Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

En güzel Ay tutulması fotoğrafı çekmek için haberimizi okuyun

ay_tutulmasi_

NASA kıdemli fotoğrafçısı Bill Ingalls, 31 Temmuz 2015'te dolunayı ABD'nin başkenti Washington'da böyle görüntülemişti. 28 Eylül Pazartesi günü sabaha karşı TSİ 03.00'te nadir rastlanan bir olay gerçekleşecek. Ay'ın Dünya'ya en çok yaklaştığı anda aynı zamanda Ay tutulması da gerçekleşecek.

Süper Ay tutulması olarak adlandırılan bu olay, Türkiye'den de izlenebilecek.Peki 2033 yılına kadar bir daha yaşanmayacak bu süper Ay tutulması en iyi şekilde nasıl görüntülenebilir? 25 yıldır dünyanın farklı bölgelerinde NASA'nın görevlerini takip eden Ajansın kıdemli fotoğrafçısı Bill Ingalls, amatör fotoğrafçılara bazı ipuçları veriyor:

1. ipucu: Sadece Ay'ı çekmeye çalışmayın

Emin olun binlerce kişi o fotoğrafı çekecek. Sadece Ay tutulmasının fotoğraf karesine alınması olayı sıradanlaştırıyor. Bu, yapılabilecek en büyük hata ve emin olun ben de bu hataya sıklıkla düştüm. Yapılması gereken tutulmayı çevrede bulunan diğer yapılarla kıyaslanabilecek şekilde çekmek.

 Yani bulunduğunuz yerde ünlü binalar varsa o binaların yakınlarındaki yüksek yerleri tercih edin. Bu da biraz ev ödevi yapmak demek. Ben Google'ın haritalarını ve pusulamı kullanarak doğru yerde doğru noktada olmaya çalışacağım.

2. ipucu: Zamanınız var acele etmeyin

Ay tutulmaları meteor yağmuru ve hatta Güneş tutulmasından daha uzun sürüyor. Yani fotoğraf makinanızı ayarlamak, tripodunuz için birden fazla nokta belirlemek için yeterli zamanınız var.

Tutulmayı kaçırıp 2033'e kadar beklemek zorunda kalacağınız yönünde bir telaşa kapılmayın. Yaklaşık 1 saat sürecek olan tam tutulma sırasında lokasyonunuzu değiştirerek nerelerden çekim yapabileceğinizi önceden hesaplamaya gayret edin.

3. ipucu: Akıllı telefonları yabana atmayın

Evet, akıllı telefonların lensiyle dev bir Ay karesi yakalamanız imkansız. Ancak daha panoramik kareler çekebilirsiniz. Yapmanız gereken şehir ışıklarının biraz daha yoğun olduğu yerlerde çekim yapmayı tercih etmeniz.

İlk ipucunda olduğu gibi sadece Ay'ı çekmeye uğraşmayın. Ay tutulmasını kıyaslanabileceği yapılarla birlikte fotoğraf karesine alın.

Akıllı telefonlarda doğru ışık ayarını yapabilmek için ekranda Ay'ı gördüğünün yerin üzerine parmağınızla basılı tutun. Böylece fotoğraf karesinin Ay'a odaklanmasını sağlarsınız. Sonra parmağınızı ekran üzerinde aşağı yukarı hareket ettirerek istediğiniz ışık ayarını bulun.


Ödüllere doymayan La La Land filmi hakkında çarpıcı iddia film çalıntı mı

Oscar ve Altın Küre ödüllü müzikal film La La Land'ın müziklerinin Yunan sanatçıdan çalındığı iddia ediliyor.

Vizyonda rekor kırması bekleniyordu gişede resmen çakıldı

Grinin Elli Tonu serisinin bu ay vizyona giren ikinci filmi Karanlığın Elli Tonu gişede hüsrana uğradı.

Recep İvedik 5'e yoğun ilgi bakın film 3 günde kaç kişi tarafından izlenmiş

17 Şubat vizyona giren Recep İvedik 5 filmine insanlar adeta akın etti. Yapılan açıklamaya göre 3 günde film toplam 1 milyon 890 bin 410 kişi tarafından izlendi.