmi olacak filmimizin çekimlerine Eylül 2015’te başlıyoruz” diyen Kenan Hüdaverdi, film hakkında hazırladıkları basın bülteninde aşağıdakileri de belirtti:

 

“Özet:

Altın Kafes, gizemli bir Agatha Christie romanı tarzında, kaybolmuş aşklar, ihanetler, umutlar, yasaklar, para, ve daha da önemlisi insan olmak üzerinde duran bir uzun metraj yapım. Eklenmiş entrika ve karmaşık aşk hikayeleri, hiç bir zaman kaybolmayacak ve sardığı iki kişinin içinde daima yaşayacak ölümsüz bir aşk ve ihanetin sebebini kavrama çabaları üzerine olsa da, hiç bir şeyin gözüktüğü gibi olmadığı ancak filmin finaline doğru anlaşılacak, ve bu süre boyunca çeşitli sürprizlerle izleyicinin film bitene kadar koltuklarının ucunda oturmasına sebep olacak. Ümit ediyoruz ki filmi izlediği zaman herkes kendi özel hayatına dair benzerlikler bulacak!

 

Dağıtım:

Çekimleri tamamladığımızda, filmi sosyal medya ve TV’de tanıtma ve pazarlamaya yönelik bir fragman yayınlayacağız. 2016 Londra Wood Green VUE sinemasında gösterime girecek Altın Kafes filmi, içinde İstanbul Uluslararası Film Festivali, Antalya Altın Portakal Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali, Londra Türk Film Festivali, New York Türk Film Festivali gibi çeşitli festivallere katılacak. Bu festivallerde gösterimi tamamladıktan sonraki hedefimiz ise Altın Kafes filmininin Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa’da DVD formatında yayınlanmasını sağlamak.”

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi