Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

ANADOLU LEOPARI VE GORDİON DÜĞÜMÜ TABLOSU MÜZAYEDE'DE

ANADOLU LEOPARI VE GORDION DUGUMU

Ressam Sema Günay’ın “ANADOLU LEOPARI VE GORDİON DÜĞÜMÜ” adlı tablosu Müzayede ile satışa çıkarılacak. “Kral Midas ve Türk Kristali’nin tılsımı” adlı resimli fantastik öyküsü ile ilgili seminerlerine başladı

Paon Bleu adlı giyim markasının kurucusu,yazar, kreatif tasarımcı ve ressam Sema Günay aynı zamanda kültür turizmine ışık tutan, bağış eseri ve Frigküm birliği’nin 3000 adet bastırarak il turizm müdürlüklerine dağıttığı “Kral Midas ve Türk Kristali’nin tılsımı” adlı resimli fantastik öyküsü ile ilgili seminerlerine başladı. "Sevgi projesi”olarak adlandırdığı ve “Türk kristali” adını verdiği lületaşı ile tasarladığı ürünleri ile birçok kez Eskişehir Büyükşehir belediyesine ve valiliğine başvuran sanatçı, kitabın içeriğinin ve  resimlerinin sergilenmesi için yeniden Frigküm’e ve ilgili makamlara başvuracak.

 

 

 

Görüşmelerinde ülkemizin saygın küratörleri ve profesörlerinden sanatsal anlamda destek bulduğunu belirten sanatçı, sergileme ve üretimde maddi ve manevi anlamda da resmi makamlar ve sponsor desteği aramakta. İkinci kitabında da Frig vadilerini de kapsayan ve Büyük İskender’în rotası doğrultusunda ilerleyen kronolojik ve fantastik öyküsü” İskender_i Zülkarneyn ve Türk Kristali’nin Tılsımı “için resimleme aşamasında olan sanatçı ve tasarımcı kitabında yer alacak olan “ANATOLİAN LEOPARD VE GORDİON KNOT”adlı yağlıboya eserinde de nesli tükenmekte olan ve yüzyıllardır nadir rastlanan bir leopar cinsi olan Anadolu leoparını ve Helen Seferi sırasında rotasına aldığı bu bölgeye giden Büyük İskender’in çözmekte zorlandığı ve sabırsızlanıp kılıcı ile keserek dünyanın hakimi olacağını inandığı “Gordion Düğümü”nü betimledi.

“ Gordion düğümü”, Frigya’ya kral olan Makedonya kraliyet soyundan gelen ve göç ederek günümüzdeki adı  Fethiye ,antik çağdaki adı  Thelmesos’ta yaşayan çiftçi  Gordias’ın, Gordion şehrine girişinde onu kral yapan tanrılara armağan ettiği öküz arabasına attığı, çözen kişinin“dünyanın hakimi olacağına inanılan düğümdür. 

 

Bu düğüm o yüzyıllarda kolay bükülmesi ile eşsiz mobilyalar üzerine kızılcık ağacının dallarının içiçe geçirilme tekniği ile oluşmuştur.

Makyaj ve fotoğraf çalışmalarını öğrencisi genç sanatçı Zeynep Ece Güna’ın ,stylingliğini kendi yaptığı çekimlerinde nesli tükenen “Anadolu leoparı ve Gordion düğümü’”nün ülke ekonomisine getirisini ve acil önlemler ,reklam ve pazarlama prensipleri ile dikkate alınması gerektiğini sanat ile vurgulamak istediğini belirten sanatçının eseri ve görselleri ikinci kitabında da yer alacak.

Müzayede ile satışa çıkartmayı planladığı eserinin soyut çalışmalrını da gerçekleştirceğini belirten sanatçı,konu ile alakalı video ile de görseli zengin bir kısa film planlıyor.


Oscar ödül törenine damga vuran Trump tepkisi

89. Oscar ödül töreninde Trump'ın 7 Müslüman ülke vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesi ve göçmenler hakkındaki sözlerine yönelik tepkiler dikkati çekti

Oscar Ödül Töreni'nde yönetmen Kur'an'dan ayet okudu salonda alkış koptu

Oscar Ödül Töreni'nde "En İyi Belgesel" dalında ödül alan "Beyaz Kasklar" ın yönetmeni törene Kur'an'dan okuduğu ayetle damga vurdu. Kur'an-ı Kerim'in 32. ayetini okuyan (Bir hayatı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış olur) yönetmen salondan Suriye'de barışın sağlanması için alkış istedi.

İşte 2017 Oscar'ın kazanan oyuncuları ve filmleri

89. Oscar Ödül Töreni'nde kazananlar açıklandı.