Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Türk Hamam Kültürünü Prof. Nurhan Atasoy Londra'da anlattı

Prof_Nurhan_Atasoy_Turk_hamam_kulturu

Britanya Türk Kadınları Derneği’nin düzenlediği, dernek Onursal Başkanı Sefire Esra Bilgiç’in evsahipliğinde rezidansta verilen konferans , Ankara’da terör saldırısında ölenler anısına saygı duruşuyla başladı. Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç, KKTC Temsilcisi Oya Tuncalı ile çok sayıda yabancı misyon temsilcisi eşi ve hanımın dinlediği konferansta, ünlü sanat tarihi profesörü Nurhan Atasoy, sağlık nedenleriyle İngiliz ve Avrupalıların hamam kültürünü Türklerden alarak, geniş hamamlar inşa ettiğini anlattı

Mihrişah Safa/Londra-Sefire  Bilgiç, Türkiye’de halen 2.2 milyonu aşkın Suriyeli göçmenin bulunduğunu belirterek, hergün kamplarda 100 Suriyeli bebeğin dünyaya geldiğini söyledi.. BTKD Başkanı Maviş Fuchs, yemekli konferansın gelirinin, B.M Göçmenler Kurumu ve Kızılay Suriye İnsani Yardım kurumlarına bağışlanacağını ifade ettiLONDRA’da kurulu etkin sivil toplum kuruluşlarından Britanya Türk Kadınları Derneği, ünlü sanat tarihi profesörü Nurhan Atasoy’u , “Türk ve Osmanlı Hamam Kültürü” konulu konferansla ağırladı.

BTKD’nin Onursal Başkanı Sefire Esra Bilgiç’in evsahipliğinde Rezidansta düzenlenen konferansa, geniş bir katılım olurken, Prof. Nurhan Atasoy’un slide gösterisi  ile Osmanlılardaki “Türk Hamamı” konuşması büyük ilgi ile dinlendi.

Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç, KKTC Temsilcisi Oya Tuncalı ve eşi İhsan Tuncalı, Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar’ın eşi Ayşegül Yorulmazlar, Elçilik Müsteşarları  Nazmiye ve Orçun Başaran, Silahlı Kuvvetler Ataşesinin eşi  Gülcan Çalkayış, Yurt Dışı Türkler İngiltere Temsilcisi Necmi Akçay, Pakistan Büyükelçisinin eşi Sadaf Abbas, Kazakistan Büyükelçisinin eşi Danara Kazykhanova, Slovenya Büyükelçisinin eşi Valentina Prevolnik Rupel, Kuwait Büyükelçisinin eşi Dalal Al Duwaisan’un da aralarında bulunduğu 90’a yakın konuk, Prof Nurhan Atasoy’u dikkatle dinledi.

Konferans, BTKD Başkanı Mavis Fuchs’un konuklara hoşgeldin konuşmasıyla başladı. Dernek Onursal Başkanı Sefire Esra Bilgiç’e evsahipliği için teşekkür eden Fuchs,bir yıldır Prof. Nurhan Atasoy’u bu konferansa davet etmek için çalıştıklarını, katılıma gösterilen ilgiden memnun kaldıklarını belirterek,   etkinlik gelirinin Birleşmiş Milletler Göçmenler Kurumu ile Türkiye Kızılay Suriye İnsani Yardım Fonuna bağışlanacağını söyledi. Dernek Başkanı Maviş Fuchs, Suriye’de son yıllarda yaşanan insanlık dramının herkesi etkisi altına aldığını kaydederek, , son etkinliğinin gelirinin anlamlı bir yere gideceğinden memnunluk duyduklarını söyledi,  katılımcılara, Yönetim Kuruluna ve destek verenlere teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Sefire Esra Bilgiç, böyle bir etkinliğie evsahipliği yapmaktan memnunluk duyduğunu dile getirdi, etkinliği düzenleyen BTKD Başkanı Maviş Fuchs ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür etti.  Prof.Nurhan Atasoy’un dalının en önde gelen sanat tarihi uzmanlarından olduğunu kaydetti. Etkinlik gelirinin BM Göçmenler Kurumu ve Kızılay Suriye İnsani Yardım Fonuna bağışlanacağını belirten Sefire Bilgiç, Türkiye’nin halen 2.2 milyondan fazla Suriyeli göçmeni barındırdığına, 25 geçici göçmen kampında 260 binden fazla Suriyelinin yaşadığını söyledi. Sefire Bilgiç, Türkiye’nin Suriyeli göçmenlerin yaşamlarını korumak ve yaşam şartlarını iyileştirme konusunda uluslararası işbirliği çerçevesinde elinden geleni yapmaya devam edeceğini belirterek, şimdiye kadar 64 binden fazla Suriyeli  bebeğin Türkiye’de dünyaya geldiğini, hergün göçmen kamplarında 100 bebeğin doğduğunu ekledi. İnsanlık krizinin hergün ortaya çıktığını ve dünyanın büyük sıkıntılı bir dönemden geçtiğini de belirten Sefire Bilgiç, işbirliği ve dayanışma ile Suriyeli göçmenlere desteğin artırılmasına ve acılarının azaltılmasına dikkati çekti.

 

Ankara’da ölenler için saygı duruşu

Habertürk TV’sinde Murat Bardakçı ve tarihçi Erhan Afyoncu ile “ Tarihin Arka Odası” programını sunan Prof. Nurhan Atasoy, konukların alkışları arasında mikrofona geldi. Prof. Atasoy, konukları geçtiğimiz hafta Ankara’da terör saldırısında hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. 

 

İngilizler, hamam kültürünü Türklerden aldı

Saygı duruşu ardından sunumuna başlayan Prof . Atasoy, günümüzde geleneksel hamam kültürünün unutulduğunu , İngilizlerin de bu kültürü Türklerden aldığını unuttuğunu hatırlatarak, şunları anlattı;

“- Şu anda 3 proje hakkında çalışıyorum.Biri, Atatürk’ün emriyle İstanbul Üniversitesine verilen Yıldız Kütüphanesindeki fotoğraf koleksiyonudur. 900 albüm, 35 binden fazla foto var. İkinci proje, manüskriptlerin korunmasıyla ilgili. Bu da tarihi bir çalışma. Son projem ise, İstanbul Üniversitesi başkanından geldi. Üniversite bünyesinde eski bir Osmanlı hamamı var.15. y.y’dan kalma. Ben Üniversitede çalışırken de vardı ve çok eskimiş, çürümeye yüz tutmuştu. Vakıflara Mektup yazarak restore edilmesini sağladım. 

Osmanlı döneminde İngilizler , sağlık sorunları nedeniyle Türk hamamını ülkelerine getirerek, inşa etmişlerdir. Bir araştırmada, Osmanlılarda bazı hastalıkların hiç görülmediği anlaşılmış, nedeni hamam kültürüne bağlanmıştır. Ben 1960’larda, 1970’lerde Londra’ya geldiğimde birçok yerde Türk hamamları vardı. Osmanlılar banyo kültürünü Romalılardan almıştır. Ancak iki kültür arasında çok fark vardır. Roma hamamları çok daha büyük, havuzlu, iç ve dışları çok süslü yapılardı. Hamam çalışmama başladıktan sonra kendi şahsi olanaklarımla ve başka yardımlarla çok sayıda malzeme topladım. Osmanlı döneminde kadınlar çok sık dışarı çıkmazdı. Hamama gitmek başlı başına bir sosyal olaydı. Çok uzun zaman kalırlardı. Sünnet, düğün, askerlik, nişan, önemli olaylar öncesi mutlaka hamama gidilir, uzun uzun kalınırdı. Savaş zamanlarında Osmanlı sultanları için özel çadırlarda hamamlar kurulurdu. Bu çadırlardan Avrupa’nın her köşesinde rastladım ve koleksiyona kattım. Bu çadırların dışı yünden, içi ipekten olurdu. Bu çadırların ağırlığı 300 kiloyu buluyor. Tabii bunlar hep deve sırtlarında taşınırmış. Beyazıt Külliyesindeki 2. Bayezid  dönemine ait Türkiye’nin ilk hamam müzesini de bu sene açtık.  Lütfen İstanbul’a gittiğinizde ziyaret edin.. ”

Prof. Atasoy, hamam kültürüne ilişkin çeşitli havlu, peştemal, kildanlık, takunya, hamam tası, hamam bohçası, peşkir gibi malzemeleri de slide gösterisi ile sundu. Konukların ilgiyle izlediği konuşma sonrası, konuklara Türkiye’nin en eski sabun firmalarından 70 yıllık Dalan firmasının hazırladığı armağanlar verildi. 

Daha sonra konuklar Türk mutfağının çeşitli yemek ve tatlılarıyla ağırlandılar.

m.s foto

----

 

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi