Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Gülsin Onay, Mayor Mehmet Gaygusuz’un Düzenlediği Gecede Büyüledi

gulsin onay

Dünyaca Ünlü Türk Piyanist Gülsin Onay, 27 Şubat 2016 tarihinde St.Albans’ta, Türk Belediye Başkanı Mehmet Gaygusuz’un düzenlediği klasik müzik yardım konserinde sahne aldı ve dinleyicileri büyüledi.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-İngiltere’nin en eski yerleşim yerlerinden olan anayasası olmayan ülkedeki yasaların dayandığı ünlü Magna Carta'nın imzalandığı şehir olan St Albans şehrinde yeniden Türk rüzgarı esti. Neredeyse Türk seçmen ve oyu olmayan bir şehirden İngilizlerin oyu ile geçen seçimlerde belediye başkanı seçilen Mehmet Gaygusuz, belediye başkanı olarak Türkleri gururlandırmaya devam ediyor. Dünyaca Ünlü Türk Piyanist Gülsin Onay, 27 Şubat 2016 tarihinde St.Albans’ta, Türk Belediye Başkanı Mehmet Gaygusuz’un düzenlediği klasik müzik yardım konserinde sahne aldı ve dinleyicileri büyüledi.

 

 

 

Türk Kültürünü İngilizlere Tanıtan Bir Mayor

 

Göreve gelir gelmez birbiri ardına yaptığı etkinliklerde Türklüğü ve Türk Kültürü’nü ön plan çıkaran ve başkanı olduğu belediye sınırları içinde İngilizlerin de takdirini toplayan Mehmet Gaygusuz yine büyük bir etkinliğe imza attı. Dünyaca Ünlü Türk Piyanist Gülsin Onay’a oğlu Erkin Onay eşlik ederken, klarnette Özlem Çelik ve piyanoda Daniel King Smith sahne paylaştı. Keech ve Rennie Grove yararına yapılan etkinliğin ana sponsoru Londra Turizm Ataşeliği ve Villa Plus, basın sponsoru ise Türk Avrupa Gazetesi ve İngiliz Advertiser oldu. Waterers ve Freddies ise katkı yardım konserine sağladı. 

Salih Gaygusuz, Daniel King Smith, Özlem Çelik, Gülsin Onay ve Erkin Onay 

T.C. Londra Turizm Ateşesi Selçuk Can, Salih Gaygusuz ve T.C. Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar

 

 

Gülsin Onay: “Hep birlikte Türkiye’yi Güzel Tanıtmaya Çalışıyoruz”

 

 

Dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı Gülsin Onay, Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul ediliyor. 

 

 

Gülsin Onay konser arasında gazetemize gece hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu. Böyle güzel bir etkinlik için Mayor Mehmet Gaygusuz’a ve basın sponsoru olduğu için Avrupa Gazete’ye teşekkür etti. Hem Türk belediye başkanı tarafından davet edilmiş olması, hem tarihi bir katedralde sahne alıyor olması, hem de oğlu Erkin Onay’la ve diğer genç müzisyenlerle sahneyi paylaşması Gülsin Onay’ı çok gururlandırmıştı. Kendisinin de, Mehmet Gaygusuz’un da amacının Türkiye’yi güzel tanıtmak olduğunu ve bundan çok mutluluk duyduğunu söyledi. Gecede çaldığı parçaların neredeyse hepsinin ise Türk tarihi ve kültürüyle bir şekilde ilişkili olduğunun altını çizdi. 

 

 

 

Mehmet Gaygusuz: “Türkiye’nin hak ettiği güzel vitrinlerde yer alması için çalışıyoruz”

 

Türk seçmen ve Türk oyu olmayan bir şehirden İngilizlerin oyu ile belediye başkanı seçilen Mehmet Gaygusuz şunları söyledi:  “Bugünlerde yaşanan üzücü olaylar ve Türkiye’miz karşıtı hareketler karşısında İngiltere'de yaşayan bizler, Türkiye’nin hak ettiği güzel vitrinlerde yer alması için çalışacağız. Bunu el ele hep birlikte başaracağız... Londra Turizm Ataşeliği ve Ateşe sayın Selçuk Can beyefendiye desteklerinden dolayı çok çok teşekkür ediyorum. Londra Turizm Ataşeliği St.Albans şehrinde bizleri hiç yalnız bırakmıyor...”

 

 

Konsere Newington Green’den gelip desteklerini sunan tek Pekünlü olan Kudret Hancı, Salih Gaygusuz ve T.C. Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar

 

Avrupa Gazetesi Medya Sponsoru

 

Avrupa Medya Gurubu bünyesinde İngiltere’nin başkentinde 14 yıldır yayın yapan Avrupa Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Vatan Öz ise “Bu tarz bir etkinliğe sponsor olmak İngiltere’de Türk Toplumun sesi olan Avrupa için önemlidir” dedi. Öz, “Gülsin Onay'ın konserine, St.Albans Mayor Mehmet Gaygusuz'un desteğiyle medya sponsoru olmak eminim en çok Avrupa Gazetesi'nin çağdaş ve modern okurlarını sevindirecektir.” diye ekledi. Mayor Mehmet Gaygusuz da “Avrupa Gazetesi’nin Medya sponsorluğunu üstlendiği muhteşem konser, hayatımızda iz bırakan bir sonuçla tamamlanmıştır” dedi.

 

 

Avrupa Gazete Yazarları Avukat Sevim Özdemir, İlkgül Karaca ve Arzu Sheridan

 

 

GÜLSİN ONAY

 

Gülsin Onay'ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin'den Japonya'ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 68 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Gülsin Onay'ın konser verdiği salonlar arasında Amsterdam Concertgebouw, Berlin Filarmoni Salonu, Viyana Konzerthaus, Londra Queen Elizabeth Hall ve Wigmore Hall, Paris Salle Gaveau, Washington DC National Gallery of Art ve New York Miller Theater yer almaktadır. Sanatçı Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali, Newport, Schleswig-Holstein, İstanbul gibi dünyanın önemli müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen, aranan bir ismidir. Gülsin Onay, 2004 yılında başlayarak kısa sürede dünya genelinde klasik müzik çevrelerinin dikkatini çekmeyi başaran Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır. 

 

Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay'ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Hocası Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Sanatçı, kendisine adanmış olan Saygun'un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner ve Tabakov'un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun'un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhittin Dürrüoğlu-Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini sanatçıya ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Onay için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche'ı bestelemiştir. 

 

Türk piyanist. "Harika çocuk" olarak başladığı müzik yaşamını dünyanın önemli orkestraları ve şefleriyle çalışmalar yaparak sürdüren sanatçı, aynı zamanda Ahmed Adnan Saygun’un eserlerinin dünyaya tanıtılmasına ve sevilmesine öncülük etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından verilen Devlet Sanatçısı ünvanının sahibidir. Müzisyen bir anne babanın kızı olan Gülsin Onay, piyanoya üç buçuk yaşında annesi ile başladı. İlk konserini altı yaşında TRT İstanbul Radyosu’nda verdi. Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında, iki yıl Mithat Fenmen ve Ahmed Adnan Saygun tarafından Ankara’da özel eğitim verilerek 12 yaşında Fransa’ya gönderildi. Pierre Sancan, Monique Haas, Pierre Fiquet ve Nadia Boulanger ile çalışarak Paris Konservatuvarı’nın yüksek bölümünden 16 yaşında, “Premier Prix du Piano” derecesi ile mezun oldu. Mezuniyetinin ardından çalışmalarını Bernhard Ebert ile sürdürdü.

 

Ödüller/Payeler

 

Devlet Sanatçısı (1987)

 

Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktorası (1988)

 

UNICEF Türkiye Milli Komitesi İyi Niyet Elçisi (2003)

 

Hacettepe Üniversitesi Fahri Doktorası (2007)

 

Polonya Üstün Hizmet Nişanı (2007)

 

Sevda Cenap And Müzik Vakfı 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası

 

42. İstanbul Müzik Festivali Onur Ödülü (2014)

 

 

 

 

BAŞKAN MEHMET GAYGUSUZ

 

İngiltere'de, Başbakan David Cameron'ın liderliğindeki Muhafazakar Parti 7 Mayıs'ta yapılan genel seçimde tahminlerin ötesinde bir başarı elde etti. Neredeyse Türk seçmen ve oyu olmayan bir şehirden İngilizlerin oyu ile belediye başkanı seçilen Muhafazakar Parti ( Conservative Party) Mehmet Gaygusuz, belediye başkanı olarak Türkleri gururlandırdı. İngiltere’nin en eski yerleşim yerlerinden olan anayasası olmayan ülkedeki yasaların dayandığı ünlü Magna Carta'nın imzalandığı şehir olan St Albans şehrindeki secimleri kazanan Mehmet ( Salih) Gaygusuz tarih yazdı. Londra’ya yakın olan St Albans şehrinde ilk defa bir Türk Belediye başkanı seçildi. St.Albans Kasabasına 43 yıl önce gelen Mehmet Gaygusuz, şunları söyledi:  “Bu tarihi değerleri olan eski St Albans şehrinin ilk yabancı belediye başkanlığı görevini kazandım. Hiçbir Türk seçmenim yok. Bir Türk kökenli aday olarak tamamen İngiliz seçmenlerle seçildim. Böyle bir göreve layık görüldüğüm icin seçmenlerime minnetdarım.”

 

 

Karadenizli Belediye Başkanı’na Destek İçin 11 Mart’ta Balosuna Gidelim

 

1972 yılında Trabzon’dan İngiltere’ye gelip daha sonra St Albans şehrine yerleşen Mehmet Gaygusuz 3 dönemdir Muhafazakar partiden belediye meclis üyeliği  yürütmekte.  Halen St Albans şehri Belediye Başkanı. 11 Mart’ta düzenleyeceği baloya katılımlarınız Türk belediye başkanına ve Türkiye’yi tanıtmaya büyük destek sağlayacaktır. Balo hakkında bilgi almak ve biletler için: 01727 819 544

 

 

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi