Ana Sayfa | KÜLTÜR-SANAT

İngiltere Türk Dünyası UCL’de Nevruz Festivali’nde baharı kutladı

Turk Dunyasi UCL Nevruz Festival

Birleşik Krallık’ta yaşayan, Türk Dünyası University College of London’da düzenlenen Bahar Festivali’nde biraraya gelerek baharı kutladı. Tataritan’dan, Kazakistan’a, Irak Türkmenlerinden, Kırım Tatarlarına kadar Türk dünyası toplulukları Londra’da bayramda buluştu.

AVRUPA AJANSI (AVA) HALİL ERDOĞAN-LONDRA-Bahar mevsiminin gelişi Nevruz Festivali, Londra’da 26 Mart 2017 Pazar günü saat 12.00-16.00 arasında düzenlendi. Birleşik Krallık’ta yaşayan, Türk Dünyası University College of London’da düzenlenen Nevruz (Bahar) Festivali’nde biraraya gelerek baharı kutladı.  Tataritan’dan, Kazakistan’a, Irak Türkmenlerinden, Kırım Tatarlarına kadar geniş yelpazeden Türk dünyası toplulukları Londra’da bayramda buluştu. Şenlik UCL ana avlusunda Orta Asya Bahar Şenliği havasında gerçekleşti.  Şenlik, Türk topluluklarının, Tarihi, Dili ve Kültürünü kapsayan birçok aktivitelerle, canlı müzik eşliğinde kutlandı.

 

 

 

Orta Asya Türk kardeşlerimizle Londra’da kutladığımız 

Nevruz bayramı hakkında konuşan Türk Dünyası Dayanışma Platformu Başkanı Atilla Abacıoğlu şunları söyledi: 

 

 

 

“Bazı nedenlerden dolayı ertelenen Bahar Bayramı ( Nevruz ) Şenliğimiz, bügün Görkemli bir şekilde kutlandı. Proğramda Emeği geçen Bütün arkadaşlarımıza, bizleri yalnız bırakmayan Soydaşlarımıza Teşekkür ederiz. Bir kaç haftadır yaşanan olumsuzluklardan sonra bir daha anladık ki, Türk’ün Türk’ten Başka dostu yoktur. Katılımcıların Yüzde 95’i Türk Dünyası’ndandı. Türkiyelilerden pek katılım yoktu. Oradan oy çıkaramayacaklarını anlayanlar temsilci bile göndermediler. Keşke Camilerde yedirdikleri yemeklerin, restaurantta verdikleri davetlerin, ev ev dolaşıp verdikleri hediyelerin Yüzde birini getirip şenlikte dağıtsaydılar, Türkiye’nin tanıtımını yaparlardı. Ondanda vazgeçtik. Aylarca hazırlığını yaptığımız etkinlikleri iptal ettirdiler. Bunu ingiliz, Alman, Hollandalı yapsa gam yemem. Türk olunca tabii insan kabullenemiyor. Olsun yinede Türk Devletine olan saygımızda dolayı sesimizi kısıyoruz. Unuttuk sanmasınlar. Kinimizi saklı Tutuyoruz.”

 

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor, Kıbrıslı Türkler bu festivalde buluşuyor!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ile North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu organizasyonuyla 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra’nın Islington bölgesinde bulunan The Business Design Centre’de “Festival of North Cyprus” isimli bir etkinlik düzenlenecektedir.

Meydan Sofrası, Happy Days Holiday ve Taç Porselen Sponsorluğuyla Pepee Londra’da

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Türk çizgi dizisi Pepee, ‘Sevmek Zamanı’ isimli tiyatro gösterisiyle Londra’ya geliyor.

Hızlı ve Öfkeli 8 ilk 5 günde rekor kırdı

Sinema sektörüne damga vuran aksiyon serisinin devamı Hızlı ve Öfkeli 8'i ilk 5 günde bir milyonu aşkın kişi izledi