Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Şükrü Yıldız Teran Terolar kitabını okuyucularıyla buluşturdu


Aleviler ve Kemalizm (Araştırma), Ararat Tufanı Tapıcısı (Şiir), Eflatun Yârime Şarkılar (Şiir) Alevilik Notları (Röportajlar) Alevi Asimilasyonuna Karşı Durmak (Makaleler), Aç Kal Alçalma Alevilik Yazıları (makaleler), ardından Şükrü Yıldız, Etnik Arındırma, Kültürel Soykırım Teran (Derleme) kitabını okuyucularıyla buluşturdu.

Aleviler ve Kemalizm (Araştırma), Ararat Tufanı Tapıcısı (Şiir), Eflatun Yârime Şarkılar (Şiir) Alevilik Notları (Röportajlar) Alevi Asimilasyonuna Karşı Durmak (Makaleler), Aç Kal Alçalma Alevilik Yazıları (makaleler), ardından Şükrü Yıldız,  Etnik Arındırma, Kültürel Soykırım Teran (Derleme) kitabını okuyucularıyla buluşturdu.Kitap, Maraş Terolar köyünde yapılmak istenen kampın etkilerini anlatırken köylülerle yapılan röportajlar, Terolar köyüne giden sanatçıların, yazarların ve vekillerin görüşlerine de yer veriliyor.

360 metre karelik alana 26 bin kişinin yerleştirilmesi yeniden Maraş katliamını gündemine getirmiş, tartışmalar ve eylemler devam etmişti. Kitapta bu sürgün politikasına da değiniliyor ve Alevilerin mültecilere değil IŞİD’e karşı olduklarına, devletin sıradan bir kamp değil Alevi köyüne yapılan bu kampın Maraş için yeni bir tehdit oluşturacağına da dikkat çekiliyor…

 

Maraş Teroları tüm boyutlarıyla ele alan kitapta, Alevi dernekleri, gazeteci ve yazarlar Recai Aksu, Gülşen İşeri, Aziz Tunç, Cemo Doğan, Deniz Osoy gibi isimlerin yanında CHP’li ve HDP milletvekillerinin Terolar köyü ve kampla ilgili görüşleri de yer alıyor.

 

Kitaptan

 

“Bi mültecilere karşı değiliz. Ama buraya 27 bin kişi gelecekmiş, 360 dönümlük yere ve köylerimizin ortasına. Başka bir sürü boş arazi varken en verimli topraklara kamp yapması devletin bizi açıkça göz çıkartması demek. Biz buna karşıyız. Biz ovamıza, meramıza, dağımıza sahip çıkıyoruz. Çıkacağız…”VESTA YAYINLAR

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi