Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Ali Haydar Yeşilyurt Bir Kez Daha Dünya Basınında

Ali Haydar Yesilyurt

Geçtiğimiz günlerde Polonya Varşova da yeni sergisini açan Ali Haydar Yeşilyurt, aynı hafta içerisinde iki kez Daily News'e haber oldu.

Van Gogh sergisinin hemen altında duyurulan Face of Europe isimli foto belgesel proje sergisisinin Açılışı, Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyük Elçisi Prf. Dr. Yusuf Ziya Özcan ın yaptığı teşekkür konuşması ile başladı. Polonya Güzel Sanatlar akademisi Rektör yardımcısı Pawel Nowak ın da bir konuşma yaptığı sergiye bir çok Diplomat, İş adamı ve sanatcılar katıldı. Ali Haydar Yeşilyurt, Polonya da bulunduğu dönemde ATV televizyonundan canlı yayın konuğu olarak Avrupada Gündem programına davet edildi. Roportajın ardından Londraya dönen Yeşilyurt, başta T.C Varşova Büyük Elçiliğine, T.C Dış İşleri Bakanlığına ve on gün içinde yaptığı yedi uçuşunda sponsor olan THY teşekkür etti.

 

 

İLK KİTABI AVRUPA DA İNGİLİZCE OLARAK BASILDI

 

Fotografların sergilendiği Galeri Spokojna aynı zamanda Ali haydar Yeşilyurt un Face of Europe isimli çalışmasını hard Cover kitap haline getirdi. Kitabın Önsözünün Büyük Elçi Sayın Yusuf Ziya Özcanın, Proje sunum yazısının İse Polonya Güzel Sanatlar Akademisi Fotograf Bölümü Başkanı Prf. Ph. D. Prot Jarnuszkiewicz yaptı. Kitabın arka kapağında ayrıca bir çok akademisyen tarafından Yeşilyurt hakkında yapılmış yorumlara yer verildi.

 

 

FACE OF EUROPE FOTOGRAF PROJESİ NEDİR

 

Ali Haydar Yeşilyurt un son 10 yıldır çalışmalarını 24 Avrupa ülkesinde sürdürdüğü Foto belgesel proje, tüketim toplumunun insanlar üzerindeki ekonomik sosyal moral deformasyonlarını konu alıyor ve doğu ile batı arasında benzerliklerimiz üzerinden bir köprü ve denge kurmayı hedefliyor. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok görsel ve basılı habere konu olan çalışma 2010 yılında PhotoWorld Akademi tarafından en başarılı uluslar arası sosyal foto belgesel proje ödülüne layık görülmüştü.

 

 

ALİ HAYDAR YEŞİLYURT KİMDİR

 

Ali Haydar Yeşilyurt, 1977 yılında Ordu’da doğdu. 1995 yılında fotoğrafçılığa asistan olarak başladı. 2006’da Riga Sinema Fotoğraf Akademisi Profesyonel Fotoğrafçılık Bölümü’nden mezun oldu. Halen Cardiff Metropolitan Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. İlk stüdyosunu 2000 yılında açtı. O tarihten bugüne reklam, moda ve belgesel fotoğrafçılığı alanında birçok çalışma yaptı. Fotoğrafları, birçok dergide kapak, portföy, proje olarak yayınlandı. Ulusal ve Uluslar arası alanda bir çok ödüller aldı. 2009 yılında Hindistan’da belgesel proje olan “Sevgili Hindistan”ı, 2013 yılında ise diğer belgesel çalışması olan “Afrika’nın Kalbi” projesini Çad’ın başkenti Encemine’de gerçekleştirdi. Sanatçının en önemli belgesel çalışması, on yıldır 24 Avrupa ülkesinde devam etmekte olan “Avrupa’nın Yüzü” başlıklı projesidir. 2010 yılında İstanbul’da ilk kısa metraj filmi ‘’Gül Ölüyor’’ u ve 2014 yılında ise Londra’da ikinci kısa metraj filmi olan “Snapshot Love’’ı yazıp yönetti.

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi