Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

'Türk Dünyası Olimpiyatları Düzenlenmeli'

etnospor

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı İsmail Cengiz, 'TÜRK OLİMPİYATLARI DÜZENLENMELİ' dedi

            26-28 Ağustos tarihlerinde İstanbul Küçükçekmece’de Etno Spor Konfederasyonu tarafından gerçekleştirilen ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ’nde Türk Dünyası temsil edildi. Etkinlik alanında kurulan yirmi dört Boz Üy çadırının yer aldığı Türk Dünyası Obası’nda; Doğu Türkistan’dan Balkanlar’a uzanan coğrafyada yaşayan Türk Devlet ve Toplulukları temsil edildi.

 

            Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu’nun öncülüğünde oluşturulan çadırlar, Türk dünyasına ait yöresel eşyalarla, giysilerle, kilimlerle süslendi, yöresel sofralar kuruldu, yöresel müzikler eşliğinde halk dansları oynandı.

 

            Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, Irak Türkleri Derneği, İstanbul Nogay Türkleri Derneği, Kazak Türkleri Derneği, Bulgaristan Türkleri Derneği, Kazak Türkleri Vakfı, Kırım Türkleri Derneği, Terekeme-Karapapak Türkleri Derneği, Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği, Afganistan Türkleri Derneği, Afganistan Türkmenleri Derneği, Suriye Türkleri Derneği, Şanlıurfa Özbekleri Derneği, Oğuz Derneği, Dünya Türkleri ve Akraba Toplulukları Derneği, Ulupamir Derneği, Azerbaycan Kültür Evi, Gagauz Türkleri Derneği, Ahıskalılar Vakfı, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği, Türkçe Konuşan Uluslararası Gazeteciler Derneği, Dünya Gazeteciler Federasyonu, İstiklal TV ile Kırgız Türkleri Derneği’nin yöresel ürünleriyle temsil ettiği Etnospor Şöleni’nde; halk dansları oynandı, halaylar çekildi, horyatlar okundu, Türkistan pilavı ikram edildi ve geleneksel ata sporları sergilendi.

 

 

            Atlı okçuluk, Atlı güreş, aba güreşi, kuşak güreşi, yağlı ve şalvar güreşleri, Cirit, Kökbörü Oyunu, Av sürme, Menzil okçuluğu, Çubuk çekme (ağaç güreşi) gibi ata sporlarının dışında Mangala, Tokuz Taş, Aşık Atma gibi stratejik oyunların da oynandığı Etnospor Şöleni’nin son gününde Türkiye’de “Dombramnı Çalarmen” şarkısıyla tanınan Nogay Halk Sanatçısı Arslanbek Sultanbek sahne alarak etkinlik katılımcılarını coşturdu.

 

            Geleneksel Ata Sporları Şöleni’nin ilkini Bursa’da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve ev sahipliğinde tarihi Kocayayla’da gerçekleştiren Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı İsmail Cengiz; “Türkiye’de faaliyet gösteren soydaş derneklerin festivale damgasını vurduğunu” belirterek şunları söyledi:

 

            “Etnopor Şöleni ilk olmasına rağmen amacına ulaşmıştır.  Türk Dünyası bütün renkleri bir araya getirilmiştir. Uygur ile Kazak, Kırgız ile Özbek, Türkmen ile Karapapak, Gagauz ile Ahıska, Nogay ile Suriye Türkmeni, Irak Türkleri ile Bulgaristan Türkleri, Azerbaycan Türkleri ile Afganistan Türkleri’nin kucaklaşmaları sağlanmıştır. Doğu Türkistan’dan Tuna boylarına kadar uzanan coğrafyanın zengin medeniyetinin küçük örnekleri sergilenmiştir. Türkiye’de Okçuluğunun gelişmesine öncülük yapan sayın Bilal Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleştirilen bu şölenin her yıl olarak devam ettirilmesi, geleneksel sporların yaygınlaştırılması açısından önem arz etmektedir.  Ancak şunu da belirtmeliyim ki, “Türki” tabirinden bizler rahatsızlık duymaktayız. Bizler “Türki” yani “Türk’e benzeyenler”den değiliz, Türk’ün taa kendisiyiz. Bu tabirin kullanılmaması bizleri mutlu kılacaktır. Türk Devlet ve Topluluklarının bayrakları ay yıldızlı Albayrak gibi bizim namusumuzdur. Dolayısıyla bayraklarımıza sahip çıkmak da bizim ana vazifemiz olmalıdır.

 

            Bu yıl yurt dışından Kırgızistan’dan katılım sağlanmıştır. Etnospor’un ikincisinde diğer Türk Devlet ve Topluluklarından da temsilcilerin davet edilerek katılmaları sağlanmalı ve bu etkinlik “Türk Olimpiyatları”na dönüştürülmelidir... Biz Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu olarak, soydaş dernek ve vakıflar olarak devamını arzuladığımız bu şenliğin her aşamasında hizmet etmekten, katkı sunmaktan onur duyacağımızı ifade etmek istiyoruz.” Dedi.

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi