Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası,

TÜRKSOY Gençlik Orkestrası

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı tarafından 2010 yılında, Türkçe konuşan halkların müzik potansiyelinin evrensel klasik müzik diliyle yansıtılması, Türk kültürünün ve Türk klasik müzik bestelerinin daha yakından tanınmasının sağlanması ve popülerleştirilmesi amacıyla kurulan TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, TÜRKSOY üyesi ülkelerde bulunan konservatuarlarda öğrenim görmekte olan yetenekli öğrencilerinden oluşmaktadır.

 Avrupa’da ise İngiltere’nin Londra ve Oxford şehirlerinin yanı sıra İskoçya’nın Edinburg ve Glasgow şehirlerinde konserler gerçekleştirecektir.  Her yıl TÜRKSOY’a üye ülke kültür bakanlıkları vasıtasıyla seçilen gençler TÜRKSOY’un organizasyonunda bir araya gelerek repertuvar çalışması gerçekleştirmekte, gerçekleştirilen çalışmaların akabinde ise dünyanın farklı noktalarında konserler düzenlenmektedir. Konserlerinde Türk bestekarlara ait birbirinden özel eserlerin yanı sıra dünya klasikleri’ne de yer veren TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, kuruluşundan bu yana farklı sanatçılarla 9 kez toplanmış, dünyanın önemli sanat merkezlerinde 40 solo konserle sahne almıştır. 2011 ‘de Türk devletlerinin bağımsızlıklarının 20. Yıldönümüne ithaf edilen ilk albümünü yayınlayan TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası 2013 yılında TÜRKSOY’un kuruluşunun 20. Yıl dönümüne ithafen ikinci albümünü kaydetmiştir.  

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası 2016 turnesi kapsamında Türkiye’de Ankara, İstanbul ve Bolu; Avrupa’da ise İngiltere’nin Londra ve Oxford şehirlerinin yanı sıra İskoçya’nın Edinburg ve Glasgow şehirlerinde konserler gerçekleştirecektir. 

Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. Yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilecek konserlerde Uygur kökenli ünlü maestro Anvar Akbarov şef olarak yer alırken orkestrada bu yıl Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu’na bağlı Başkurdistan, Tataristan ve Hakas Cumhuriyeti’nden genç yetenekler yer alacak.

 

Turne Takvimi

11 – 24 Temmuz 2016

Orkestra’nın Toplanması, Uygur Asıllı Şef Anvar Akbarov yönetiminde çalışmaların Bolu şehrinde gerçekleştirmesi.

25 Temmuz 2016 : Oxford Üniversitesi Sheldonian Tiyatrosu, Oxford, İngiltere

26 Temmuz 2016: Londra St James Katedrali, Londra, İngiltere

28-29 Temmuz : Glasgow Kraliyet Konser Salonu, Glasgow, İskoçya

30 Temmuz: Edinburg Greyfiars Kirk Katedrali, Edinburg, İskoçya

 

Katılımcı Ülkeler: Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Türkiye, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu'nun özerk Cumhuriyetleri Altay, Başkurdistan, Hakas, Saha, Tataristan, Tıva ve Moldova'ya bağlı Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi

TÜRKSOY Hakkında 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türk dili konuşan halklar ve ülkeler arasında dostane ilişkiler kurarak, ortak Türk kültürünü, dilini, tarihini, sanatını, gelenek ve göreneklerini araştırmak, geliştirmek, korumak ve gelecek kuşaklara aktararak kalıcı kılmak amacıyla çalışmalarını sürdüren uluslararası bir kültür-sanat teşkilatıdır.

TÜRKSOY, 12 Temmuz 1993 tarihinde Almatı'da, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Türkiye ve Özbekistan'ın kültür bakanları tarafından imzalanan anlaşma ile kurulmuştur. Daha sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu'nun özerk Cumhuriyetleri Altay, Başkurdistan, Hakas, Saha, Tataristan, Tıva ve Moldova'ya bağlı Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi TÜRKSOY’a gözlemci statüsünde üye olmuşlardır. TÜRKSOY bugün, Türk dili konuşan 14 devlet ve topluluğu çatısı altında birleştiren, faaliyetleri ise sadece üye ülkelerle sınırlı kalmayan uluslar arası bir örgüttür.

Örgütün en üst karar verme organı üye ülkelerin Kültür Bakanlarından oluşan Daimi Konsey’dir. Daimi Konsey toplantılarında alınan kararlar, TÜRKSOY Genel Sekreterliği tarafından icra edilir.

TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevini 29 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Kazakistan Eski Kültür Bakanı Düsen Kaseinov yürütmektedir. Genel Sekreter yardımcılığı görevinde ise, Prof. Dr. Fırat Purtaş bulunmaktadır. Teşkilatta ayrıca üye ülkelerin Kültür Bakanlıkları tarafından tayin edilen temsilciler görev yapmaktadır.

Türk dünyasının UNESCO’su olarak tanımlanan TÜRKSOY, Birleşmiş Milletler, UNESCO, Avrupa Konseyi, ISESCO, MFGS (Uluslararası İnsani İşbirliği Vakfı) gibi uluslararası kuruluşlarla sık sık işbirliği yapmaktadır.

Türk cumhuriyetlerinin Kültür Bakanlarının iradesiyle ortaya çıkan etkin bir kültürel diplomasi kurumu olarak TÜRKSOY, 1993 yılından buyana bir yandan Türk halklarının kültürel ortaklığının güçlendirilmesi bir yandan da Türk kültürünün dünyaya tanıtılması amacı doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi