Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

Ara Güler ve Jürgen Jürges'e Türkiye Almanya Film Festivali'nden onur ödülü


4-13 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan 22. Türkiye Almanya Film Festivali’nde Ara Güler ve Jürgen Jürges'e onur ödülü takdim edilecek.

Festival komitesi tarafından yapılan açıklamada, Güler ve Jürges’e ödül verilmesinin gerekçeleri aktarıldı. Güler’in, 1950’li yıllardan bu yana Türkiye’nin sanat algısının küreselleşmesinde öncü rol aldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “Güler, insanı her zaman çalışmalarının merkezinde tutan tarzıyla dünyanın değişik kültürlerinden insanları bizlere yakınlaştırmış, adeta komşu kılmış, özgün perspektifiyle sinemacıların uluslararası ve kültürlerarası bakış açısını derinden etkilemiştir. Güler, görsel estetiğin, kültürel köprülerin, hümanizmin ve özgünlüğün referansıdır. Tanıdığımız birçok sinema eserlerinin görsel çarpıcılığını ve yoğunluğunu Ara Güler ekolüne borçluyuz.”

YÖNETMELERİN ELİ VE GÖZÜ

“Jürgen Jürges ise olağanüstü sinemasal tutarlılığı ve usta yönetmenlerle Türkiye sinemasına katkıları dolayısıyla onur ödülüne layık görülmüştür. Jürges, görüntü, ışık, mekan ve perspektif açısından duyarlı kalitenin garantörü olmuştur her zaman. Sanatındaki hakimiyeti ile bir görüntü yönetmeni olarak birlikte çalıştığı yönetmenlerin eli ve gözü olmuştur. Alman sinemasının da uluslararası alana taşınmasında etkin rol oynamıştır. Türkiye sinemasına ‘Made in Germany’ terimi Jürgen Jürges ile girmiştir. Duyarlı kamera çalışması ile en yüksek görsel kaliteyi hedefleyen sanatçı, hem Türkiye hem Almanya sinemasına değer katmıştır.”  Ödüller, 4 Mart’ta yapılacak gala etkinliğinde takdim edilecek. Festival 13 Mart’ta sona erecek.

 

Recep İvedik 5 filminin fragmanı yayınlandı

Sevilerek izlenen Recep İvedik serisinin beşinci filminin fragmanı yayınlandı.

VAR GİT GÜZEL VAR GİT

Kekik kokulu yaylalarda gezersin Gerdanına gök boncuk dizersin Bilmemki beni neden üzersin Var git guzel  zamanım değil Yaylanın doruklarındadır yerimiz Koyun keçidir  evvelden sürümüz Çok ömür geçirdi  herbirimiz Senin için koşar gelir

Yılmaz Erdoğan sinemayı bırakıyor mu

Ünlü oyuncu Yılmaz Erdoğan radikal bir karar alarak sinemayı bıraktığını, bundan sonra tiyatroya ağırlık vereceğini açıkladı.