Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Manchester’da Hezarfen Ahmet Çelebi gösterisi

Manchester_Day__NWTCA__North_West_Turkish

İngiltere’nin Kuzey batısının en büyük festivali olan Manchester Day 2010 yılından beri her sene yapılıyor. Manchester ve çevre illerden yaklaşık 70,000 kişinin katıldığı ve bu yıl 19 Haziran’da gerceleşecek Manchester Day’in teması “Eureka” olarak seçildi.

AVRUPA AJANSI (AVA) MANCHESTER-Türk derneği olan North West Turkish Community Association’un Hezarfen Ahmet Çelebi temalı bir projesi geçiş töreninde teşhir edilmek üzere organizatorler tarafindan seçildi. Proje kapsaminda 6 metre yuksekliginde insa edilmis Galata kulesi maketi, tekerlekli platform uzerine ve bunun yanisira Hezarfen Ahmet Çelebi’nin hareketli maketi, marti maketleri ve galata kulesininin cevresindeki mimariyi temsilen bina maketleri ile dernek uyelerinden olusan 50 kisilik yetiskin ve cocuklarin katildigi grup geleneksel kiyatlerle, folklor ve davul zurna ekibinin esliginde projeyi ve playformu etkinlik dolayisi ile kapatilacak Manchester in Deansgate bolgesindeki ana cadde uzerinde yaklasik 2 kilometre,  70,000 bin seyirci onunde itecek ve gosteri yapacak. Etkinlik ile ilgili detayli bilgi www.manchesterday.co.uk da

 

 

Iletişim: nwturks@gmail.com

 

NWTCA (North West Turkish Community Association) www.nwtca.org.uk

 

Derneğin başlangıcı 2009 yılında hizmet vermeye başlayan "Northwest Turks" sosyal dayanışma grubuna dayanıyor. 5 Nisan 2016 yılında bu grup North West Turkish Community Association / Kuzeybatı İngiltere Türk Toplum Derneği adıyla dernekler komisyonuna kaydını yaptırarak resmi bir dernek haline gelmiştir.

 

Derneğin amaçları arasında kültürel, eğitici, öğretici, sosyal, sanatsal ve yardımlaşmaya yönelik konularda Kuzeybatı İngiltere ve Manchester’da yaşayan toplumumuza yardımcı olmak, insanların tanışmasını sağlamak, dayanışmalarını pekiştirmek, kültürümüzü tanıtmak ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek yer almaktadır.

 

Derneğin okulu North West Turkish Academy öğrencilerine Türkçe öğretmenin yanında, onların hem sosyal hem kültürel anlamda gelişmelerini sağlayarak çok kültürlü olmanın onlar için büyük avantaj olduğunu farketmelerine yardımcı olmaktadır. Şu anda iki çocuk sınıfı ve bir yetişkin sınıfı ile cumartesi günleri 2 ile 4 arası Reddish Vale Lisesi’nde eğitime devam etmekteyiz.

 
 
 

Devlet Bahçeli'yi anlatan o kitaba toplatılma kararı

Aydınlık Gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar'ın yazdığı bugün piyasaya çıkarılan "Devlet Bahçeli ve Ülkücüler" kitabı hakkında toplatılma kararı verildi.

Recep İvedik 5 filminin fragmanı yayınlandı

Sevilerek izlenen Recep İvedik serisinin beşinci filminin fragmanı yayınlandı.

VAR GİT GÜZEL VAR GİT

Kekik kokulu yaylalarda gezersin Gerdanına gök boncuk dizersin Bilmemki beni neden üzersin Var git guzel  zamanım değil Yaylanın doruklarındadır yerimiz Koyun keçidir  evvelden sürümüz Çok ömür geçirdi  herbirimiz Senin için koşar gelir