Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Ara Güler ve Jürgen Jürges'e Türkiye Almanya Film Festivali'nden onur ödülü


4-13 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan 22. Türkiye Almanya Film Festivali’nde Ara Güler ve Jürgen Jürges'e onur ödülü takdim edilecek.

Festival komitesi tarafından yapılan açıklamada, Güler ve Jürges’e ödül verilmesinin gerekçeleri aktarıldı. Güler’in, 1950’li yıllardan bu yana Türkiye’nin sanat algısının küreselleşmesinde öncü rol aldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “Güler, insanı her zaman çalışmalarının merkezinde tutan tarzıyla dünyanın değişik kültürlerinden insanları bizlere yakınlaştırmış, adeta komşu kılmış, özgün perspektifiyle sinemacıların uluslararası ve kültürlerarası bakış açısını derinden etkilemiştir. Güler, görsel estetiğin, kültürel köprülerin, hümanizmin ve özgünlüğün referansıdır. Tanıdığımız birçok sinema eserlerinin görsel çarpıcılığını ve yoğunluğunu Ara Güler ekolüne borçluyuz.”

YÖNETMELERİN ELİ VE GÖZÜ

“Jürgen Jürges ise olağanüstü sinemasal tutarlılığı ve usta yönetmenlerle Türkiye sinemasına katkıları dolayısıyla onur ödülüne layık görülmüştür. Jürges, görüntü, ışık, mekan ve perspektif açısından duyarlı kalitenin garantörü olmuştur her zaman. Sanatındaki hakimiyeti ile bir görüntü yönetmeni olarak birlikte çalıştığı yönetmenlerin eli ve gözü olmuştur. Alman sinemasının da uluslararası alana taşınmasında etkin rol oynamıştır. Türkiye sinemasına ‘Made in Germany’ terimi Jürgen Jürges ile girmiştir. Duyarlı kamera çalışması ile en yüksek görsel kaliteyi hedefleyen sanatçı, hem Türkiye hem Almanya sinemasına değer katmıştır.”  Ödüller, 4 Mart’ta yapılacak gala etkinliğinde takdim edilecek. Festival 13 Mart’ta sona erecek.

 

Kerkük’teki Gök Kümbet Eskişehir’de Sergileniyor

Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir Sazova Parkı'nda Türk Dünyası Şaheserleri’nin sergilendiği 32 şaheseri görmek mümkün. Türk Dünyası Kültür Başkenti projesi kapsamında yapılan parka, Türk Dünyası’na ait şaheserlerin minyatürleri bulunuyor.

Karanlığın Elli Tonu Sevgililer Gününde rekor kırdı

Grinin Elli Tonu adlı filmin devamı olan Karanlığın Elli Tonu Sevgililer Gününde izlenme rekoru kırdı

Bu hafta vizyona hangi filmler girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta birbirinden güzel 2 film vizyona giriyor