Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Piyanist İslam Manafov Viyana’da Mozart’ın Evi’nde Alkışlandı

Piyanist Manafov

Piyanist, eğitmen Azerbaycan Devlet Sanatçısı Doç. İslam MANAFOV, Viyana Kültür Buluşma Noktası (Culture Meeting Point) tarafından organize edilen Uluslararası Esperantella Kültür Festivali çerçevesinde, meşhur ve dünyanın sayılı konser salonlarından biri olan Mozarthaus’un Bösendorfer salonunda CD tanıtım konseri verdi.

Piyanist Manafov’un Frederic Chopin Scherzo’lar ve Ballade’lar adını verdiği ilk CD çalışması ile, Romantik Dönem'in dâhi bestecisi F. Chopin’e karşı çocukluğundan beri hissettiği yakınlığı ve duygusal bağı müthiş bir ustalıkla dinleyicisine ulaştırmakta, devasa nüans paletini kullanarak dinleyiciyi F. Chopin’in hem teknik, hem müzikal anlamda belki de bu en zor sayılabilecek eserlerinde bazen uçarı, bazen çocuksu, bazen isyankâr, bazen özlem dolu ruh hallerinin değişkenliğinde zaman ötesi bir yolculuğa çıkarmaktadır. CD aynı zamanda dünyada tüm müzik marketlerinde satışa sunulmuştur.

 

 

“Culture Meeting Point” Viyana Kültür Derneği’nin müzik bölüm başkanı müzikolog-yazar Sayın Dr. Farah Tahirova, konser öncesinde kısa bir konuşma ile Piyanist İslam Manafov’un başarılarını ve Solo Musica’dan çıkan albümünü kısaca sanat severlere tanıttı. 

vPiyanist Manafov, komponist Chopin’in şiirsel ve dramatik özellikler taşıyan Ballade’larını (Nr.1 g-moll, Nr.3 As-Dur, Nr.4 f-moll) dinlettikten sonra, insanın iliklerine kadar romantik dönem dolmasına ve doğaçlama köküne dayalı müzikleri barındıran Scherzo’ları (Nr.1 h-moll, Nr.2 b-moll, Nr.3 cis-moll) icra etti, son eser olarak mum ışığında ölüm sonrası (Posthumous) Noktürn’ü (Nr. 20 cis-moll) çalarak o dönemde yaşanmış duygularını notalara döken F. Chopin’i yıllar sonra değerli piyanist Manafov Viyana’daki sanat severlere aynı hisleri yaşatarak dinletmiş oldu. 

Azerbaycan Devlet Sanatçısı Doç. İslam MANAFOV, muhteşem konserin ardından sanat severleriyle bir araya gelerek görüştü ve kendileri ile fotoğraf çektirme fırsatı buldu, bu esnada uzun kuyruklar oluşturan hayranlarına Solo Musica tarafından yeni çıkan albümünü ve afişini imzalayarak akıllarda unutulmayacak anılar bırakmış oldu. 

Polonyalı annenin ve Fransız babanın çocukları olarak Polonya’da dünyaya gelen Chopin, Viyana’da yaşadığı yıllarda günümüzde de geçerliliğini pek yitirmeyen cümleleri günlüğüne şöyle not almış; “Bugün Prater çok güzeldi. Hiç tanımadığım bir dolu insan vardı. Yeni yapraklanan ağaçları, ilkbaharın kokusunu ve doğanın masumiyetini hayranlıkla izledim; bana çocukluğumu hatırlattı. Fırtına tehlikesinden dolayı içeri girdim ama fırtına olmadı. Sadece bende melankoli duygusu yarattı. Neden? Bugün müzik bile umurumda değil; geç oldu ama uykum da yok. Neyim var bilmiyorum. Bu arada hayatımın üçüncü on yılına başladım!  (…) Ölmüş olmayı isterdim; oysa annemi ve babamı çok özledim. (…) Yabancı ülkelerde gördüğüm her şey eski ve nefret dolu görünüyor; eve duyduğum hasretimi çoğaltıyor ve kıymetini o zamanlar anlamadığım kutsanmış anları düşündürüyor. Yüce görünen şeyler bugün sıradan geliyor; sıradan olduğunu sandığım şeyler ise benzersiz, eşsiz, müthiş ve çok yüksek görünüyorlar. Buranın insanları bana ait değiller. Nazikler ama sadece alışkanlıkla nazik davranıyorlar; her yaptıklarını saygın, ruhsuz ve ılımlı bir şekilde yapıyorlar. Ben ise ılımlı düşünmek bile istemiyorum. Aklım karışık, hüzünlüyüm, kendimle ne yapacağımı bilemiyorum; keşke yalnız olmasaydım!”

 

İslam Manafov, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de doğdu, 1979’da “Azerbaycan Genç Piyanistler Yarışması” Yüksek Ödülü’nü kazanarak müzik çevrelerinin dikkatini çekti. Bu başarısı üzerine daha 17 yaşında, dünyaca ünlü Maestro Niyazi Tagizade yönetiminde S. Rachmaninov’un 3. Piyano Konçertosu’nu icra ederek müthiş bir başarıya imza attı. 1981 yılında Bakü’ye konser vermek için gelen P. İ. Çaykovski adına Moskova Devlet Konservatuarı Profesörü, eski Sovyetler Birliği ve Rusya “Devlet Sanatçısı” ünvanlı ünlü piyanist ve pedagog A. A. Nasedkin burada İslam Manafov’u dinledikten sonra, kendisini eğitimine P. İ. Çaykovski adına Moskova Devlet Konservatuarı’nda onun sınıfında devam etmesi için davet etti. Moskova’ya giden ve burada Profesörler A. A. Nasedkin ve M. A. Fyodorova’nın sınıflarında eğitim alan Manafov eğitimini yüksek başarıyla tamamladı. Moskova Konservatuarı’nda okuduğu yıllarda ve mezuniyeti sonrasında eski Sovyetler Birliği’nin hemen hemen tüm önemli şehirlerinde konserler veren, çok önemli festivallere davet edilen Manafov'un özellikle S. Prokofiev, M. Mussorgsky, A. Skryabin ve S. Rachmaninov icraları eleştirmenler ve ünlü müzisyenler tarafından “dâhice”, “çılgınca” gibi yorumlarla karşılandı.

Bugüne kadar eski Sovyetler Birliği ülkeleri, Azerbaycan, Türkiye ve Avrupa’nın birçok ülkelerinde konserler veren Manafov aynı zamanda St. Petersburg’da Orkestra Şefliği üzerine master-class’lara katılmış, bugüne kadar birçok orkestralar kurmuş ve yönetmiş, değişik formlarda besteler yapmış, müziğin özellikle çocuklara ve gençlere tanıtımına yönelik yapmış olduğu projeler ile müzik çevrelerinin büyük takdirini toplamıştır. Azerbaycan Cumhuriyeti “Devlet Sanatçısı” ünvanına sahip olan Manafov, sanat hayatına piyanist, orkestra şefi ve besteci olarak devam etmektedir. (acg:alma:cultural-Viyana)

 

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi