Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

VEREV KLOZET FUTURİST TASARIMCI SEMA GÜNAY'IN SAĞLIK İÇİN İLKELİ TASARIMI

VEREV klozet tasarim sema gunay

2010 yılında yazdığı Lüks Tüketim Eğilimi Ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Etkileşimi tezi ile MÜGSE Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden master derecesi alan yazar, ressam ve Sema Günay ülkemiz doğal kaynaklarından Lületaşına Türk Kristali adını verdiği projesi ile sürdürülebilirlik ilkesine katkı sağlayan projesini geliştirme çalışmalarına devam ederken,farklı bir çalışması ile arge çalışmalarına devam ediyor.

Annesini yakın zamanda  kanserden kaybeden sanatçı, son yıllarda hızla artan ve çaığn illeti olan bu hastalığı incelrken çok sayıda neden olduğunu farkederek, tüm vücuduna yayılan kanserin vb.hastalıklara genetik faktörlerin haricinde modern yaşamda yer alan endüstriyel ürünlerin de sebep olduğuna inananlardan.

 

Her tasarlanan ürünün hem faydalı hem zararlı yanları olabilir. Ar-ge bunları çözmeye yarar düşüncesi ile özellikle hızla yayılan bağırsak kanserinin nedenlerinden birinin alafranga tuvaletlerin hatalı tasarımları  olduğuna dikkat çekiyor. Bu alanda birkaç yıldır araştırma yapan tasarımcı, özellikle Asya ülkelrinde yer alan alaturka tarzı tuvaletlerinde kullanım zorluklarını bildiğinden bu ürünleri harmanlayarak farklı bir tasarım hazırladı.patenti için başvurmak üzere olduğunu belirten tasarımcı, “Evimizin ve sağlığımızın baştacı klozetler”adlı projesinde, sağlık için doğru ürün  şarttır ilkesi ile tasarlıyor.

 

Nasıl zehirli atıklar doğayı yokediyorsa, içimizdeki zehirli atıklarda bizi arsenik gibi yavaş yavaş öldürür diyen araştırmacı yazar ve tasarımcı aynı zamanda “Paon Bleu” adlı moda markasını da patent ile tescilledi.

 

Frigküm birliğine bağışladığı ve 3000 adet basılan ,dağıtılan Kral Midas Ve Türk Kristali’nin tılsımı  adlı yazdığı ve resimlediği fantastik ve bilimsel çıkışlı eserinin ardından,İskender-İ Zülkarneyn Ve Türk Kristali’nin Tılsımı adlı kitabı için de yağlıboya çalışmalarına devam eden sanatçı ve tasarımcı hedefim global dünyada yenilikçi bir sanatçı ve tasarımcı olarak anılmak ve çalışmlaarım ile dünyanın doğal ve kültürel güzelliklerini insanlığa eserlerimle bildirerek hizmet etmektir diyor.

 

“VEREV” klozet tasarımı, sema gunay, tasarımcı,2015-2016

“SAĞLIK İÇİN TASARIM”projesi


Mozart’ın Idomeneo oyunu İstanbullu opera severler ile buluşuyor

Müzik dehası Mozart’ın savaş sonrası Girit Adası’nda geçen bir aşk hikâyesi etrafında kurguladığı ünlü eseri ‘Idomeneo’ İstanbullu opera severler ile buluşuyor.

Mert Erkan Defilesi, Keşke bordo ekoseli bir eteğim olsaydı şiirinden

Mert Erkan, Sonbahar 2017 koleksiyonunu, Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında moda severler ile buluşturdu

Tiyatro oyunundaki kız kıza öpüşme sahnesi tepki çekecek

Kadıköy'de Akla Kara Tiyatrosu'nda sahnelenen '15 Dakikalık Şöhret İçin Neleri Göze Alırsınız?' oyunun prömiyerinde kız kıza öpüşme sahnesinin tepki çekeceği iddia ediliyor.