Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Oğuz Han’ın Otağı Kocayayla’da Kuruluyor

Oğuz Han’ın Otağı Kocayayla’da Kuruluyor

TÜRK DÜNYASI ATA SPORLARI ŞÖLENİ BURSA’DA DÜZENLENİYOR. İki gün sürecek şenlikte; dört nala giden at üzerinde oğlak kapma oyunu olarak bilinen “Kök Börü Oyunu”, Kuşak, Aba ve Moğol güreşleri, Atlı Güreş, At üzerinde akrobasi, Atlı okçuluk, Ok atma, mızrak atma, kılıç oyunu, matrak oyunu, cirit oyunu gibi savaş ve spor oyunları sergilenecek.

İSMAİL CENGİZ yazdı. Bursa Büyükşehir Belediyesi yine bir ilke imza atıyor. Bir çok festivale ev sahipliği yapan Bursa, bu defa Türk Dünyası Ata Sporları Şöleni’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 23-24 Temmuz tarihlerinde Keles ilçesindeki tarihi Kocayayla’da gerçekleştirilecek “Türk Dünyası Ata Sporları Şöleni”nde; 5000 yıllık geçmişe sahip tarihi spor oyunları sergilenecek. Ecdatlarımızın yüzlerce yıldır barış ve savaş dönemlerinde zinde kalmak için oynadıkları spor ve savaş oyunlarından örneklerin sunulacağı şenlikte, mangala (köçürme), tokuz taş, satranç, alış(kemik) atma gibi stratejik akıl oyunlarından da örnekler sunulacak ve iki gün süreyle katılımcılara uygulamalı dersler verilecek.

 

            İki gün sürecek şenlikte; dört nala giden at üzerinde oğlak kapma oyunu olarak bilinen “Kök Börü Oyunu”, Kuşak, Aba ve Moğol güreşleri, Atlı Güreş, At üzerinde akrobasi, Atlı okçuluk, Ok atma, mızrak atma, kılıç oyunu, matrak oyunu, cirit oyunu gibi savaş ve spor oyunları sergilenecek.

 

            Özellikle Van-Erciş’e bağlı Ulupamir ve Kırgızistan’a bağlı Çolpanata’dan gelecek olan Kırgız sporcuların at üzerinde yapacakları müthiş bir görsel şov bizleri bekliyor.

 

            16 Türk Devleti’ni temsilen 16 çadırın kurulacağı şenliğe; Kırgız, Özbek, Türkmen, Moğol, Afgan, Kazak ve Tatar sporcuların yanısıra soydaş ve göçmen STK temsilcileri de katılacak.

 

            Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu’nun organizasyonunda Türkiye’de ilk defa gerçekleştirikecek festivalde; iki gün süreyle göçmen dernek ve vakıfların yöresel ürünleri sergilenecek, “Toy”da geleneksel milli sofralar kurulacak, kazanlarda pilavlar, mantılar yapılacak. hoyratlar, türküler söylenecek. Ayrıca göçmenlerin kanaat önderlerinin katılımıyla “Aksakallar Kurultayı” düzenlenecek.

 

            Türklerin tarihten bu yana oynadıkları “spor ve akıl oyunları”nı iki gün süreyle canlı gözlerle görebileceğiniz ve beğeniyl izlenen “Diriliş” dizisindeki havayı teneffüs edebileceğiniz “Türk Dünyası Spor Etkinlikleri Şöleni”ne, Türkiye’nin bir çok yöresinden binlerce kişinin katılması bekleniyor.

 

            Her zaman ilklere imza atan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ekip arkadaşlarını ayakta alkışlıyorum ve “savaş ve beceri oyunları”nın en güzel örneklerinin sergileneceği görsel şovu kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

 

Vizyonda rekor kırması bekleniyordu gişede resmen çakıldı

Grinin Elli Tonu serisinin bu ay vizyona giren ikinci filmi Karanlığın Elli Tonu gişede hüsrana uğradı.

Recep İvedik 5'e yoğun ilgi bakın film 3 günde kaç kişi tarafından izlenmiş

17 Şubat vizyona giren Recep İvedik 5 filmine insanlar adeta akın etti. Yapılan açıklamaya göre 3 günde film toplam 1 milyon 890 bin 410 kişi tarafından izlendi.

Recep İvedik 5 ilk dört günde rekor kırdı

Şahan Gökbakar'ın yeni sinema filmi Recep İvedik 5 yeni bir rekora imza attı