Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Londra’ya dil eğitimine gelen İstanbullu şair Cana Su ile şiir üzerine


Şiir yazmaya 1996'da Adam Sanat'a gönderdiğim Zifiri Karanlık' la başladım. Tuncay Sağlam tarafında 2003'de bazı şiirlerim bestelendi ve TRT'den gecti.  İsim hakkını verdiğim güftelerim ünlü sanatçılar tarafında icra edildi. Besteci Mehmed Kemal Üstünbaş tarafından iki güftem bestelenip, icra edildi

Okuyucularınıza kısaca kendinizden söz eder misisiniz? Şiir yazmaya 1996'da Adam Sanat'a gönderdiğim “Zifiri Karanlık” la başladım. Tuncay Sağlam tarafında 2003'de bazı şiirlerim bestelendi ve TRT'den gecti.  İsim hakkını verdiğim güftelerim ünlü sanatçılar tarafında icra edildi. Besteci Mehmed Kemal Üstünbaş tarafından iki güftem bestelenip, icra edildi. İstanbul Akademi'de uzun süre piyano ve solfej dersleri aldım.  Rus hocadan uzun süre aldığım piyano derslerime Londra’daki dil eğitimimden dolayı ara vermek zorunda kaldım. AS dergisinde kültür-sanat editörlüğü yapmaktayım. “İmgeleme” ismiyle 2014'te Cinius Yayınlarından bir şiir kitabım çıktı.  

 

Şiirleri bestelenmiş bir şair olarak, şiirin hayatınızdaki anlamı nedir?

 

Benim için şiir imgedir. Onun için kızımın adı İmge ve ilk kitabın adı da ‘İmgeleme’dir.

 

Şiir benim için, gönlümüze harmanladığımızdır. Doğanın bize yansıması, içimizde olandır. Gözlemdir. Bir çocuğun gözlerinde yaşamaktır. Sevgiliye söylenecek iki sözü yanyana getirememe telaşıdır.

 

Günümüzde, yazın dünyasındaki şiiri nasıl görüyorsunuz?

 

Nazım ekolünün Ataol ile bittiğini düşünüyorum. Günümüzde yaşayan Özdemir İnce, Ataol, Sunay Akın gibi yaşayan değerlerimiz olmasına rağmen Sunay Akın jenerasyonundan sonra şiire, sanata ve edebiyata hakkedilen değerin verilmediğini görüyor ve düşünüyorum.

 

‘Sanatsız kalmış bir ulusun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ bu söz de biliyorsunuz Atamıza aittir. Maalesef geldiğimiz noktada hayat damarlarımızdan birinin koptuğunu düşünüyorum.

 

Edebiyat dünyasına popüler yazarlar hakim. Proje yazarlar olarak tanımlananlar da var. Şiir dünyasında durum nasıl?

 

 Elbette popüler şairler şiir dünyasında da var. Yazdıklarından çok yaptıklarıyla gündemdeler. Şiir kitapları bir süre için çok satar. Medyatiktirler. Siyasi moda söylemler yaparlar. Bunları hepimiz biliyoruz. Ancak "Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. " demiş Mevlana. İyi şairler yüz yıllar geçse de kalıcıdırlar. Nazım Hikmet, Can Yücel, Attila İlhan, Orhan Veli Kanık, Fazıl Hüsnü Daglarca ve Melih Cevdet Anday gibi...

 

Size göre iyi şiirin tanımı var mı? Ya da bu kişiye göre değişiyor mu?

 

Ben güzel bir şiirde öncelikle duygu, akıcılık, sade üslup, kelime zenginliği ve estetik arıyorum. Şiirin göreceli olduğunu düşünmekle beraber yoğun duygular aktaran mısralar bakış açınızı değiştirebilir. Şairinin önüne geçen şiirler…

 

Ayrıca; iyi şiir kötü şiir diye bir şey var elbette. Okuyanın kendini içinde bulabileceği şiir, şairin kalbinden coşan her türlü duyguyu iliklerine dek hissedeceği şiirdir. Bu iyi şiirdir diyebilirim. Yani şiirde duygunun baskın olması gerekir. Bana göre kötü diyebileceğim şiirler, sözleri

 

kafiyeye uyduracağım diye şiirden çıkaranlar var. Ben ölçüye, kalıba değil duyguyu sözlere aktarmaktan iyi şiirler yazmaktan yanayım.

 

 

Şiirin olmazsa olmaz kuralları nelerdir?

 

Öncelikle okur, şiiri okurken kendini şairin duyguları içinde bulabilmelidir. Kelimeler uyumla dans etmelidir. Teknik de önemli tabi… Epik, Lirik, Satirik, Didaktik, Pastoral. Bunlar şiir yazarken kullanılan teknikler diyebiliriz.

 

Şiir de kurallara da dikkat ederim. Örneğin, ölçü-vezin,dize-mısra,uyak-kafiye ve müreddef-redif olmalıdır. Kuşkusuz akıcılık, sade üslup, kelime zenginliği de çok önemli. Tema ayrıca önemlidir. Bir olay, bir duygu ...Estetik ve simetri de gerekiyor. Zaman ve yer mutlaka belirtilmelidir. Hatta imza olmalıdır.

 

Zaman belirtilmeden yazılmış şiir yok mudur?,

 

Benim için evet, olmazsa olmaz kuraldır. Günümüzde 21.yy teknoloji ile birlikte daha da önem taşımaktadır. Belki de ben bu kültürü Nazım’dan edindim. Nazım benim en büyük idolümdür. Benim notlarımda yazdığım şiirin tarihi ve nerede yazıldığı mutlaka yazılıdır.

 

Sevdiğiniz şairler kimlerdir?

 

Alphonso de Lamartine,Pablo Neruda, Bertolt Brecht,Nazım Hikmet,Atilla İlhan, Can Yücel,Ataol Behramoğlu,Özdemir İnce,Sunay Akın,Melih Cevdet Anday,Louis Aragon, Andrew Marvell…

 

Birçok insandan şöyle cümleler duyuyorum. Şiir yazmak istiyorum ama nasıl yazacağımı bilmiyorum. Onlara bir öneriniz olabilir mi?

 

Doğru okumalar yapmalarını öneriyorum. Araştırmak önemli. Günümüzdeki sanatçılarla birlikte tarihte yaşamış şairleri, yazarları, hatta bilim adamlarını araştırıp onlarla tanışmalarını öneriyorum.

 

Bu konuda yazılmış çok güzel kitaplar da var. Örneğin Vladimir Mayakovsky’nin Şiir Nasıl Yazılır kitabı ile Vefa Önal’ın ‘Şiir Sanatı’ kitabını oldukça yararlı buluyorum.

 

Şiir ve şarkı sözü arasında nasıl bir fark görüyorsunuz? Şarkı sözü yazarken kurallarınız nedir?

 

Güfte şiirin daha özgür halidir diyebiliriz. Hatta biraz daha ileri gidip sulandırılmış hali de diyebiliriz. Şiir de ritim, ses var; şarkı da ise insan sesinin ahengi, tonları, ezgisi var. Her ikisinde de düşünce ve duyguların ifadesi var. Bazen, bir araya geldiklerinde çok hoş bir uyum sergiliyorlar. İnsanlar mutluyken müziği, mutsuzken şarkı sözlerini dinlerler. Sevgililer birbirlerine şarkılar tutarlar ve güftelerle birbirlerini keşfederler. Cana bu mavi cümleyi bir kez daha kaleme al. Zira anlam olarak çok net değil.

 

Şiir müzikle birleştiğinde bambaşka bir şey oluyor. Şiirle müzik ayrılmaz ikili. Prozodi en genel anlamıyla ezgilerdeki 'ses ve söz uyumudur. Bazen iyi bir güfte ve besteyi icra eden kişi çok kötü okuyabiliyor. Her açıdan etkili, müzikal ve edebi anlamda bir şarkı yazmak istiyorsak, öncelikle müzik teori bilgimiz olması gerekir.

 

Gelecekle ilgili planlarınız var mı?

 

Senaryosuna başladığım ve birkaç popüler isimle birlikte Atatürk'ün kadına bakışını ve sanata bakışını USA'da veya Avrupa'da film yapıp dünya sinemalarında gösterime girmesini istiyorum.  

 

Ayrıca, yeni bitirdiğim şiir kitabımın basımı tamamlandıktan sonra İngilizce çevirisini yaptırmak istiyorum. Ve çeşitli sanatçı ve bestecilerle yaptığımız çalışmalar ve  yapacağımız çalışmalarla artık güftelerim icra edilsin istiyorum.  

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi