Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Oğuz Han’ın Otağı Kocayayla’da Kuruluyor

Oğuz Han’ın Otağı Kocayayla’da Kuruluyor

TÜRK DÜNYASI ATA SPORLARI ŞÖLENİ BURSA’DA DÜZENLENİYOR. İki gün sürecek şenlikte; dört nala giden at üzerinde oğlak kapma oyunu olarak bilinen “Kök Börü Oyunu”, Kuşak, Aba ve Moğol güreşleri, Atlı Güreş, At üzerinde akrobasi, Atlı okçuluk, Ok atma, mızrak atma, kılıç oyunu, matrak oyunu, cirit oyunu gibi savaş ve spor oyunları sergilenecek.

İSMAİL CENGİZ yazdı. Bursa Büyükşehir Belediyesi yine bir ilke imza atıyor. Bir çok festivale ev sahipliği yapan Bursa, bu defa Türk Dünyası Ata Sporları Şöleni’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 23-24 Temmuz tarihlerinde Keles ilçesindeki tarihi Kocayayla’da gerçekleştirilecek “Türk Dünyası Ata Sporları Şöleni”nde; 5000 yıllık geçmişe sahip tarihi spor oyunları sergilenecek. Ecdatlarımızın yüzlerce yıldır barış ve savaş dönemlerinde zinde kalmak için oynadıkları spor ve savaş oyunlarından örneklerin sunulacağı şenlikte, mangala (köçürme), tokuz taş, satranç, alış(kemik) atma gibi stratejik akıl oyunlarından da örnekler sunulacak ve iki gün süreyle katılımcılara uygulamalı dersler verilecek.

 

            İki gün sürecek şenlikte; dört nala giden at üzerinde oğlak kapma oyunu olarak bilinen “Kök Börü Oyunu”, Kuşak, Aba ve Moğol güreşleri, Atlı Güreş, At üzerinde akrobasi, Atlı okçuluk, Ok atma, mızrak atma, kılıç oyunu, matrak oyunu, cirit oyunu gibi savaş ve spor oyunları sergilenecek.

 

            Özellikle Van-Erciş’e bağlı Ulupamir ve Kırgızistan’a bağlı Çolpanata’dan gelecek olan Kırgız sporcuların at üzerinde yapacakları müthiş bir görsel şov bizleri bekliyor.

 

            16 Türk Devleti’ni temsilen 16 çadırın kurulacağı şenliğe; Kırgız, Özbek, Türkmen, Moğol, Afgan, Kazak ve Tatar sporcuların yanısıra soydaş ve göçmen STK temsilcileri de katılacak.

 

            Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu’nun organizasyonunda Türkiye’de ilk defa gerçekleştirikecek festivalde; iki gün süreyle göçmen dernek ve vakıfların yöresel ürünleri sergilenecek, “Toy”da geleneksel milli sofralar kurulacak, kazanlarda pilavlar, mantılar yapılacak. hoyratlar, türküler söylenecek. Ayrıca göçmenlerin kanaat önderlerinin katılımıyla “Aksakallar Kurultayı” düzenlenecek.

 

            Türklerin tarihten bu yana oynadıkları “spor ve akıl oyunları”nı iki gün süreyle canlı gözlerle görebileceğiniz ve beğeniyl izlenen “Diriliş” dizisindeki havayı teneffüs edebileceğiniz “Türk Dünyası Spor Etkinlikleri Şöleni”ne, Türkiye’nin bir çok yöresinden binlerce kişinin katılması bekleniyor.

 

            Her zaman ilklere imza atan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ekip arkadaşlarını ayakta alkışlıyorum ve “savaş ve beceri oyunları”nın en güzel örneklerinin sergileneceği görsel şovu kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

 

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi