Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Mustafa Yeneroğlu, Diyarbakır Sur’da İbadethane ve anıtsal yapıları koruyacağız

mustafa_yeneroglu

İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu Diyarbakır Sur‘daki ibadethanelerin kamulaştırılmasına yönelik haberlerle ilgili açıklamada bulundu.

Diyarbakır Sur’daki ibadethanelerin kamulaştırılması: “İbadethane ve anıtsal yapıları korumak her zaman önceliğimiz olacaktır.”

İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu Diyarbakır Sur‘daki ibadethanelerin kamulaştırılmasına yönelik haberlerle ilgili açıklamada bulundu. Yeneroğlu açıklamasında, “Kültür miraslarının korunması ve ihyası en önemli hedefimizdir. Diyarbakır Sur’daki ibadethane ve anıtsal yapıları sadece bölge halkı için değil, tüm dünya için korumak ve gelecek nesillere emanet etmek her zaman önceliğimiz ve gayemiz olacaktır.” dedi.

 

Mustafa Yeneroğlu şunları kaydetti: “4/11/2012 tarihli ve 28457 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlanan 2012/3900 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Diyarbakır ili, Sur ilçesinde bulunan belirli alanlar riskli alan ilan edilmiştir. 25/3/2016 tarihli ve 29664 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2016/8659 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile de ilan edilen riskli alan sınırları içerisinde bulunan ve bu Karara ekli listede belirtilen taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırılmıştır.

 

Alınan bu acele kamulaştırma kararı üzerine, yerli ve yabancı basında bölgedeki vakıf eserlerinin, kiliselerin ve camilerin kamulaştırılacağına dair haberler çıkmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Fatma Güldemet Sarı’nın farklı zamanlarda ve mecralarda belirttiği üzere, Sur’daki çalışmalar 2012 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilen “Koruma Amaçlı İmar Planı” çerçevesinde yapılacaktır. Bu çerçevede, vakıf eserlerine, kilise ve camilere yönelik herhangi bir kamulaştırma söz konusu değildir. Söz konusu vakıf eserleri ve ibadethaneler, hem tapu kayıtlarında hem de kültür varlıklarında tescilli eser olarak değerlendirilmektedir. Tescilli eserler kamulaştırılmamakla birlikte, bölgede yaşanan olaylar nedeniyle, zarar gören bu eserler aslına uygun olarak restore edilecektir. Bunların ne mülkiyetlerine ne de tarihi eser kimliklerine herhangi bir zarar getirilmesi mümkün değildir.

 

Ayrıca, söz konusu acele kamulaştırma kararı, tarihi yapıların görünürlüğünü ortaya çıkartmak ve varsa etrafındaki çarpık yapıları ortadan kaldırmak için alınmıştır. Aynı parselin içerisinde, vakıflara ait eserlerin yanında şahısların kullanımında olan çarpık, riskli yapılar bulunmaktadır. Kamulaştırma kararı, buradaki şahıs kullanımındaki taşınmazlarla ilgilidir. Alınan bu yetki, ister cami ister kilise olsun, sadece tarihi yapıları korumaya yönelik olacaksa kullanılacaktır.

 

Bilindiği üzere; Diyarbakır’daki Ermeni Sur Kilisesi, Ermeni Katolik Kilisesi gibi birçok anıtsal yapı ülkemiz genelinde Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından restore edilmiş durumdadır. Bundan sonraki süreçte de kültür miraslarının korunması ve ihyası en önemli hedeftir. Mesudiye Medresesi, Sarı Saltuk Türbesi ve Tekkesi, Çardaklı Hamamı, Aslanlı Çeşme, Kuyumcular Çarşısı, Keldani Kilisesi ve Fatih Paşa Cami gibi nice ibadethane ve anıtsal yapıyı sadece Diyarbakır halkı için değil, tüm dünya için korumak ve gelecek nesillere emanet etmek her zaman önceliğimiz ve gayemiz olacaktır.”

 

 


Mozart’ın Idomeneo oyunu İstanbullu opera severler ile buluşuyor

Müzik dehası Mozart’ın savaş sonrası Girit Adası’nda geçen bir aşk hikâyesi etrafında kurguladığı ünlü eseri ‘Idomeneo’ İstanbullu opera severler ile buluşuyor.

Mert Erkan Defilesi, Keşke bordo ekoseli bir eteğim olsaydı şiirinden

Mert Erkan, Sonbahar 2017 koleksiyonunu, Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında moda severler ile buluşturdu

Tiyatro oyunundaki kız kıza öpüşme sahnesi tepki çekecek

Kadıköy'de Akla Kara Tiyatrosu'nda sahnelenen '15 Dakikalık Şöhret İçin Neleri Göze Alırsınız?' oyunun prömiyerinde kız kıza öpüşme sahnesinin tepki çekeceği iddia ediliyor.