Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Cemile Naz Şimşek ile Karagöz Sanat Evinde Photo-Installation Çalışması

Cemile Naz Şimşek

12-16 Eylül'de olacak olan PARİS JE T'AIME (Sel-Tuz)'in açılışı 12 Eylül Cumartesi saat 14.00'da.

Hiç kuşkusuz tuzda

garip, kutsal bir şey var.

Hem gözyaşlarımızda var,

hemde denizde

 

CİBRAN

 

 

Tiyatro sanatında (mise en scène) “sahneye koymak” ve ifade edebilmenin teatral birçok yöntemini barındıran (mise en place) “yerli yerine koymak”, sinemacılığın önemli ayrıntısı makineler aracılığıyla fotoğraflara,görüntülere dönüşerek yerleştirme sanatında bir araya getirip kurgulanan hikayelerin dilsiz aktörlerini oluşturdu.

 

Canlı cansız cisimleri bir yerlere koymak yada yerleştirmek, bir insandan diğerine kafalarda bir yerlere yerleşebilmek yada yerleşmiş bir fikri- düşünceyi kıpırdatıp sarsıntı yaratabilme durumudur.

 

Paris Je t'aime (sel-tuz) installation'nundaki her bir fotoğraf ayrı bir replik ve iki ayrı bölümde buluşur.

 

1- Şehrin içine yerleşmiş ve kapısıyla bacasıyla özdeşleşmiş ROMANTİZM (hayallerin kurulduğu) Bu kısım biraz denizdir.

2- Beşi Bir yerdeler, oluk oluk akan kirmizi kurdelalar ve parmak kalinliginda cocukluktan çıkmamış bekaret zincirine dolanan ince Bir bel, o bele yine Beş beden büyük GELİNLİK ( hayallerin darma duman olduğu ) Bu kısım biraz Gözyaşı.Yolculuğuna Paris’te başlayan, Hollanda ve Almanya’da installation çalışması olarak sürdürdüğümüz PARİS JE T’AİME projesine bu kez de Ayvalık’ta 12 – 16 eylül tarihleri arasında Karagöz Sanat Evinde devam edeceğiz. Bir süreç olarak farklı coğrafyalarda devam eden bu çalışmanın Ayvalık durağında, bakalım PARİS JE T‘AİME’e yeni neler eklenecek ? ( Cemile Naz ŞimŞek)

 

SANATÇI HAKKINDA...

 

Cemile-Naz ŞİMŞEK İzmit'te doğdu. Kocaeli bölge tiyatrosu drama atölyesi bünyesinde erken yaşlarda sokak tiyatrosu yaparak oyunculuğa başladı. İzmit şehir tiyatrosu tiyatro okulunda eğitim gördü Sahneye ilk olarak 14 yaşında Şehir tiyatrolarında Sophokles'in Antigone karakterine hayat vererek adım attı. Sandımay sokak tiyatrosu kumpanyasında çalıştı. Karınca Sanat eğitim merkezide fotoğraf atölyelerine katıldı. 

Görsel gösteri sanatları üzerine akademik eğitimine önce İstanbul Akademi sonra Fransa'da Sorbonne ve Paris VIII Üniversite'lerinde devam etti. Uzun yıllar Paris'te araştırmacı, deneysel tiyatro yönetmeni Claude Merlin yönetiminde "A toi pour toujour"

tiyatro topluluğuyla çalışmalarını sürdürdü. Fakültedeki eğitimi sırasında öğrencisi olduğu Profesör Michelle Kokosowski'nin Grotowski Dramaturgi Atölyesinde bir süre çalıştı ve Jeryz Grotowski'nin yoksul tiyatro ve Türkiye'de ki etkileri üzerine tez hazırladı. 

Paris 8 üniversitesinde belgesel sinemacılık üzerine eğitim gördü. Rebab ve Hani-fée isimli iki belgesel film yönetti. İlk kişisel fotoğraf yerleştirme sergisi "le feu divin" 2012 yılında Paris'te gerçekleşti ikinci kişisel çalışması olan "Paris Je T'aime (Sel-Tuz)" Fransa ve Hollanda'nın ardından Almanya'da devam etmekte ve Türkiye’de turnelerini sürdürmektedir. Sanatçı halen çalışmalarına Paris'te Famille mundi tiyatro topluluğunda "Romeo et Juliette" adlı oyunda Juliette karakterine hayat vermekte ve Zamizgama Art-Production'da fotoğraf-istallation ve belgesel çalışmalarına devam etmektedir.

 

Mozart’ın Idomeneo oyunu İstanbullu opera severler ile buluşuyor

Müzik dehası Mozart’ın savaş sonrası Girit Adası’nda geçen bir aşk hikâyesi etrafında kurguladığı ünlü eseri ‘Idomeneo’ İstanbullu opera severler ile buluşuyor.

Mert Erkan Defilesi, Keşke bordo ekoseli bir eteğim olsaydı şiirinden

Mert Erkan, Sonbahar 2017 koleksiyonunu, Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında moda severler ile buluşturdu

Tiyatro oyunundaki kız kıza öpüşme sahnesi tepki çekecek

Kadıköy'de Akla Kara Tiyatrosu'nda sahnelenen '15 Dakikalık Şöhret İçin Neleri Göze Alırsınız?' oyunun prömiyerinde kız kıza öpüşme sahnesinin tepki çekeceği iddia ediliyor.