Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Şükrü Yıldız Teran Terolar kitabını okuyucularıyla buluşturdu


Aleviler ve Kemalizm (Araştırma), Ararat Tufanı Tapıcısı (Şiir), Eflatun Yârime Şarkılar (Şiir) Alevilik Notları (Röportajlar) Alevi Asimilasyonuna Karşı Durmak (Makaleler), Aç Kal Alçalma Alevilik Yazıları (makaleler), ardından Şükrü Yıldız, Etnik Arındırma, Kültürel Soykırım Teran (Derleme) kitabını okuyucularıyla buluşturdu.

Aleviler ve Kemalizm (Araştırma), Ararat Tufanı Tapıcısı (Şiir), Eflatun Yârime Şarkılar (Şiir) Alevilik Notları (Röportajlar) Alevi Asimilasyonuna Karşı Durmak (Makaleler), Aç Kal Alçalma Alevilik Yazıları (makaleler), ardından Şükrü Yıldız,  Etnik Arındırma, Kültürel Soykırım Teran (Derleme) kitabını okuyucularıyla buluşturdu.Kitap, Maraş Terolar köyünde yapılmak istenen kampın etkilerini anlatırken köylülerle yapılan röportajlar, Terolar köyüne giden sanatçıların, yazarların ve vekillerin görüşlerine de yer veriliyor.

360 metre karelik alana 26 bin kişinin yerleştirilmesi yeniden Maraş katliamını gündemine getirmiş, tartışmalar ve eylemler devam etmişti. Kitapta bu sürgün politikasına da değiniliyor ve Alevilerin mültecilere değil IŞİD’e karşı olduklarına, devletin sıradan bir kamp değil Alevi köyüne yapılan bu kampın Maraş için yeni bir tehdit oluşturacağına da dikkat çekiliyor…

 

Maraş Teroları tüm boyutlarıyla ele alan kitapta, Alevi dernekleri, gazeteci ve yazarlar Recai Aksu, Gülşen İşeri, Aziz Tunç, Cemo Doğan, Deniz Osoy gibi isimlerin yanında CHP’li ve HDP milletvekillerinin Terolar köyü ve kampla ilgili görüşleri de yer alıyor.

 

Kitaptan

 

“Bi mültecilere karşı değiliz. Ama buraya 27 bin kişi gelecekmiş, 360 dönümlük yere ve köylerimizin ortasına. Başka bir sürü boş arazi varken en verimli topraklara kamp yapması devletin bizi açıkça göz çıkartması demek. Biz buna karşıyız. Biz ovamıza, meramıza, dağımıza sahip çıkıyoruz. Çıkacağız…”VESTA YAYINLAR


Bu hafta hangi filmler vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 1'i yerli 5 film sinemaseverlerin beğenisine sunulacak

Recep İvedik 5 Avrupa'da da rekora imza attı

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar'ın yeni filmi Recep İvedik 5 yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da büyük ilgi görüyor

Ödüllere doymayan La La Land filmi hakkında çarpıcı iddia film çalıntı mı

Oscar ve Altın Küre ödüllü müzikal film La La Land'ın müziklerinin Yunan sanatçıdan çalındığı iddia ediliyor.