Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Orta Asya Edebiyat Festivali'nde Kırgız Uygur Kazak renkleri

cengiz dagci

Hertfordshire Yayınevinin Yunus Emre Enstitüsü Londra’nın desteğiyle düzenlediği 4. Orta Asya Edebiyat Festivali 6-9 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-Hertfordshire Yayınevinin Yunus Emre Enstitüsü Londra’nın desteğiyle düzenlediği 4. Orta Asya Edebiyat Festivali 6-9 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Orta Asyalı yazarları ve eserlerini okuyucuların ve edebiyat çevrelerinin dikkatine sunmak ve farklı ülkelerden yazar, şair ve yayıncıları bir araya getirmek amacıyla düzenlenen festival uluslararası bir kültür köprüsü kuruyor. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen festivalin açılış töreni 6 Kasım 2015 akşamı TC Londra Büyükelçisi Sayın Abdurrahman Bilgiç ve Kırgızistan’ın Londra Büyükelçisi Sayın Iskakova Gulnara’nın teşrifleriyle gerçekleştirilecek. Ayrıca Kırgız yazar Kazat Akmatov’un Arhat isimli kitabının tanıtımı yapılacak. Açılışta London Uyghur Ensemble müzik grubu da bir konser verecek.

6-9 Kasım 2015 tarihleri arasında yapılacak 4. Orta Asya Edebiyat Festivali (Fourth International Open Eurasia and Central Asia Book Forum and Literary Festival 2015/ OECABF 2015)kapsamında Londra ve Cambridge’de farklı mekânlarda etkinlikler düzenlenecek. Kitap tanıtımları, yazar, çevirmen ve yayınevi buluşmaları, film gösterimleri vb. çok sayıda etkinliğin yer aldığı programda aynı zamanda farklı kategorilerde yarışmalar yapılacak ve ödüller verilecek.

Festival kapsamındaki etkinliklerden 13’üne Yunus Emre Enstitüsü Londra evsahipliği yapacak. Festivalin son günü düzenlenecek “Cengiz Dağcı anma programı”nda, 2011 yılında Londra’da vefat eden Kırımlı yazar ve şair Cengiz Dağcı’nın hayatını anlatan bir film gösterimi yapılacak ve Melek Maksudoğlu yazar hakkında bir söyleşi yapacak. Kazakistan’ın Bişkek (Kırgızistan) Büyükelçisi ve yazar Mukhtar Shakhanov’un da katılacağı programda

 

Detaylı bilgi ve katılımcıların tam listesi için:

http://www.ocabookforum.com/ https://www.facebook.com/ocabookforum

İlki 2012 yılında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen Festival 1300 ziyaretçinin katılımıyla yoğun bir ilgi gördü. İkincisi 2013 yılında İngiltere’de Londra ve Cambridge’de yapılarak Orta Asyalı yazarları İngiltere’nin edebiyat çevreleriyle buluşturdu. 2014 yılında Kazakistan’ın Almatı şehrinde Kazakistan Kültür Bakanlığı işbirliğiyle 10 ülkeden 65 yazarın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

 

Serinin son filminin fragmanı yayında Örümcek Adam eve dönüyor

Çizgi romandan uyarlanan Örümcek Adam serisinin son filmi "Eve Dönüş"ün fragmanı yayınlandı. Film 7 Temmuz'da sinemalarda olacak

Mozart’ın Idomeneo oyunu İstanbullu opera severler ile buluşuyor

Müzik dehası Mozart’ın savaş sonrası Girit Adası’nda geçen bir aşk hikâyesi etrafında kurguladığı ünlü eseri ‘Idomeneo’ İstanbullu opera severler ile buluşuyor.

Mert Erkan Defilesi, Keşke bordo ekoseli bir eteğim olsaydı şiirinden

Mert Erkan, Sonbahar 2017 koleksiyonunu, Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında moda severler ile buluşturdu