Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

İYİ BİR EVLİLİK İÇİN ALTIN KURALLAR


İyi ve sağlam bir aile yapısının altın kuralları olmalıdır. Bu kuralları, 3 K, 6 S formülüyle şöyle açıklayabiliriz. Önce 3 K formülünü yazalım.

3 K: kafa, kalp ve kasa birliğidir.

Eşler arasında kafa, kalp ve kasa birliği olmalıdır. 

Peki bu nedemektir?

1) Kafa Birliği; aile, hedeflerini birlikte kararlaştırır. Aile neyi ne zaman nerede yapacağında hem fikirdir. Özellikle çocukları yetiştirmede anne ve baba tek fikir olmalıdır. Bunun için elbette kendi aralarında istişare edip bunun kararının verirler. Çünkü biri Mersine diğeri tersine giderse o aile yürümez.

2) Kalp Birliği; gönül birliğidir. Eşlerin sadece ama sadece birbirlerini sevmesidir. Bir kalpte ancak bir kişiye yer vardır. O da eşidir. Onun için gençler, evlenmeden önce birbirlerini yakından tanımalıdırlar. Ortak gönül bağları, zevkleri, neşeleri olmalıdır.

3) Kasa Birliği; öncelikle bir ailenin geçimini sağlayacak düzenli bir gelirinin olması gerekir. Hollandalılar onun için ‘önce iş, sonra eş’ derler. Bunun yanında “Ak akçe kara gün dostudur” atasözünden hareketle ailede tasarruf fikri olmalıdır. Harcamalar, çok planlı istişare edilerek yapılmalıdır. Ayağımızı bütçemize göre uzatmalıyız. Ailenin huzuru buna bağlıdır. Aksi durum borçlanmadır. Bu durdum da  ailenin dağılmasına bile yol açabilir.

 

 

 

Şimdi 6 S formülüne bakalım.

1) Sevgi; evliliğin ve ailenin çimentosudur. Çünkü sevgisiz, aşksız bir evlilik çok zor yürür. Öyleyse evlenecek gençler birbirlerini candan ve yürekten çok sevmelidirler. Ve bu sevgilerini her an dile getirmelidirler. ‘Seni çok seviyorum hayatım’ demelidirler. Sevgisiz bir hayat,  susuz  bir çiçeğe benzer. Hayata ve evliliğe can veren, sevgidir.

2) Saygı; eşlerin birbirlerini sevmelerinin yanında saygı göstermeleri de esastır. Çünkü saygı göstermek eşine değer vermektir. Onu kendisiyle eşit görmektir. Böylece ailede kimse kendini üstün görmez. Çünkü ailede eşler, eşit partnerdirler.

3) Sadakat; eşlerin birbirlerine dürüstçe bağlı olmasıdır. Evlendikten sonra evlilik anlaşmasına bağlı kalıp artık kimse kimseyi aldatmayacak. Çünkü aldatmak evlilğin ve ailenin yıkımını hazırlar. Dolayıyısıyla eşler birbirlerine sadakatla bağlı olmalıdırlar.

4) Samimiyet; aile ilişkileri, içten, candan samimi birlikteliği gerektirir. İşte bunun adı da samimiyettir. Zaten samimi olmayan hiç bir ilişki uzun süre yaşayamaz. Samimiyet, insanın içinin ve dışının aynı olmasıdır. Özü ve sözü bir olmaktır. Doğru ve dürüst olmaktır.

5) Sabır; acıya, üzüntüye, zorluk, haksızlık ve güçlüklere ses çıkarmadan tahammül etmektir. Sabır olmadan değil bir aile ilişkilerini, insan ilişkilerini bile götürmek mümkün değildir. Öyleyse ailemizin devamı ve geleceği için sabırlı olmalıyız. Hemen tepki vermek yerine durup beklemeliyiz. Zaman birçok şeyin ilacıdır.

6) Sohbet; tatlı dil, güler yüzle karşılıklı konuşmaktır. Ailenin devamı için temel değerlerden birisi de tatlı, eğitici, öğretici ve şakacı sohbetlerdir. Ailede eşler arasında ve çocuklarla güzel ve eğlendirici sohbetler aile bağlarını daha da güçlendirir. Unutmayalım ki her insan güzel ve tatlı sohbeti çok sever. Sohbetsiz günümüz olmaz. Çocuklarımıza da sohbetlerimizle güzel bir eğitim vermeliyiz.

 

Bizce iyi bir ailenin altın kuralları bunlardır. Bunlara eklenecek elbette sayısız kurallar da vardır. Ama önemli olan kuralların çokluğu değil uygulanmasıdır.

 

 

Bekir Cebeci

E-maüil: info@bekircebeci.com

Trabzon, 30 Nisan 2016

 


Mozart’ın Idomeneo oyunu İstanbullu opera severler ile buluşuyor

Müzik dehası Mozart’ın savaş sonrası Girit Adası’nda geçen bir aşk hikâyesi etrafında kurguladığı ünlü eseri ‘Idomeneo’ İstanbullu opera severler ile buluşuyor.

Mert Erkan Defilesi, Keşke bordo ekoseli bir eteğim olsaydı şiirinden

Mert Erkan, Sonbahar 2017 koleksiyonunu, Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında moda severler ile buluşturdu

Tiyatro oyunundaki kız kıza öpüşme sahnesi tepki çekecek

Kadıköy'de Akla Kara Tiyatrosu'nda sahnelenen '15 Dakikalık Şöhret İçin Neleri Göze Alırsınız?' oyunun prömiyerinde kız kıza öpüşme sahnesinin tepki çekeceği iddia ediliyor.