Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Levent Üzümcü Sanat ve Sansür Söyleşisi

Levent Uzumcu Sanat ve Sansur

Levent Üzümcü başarılı bir tiyatro sanatçısıdır. Söylediği gibi yaşayan, hayatı boyunca boyun eğmemiş bir insandır. Sanata âşık ve sanatın evrensel ilklerine uygun sanat yapan ve yaşayan bir insandır. Sanat kişiliği ile özel hayat kişiliği bir birine uyumlu ender insanlardandır.

Levent Üzümcü “Sanat ve Sansür” Söyleşi. Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü “Sanat ve sansür” konulu söyleşisini Kadıköy CKM’de sundu. Levent Üzümcü başarılı bir tiyatro sanatçısıdır. Söylediği gibi yaşayan, hayatı boyunca boyun eğmemiş bir insandır. Sanata âşık ve sanatın evrensel ilklerine uygun sanat yapan ve yaşayan bir insandır. Sanat kişiliği ile özel hayat kişiliği bir birine uyumlu ender insanlardandır.

Levent Üzümcü sosyalist olduğunu ve buna uygun sanat hayatı olduğunu söyler. Yıllarca şehir tiyatrolarında dışarıda kazanacağının çok azını kazandığı halde şehir tiyatrosunda çalışmaya devam etmiştir. Zamanın büyük kısmını şehir tiyatrolarına ayırdığı ve dışarıda çok daha iyi paralar kazanma imkânı olduğu halde yine de şehir tiyatroların oyunlar oynamaya devam etmiştir.

Ancak işini iyi yapmanın, dürüst, ahlaklı ve insan merkezli sanat yaşamının bedeli ödemek zorunda kaldı. Çok sevdiği ve özellikle halk için şehir tiyatrolarında olmayı önemsediği halde şehir tiyatrolarından uzaklaştırıldı.

Sanat ve Sansür konusunda söyleyeceği çok olanlardan birisidir Levent Üzümcü. İlk çağlardan günümüze sanatın insan hayatı ile bağını ve devlet yöneticilerin sanatı kontrol etme çabalarını anlattı.

Sanatın daha ilk çağlarda mağaraya çizilen şekille başladığını söyler. Sanat ben buradaydım demektir.

Daha ilk çağlarda avlardan dönenlerin gelecek kuşaklara aktarılsın diye nasıl avlandıklarını kurgu ile anlattıkları söyler. Bunlar sanatın başlangıcıdır.

İlk çağlarda insanların birbiriyle ihtiyaç bağı ile bağlı olduğu ancak günümüzde emperyalizmin bu bağı kopardığını söyler.

Bir sanat eseri ne kadar evrensel ise o kadar başarılı sayılır. İnsanı değil, insanlığı sevmek gerekir. Sanat evrensel olmalıdır.

 

 

Son zamanlarda sanata uygulanan baskı ve sansür ile ödenekli tiyatrolarda klasik eserleri görme imkânı kalmamıştır. Daha çok suya sabuna dokunmayan, çocuk tiyatrosu kıvamında oyunlar oynanmaktadır. İlk çağlarda, ortaçağda sanata ve düşünceye uygulanan baskının aynısı yaşanmaktadır. Devleti yönetenler sanatın gücünü bilmektedirler. Bu nedenle sanatı kontrol etmek isterler. Sanatın özgürlük alanını kendi iradelerinin belirlediği çizgi kadar olmasını isterler.  

Levent Üzümcü son söz tavsiyesi herkesin yaptığı işi en iyi şekilde yapmasını gerektiğini söyledi. Herkesin faydalı şeyler yapması gerektiğini söyledi. 

 

Recep İvedik 5 filmi için Şahan Gökbakar'a bakanlıktan bir şok daha

Recep İvedik 5 filminde geçen boks sahnesi nedeniyle çok fazla tepki toplayan Şahan Gökbakar'ın çekimlerini nerede yaptığını öğrenmeye çalışan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü çok önemli bilgilere ulaştı.

Devlet Bahçeli'yi anlatan o kitaba toplatılma kararı

Aydınlık Gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar'ın yazdığı bugün piyasaya çıkarılan "Devlet Bahçeli ve Ülkücüler" kitabı hakkında toplatılma kararı verildi.

Recep İvedik 5 filminin fragmanı yayınlandı

Sevilerek izlenen Recep İvedik serisinin beşinci filminin fragmanı yayınlandı.