Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

10. Anadolu Kültür Festivali Başlıyor

Anadolu Kultur Festivali

Anadolu Toplum Derneği ve Süleymaniye Kültür Merkezi’nin geleneksel olarak ortaklaşa düzenlemiş olduğu Anadolu Kültür Festivali başarılı olarak geçirdiği dokuz yılın ardından kalabalık ziyaretçi topluluğu ve zengin bir program ile 27 -30 Mayıs tarihleri arasında Clissold Park’ta yapılacak.

Avrupa Ajansı (AVA)-2007 yılında Londra’nın Stoke Newington bölgesindeki Clissold park’ta küçük bir kermes olarak başlayan Anadolu Kültür Festivali 27 – 30 Mayıs 2016 tarihleri arasında 10. Yılını kutlamaya hazırlanıyor. 

Anadolu Toplum Derneği ve Süleymaniye Kültür Merkezi’nin geleneksel olarak ortaklaşa düzenlemiş olduğu Anadolu Kültür Festivali başarılı olarak geçirdiği dokuz yılın ardından kalabalık ziyaretçi topluluğu ve zengin bir program ile 27 -30 Mayıs tarihleri arasında Clissold Park’ta  yapılacak.

Festival Düzenleme Komitesi’nin verdiği bilgiye göre, onuncu yılında festival 4 gün sürecek ve büyük açılış 28 Mayıs Cumartesi saat 14:00’de olacak. Geleneksel hale gelen Festival, dokuz yıl boyunca İngiliz ve Türk Bakanlar, Milletvekilleri, siyasetçiler ve bürokratların yanı sıra Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği ve Londra Konsolosluğu, Lord’lar kamarası üyeleri, KKTC Temsilcisi, Belediye Başkanları, Meclis üyeleri, Yerel ve Türk Toplumu dernek temsilcileri ve yoğun bir halkın katılımı ile gerçekleşti. Her geçen yıl ziyaretçisi sayısı ile de büyüyen festival, geride kalan dokuz yılda 50 bini aştı ve onuncu yılda daha çok ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. 

 

Anadolu Kültür Festivali'nde yetkililer, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, TC Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar eşliğinde plaket takdim ettiler.

 

 

FESTIVALE SPONSOR OLUN!

Clissold Park’ta yaklaşık 13 bin m2 lik geniş bir alanda ve onlarca farklı çadırda zengin Anadolu kültürünün tanıtılacağı Festival’e bu yıl Türkiye’den de yerel belediyeler de katılarak yöresel kültürlerini ve turizm zenginliklerini Türk ve yabancı ziyaretçilerlerle paylaşacaklar. 

Ayrıca Türk Havayolları ve Ülker başta olmak üzere yerel ve uluslararası birçok firma dokuz yıldır bu festivale sponsor olarak ürün ve hizmetlerini ziyaretçilerle paylaşıyorlar. Onuncu yılda sponsor olmak isteyen firmalar Festival yetkilileri ile www.anatolianfest.com websitesi üzerinden irtibata geçebilecekler. 

 

 

YINE DOLU BİR PROGRAMLA…

Anadolu’nun zengin mutfağından lezzetli ev yemekleri, lahmacun, gözleme, tantuni, kumpir, pide, künefe ve daha bir çok yemek ve tatlı çeşitleri, festival boyunca  lezzete önem verenlerle buluşacak. Ayrıca yine geleneksel hale gelen Bursa Mehter Takım’ı konseri, yağlı güreş turnuvaları, Nasreddin Hoca, Keloğlan ve değişik sahne gösterileri ile süpriz sanatçılar da Festivale gelen ziyaretçilerle olacak. 

Farklı ingiliz okullarından ve her yaş grubundan binlerce öğrenci festivalin ilk iki gününde festivali ziyaret ederek Anadolu Kültür’ünü tanıma ve yemeklerini tatma fırsatı bulacak. Yoğun bir etkinlik programının hazırlandığı festival süresince Hüseyin Goncagül ve tiyatro grubu tarafından Hacivat ile Karagöz, İbiş ve Nasreddin Hoca skeçleri, Jonglor ve kukla gösterileri onuncu yılında da festivalin renkli bölümleri arasında yer alacak.

 

 

KÜLTÜR ÇADIRINDA EL SANATLARINI KEŞFEDİN!

Ailelere çocuklarıyla birlikte eğlenme ve piknik yapma imkanı sunulacak festivalde Anadolu’nun farklı lezzetleri festival süresince farklı çadır ve stantlarda ziyaretçilerin damak zevkine sunulacak. Geçtiğimiz dokuz yılda olduğu gibi onuncu yılında da geleneksel Türk el saray sanatları, Filografi, Hat ve Ebru sanatı, cam ve süsleme sanatı gibi sanat gösterileri Kültür çadırında ziyaretçilerin ilgisine sunulacak. 

27 Mayıs Cuma günü sabah başlayıp 30 Mayıs Pazartesi akşamına kadar açık olacak festival hergün 10:00 ve 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. 

Festival hakkında ve Sponsorlukla ilgili bilgi almak için 07766491012’dan festival yetkilileri ile görüşebilirsiniz. 

Festivalde birlikte olmak 10. yılımızı hep birlikte kutlamak dileğiyle…

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi